КРАХ У ОДНОСИМА САД И УКРАЈИНЕ: Амери би да секу везу Крима са Русијом, из Кијева стиже другачији одговор
Расте песимизам у САД
Амерички званичници су појачали критике и незадовољни су украјинском стратегијом у вези са офанзивом, што је довело до првих већих подела међу савезницима, пише Фајненшел тајмс (ФТ).
СУДАР ДВА ВОЈНА АВИОНА ИЗНАД УКРАЈИНЕ: Погинуо један од најславнијих пилота, хитно се огласио Зеленски (ФОТО/ВИДЕО)
ЦЕЛА УКРАЈИНА У ВАЗДУШНОЈ ОПАСНОСТИ: Русија извела велики ноћни напад, учествовали бомбардери
УЗБУНА У РУСИЈИ! Украјинци нападају дроновима, ПВО системи обарају летелице непријатеља (ФОТО)
У опширном тексту објављеном прошле недеље ФТ наводи да је дошло до размирица два и по месеца од почетка украјинске офанзиве која је покренута уз велику подршку САД и савезника.
Она се показала као спора и недовољна да би украјинске трупе повратиле већину изгубљених територија пре почетка кишне сезоне која ће отежати веће маневре на фронту или пре него што се изгуби иницијатива.
Песимизам у Вашингтону долази неколико недеља пре него што истекне пакет финансирања помоћи за Украјину у вредности од 43 милијарде долара, због чега ће Бајденовој администрацији требати ново одобрење Конгреса и то уочи почетка изборне године.
- Мало ко ће рећи да офанзива добро напредује, а уз то нико не говори о плану Б - каже политиколог Самјуел Чарап из "Ранд корпорације".
Ослобађање неколико села и слаб напредак натерали су Украјину да се врати артиљеријском ратовању уместо комбинованим маневрима којима су њене трупе обучаване у западним земљама.
- Нећемо прогнозирати исход рата јер је овај рат потпуно непредвидив - рекао је Џејк Саливан, саветник за националну безбедност председника Бајдена.
Највећа тачка неслагања између америчких и украјинских званичника везана је за стратегију коју у Кијеву користе и на распоређивање трупа.
Амерички званичници охрабрују Украјину да буде мање склона ризику и да у потпуности посвети своје снаге главној осовини контраофанзиве на југу како би имала шансу да пробије руске линије и стигне до Азовског мора, ефективно пресецајући Русији копнени мост на југу, односно везу између Крима и остатка Русије.
У питању је критично војно чвориште и из Вашингтона ургентно траже од Кијева да пошаље више борбених јединица на југ и да престану с њиховом концентрацијом на истоку, где је груписана готово половина украјинских трупа.
Уместо тога, Украјинци су неке од својих најбољих борбених јединица послали на исток у покушају да поново освоје Бахмут.
Званични Кијев, предвођен председником Зеленским, инсистира на слању оружја већег домета, као и борбених авиона Ф-16 како би се брже постигли резултати офанзиве.
- Нема магичног штапића. Удари ракета дугог домета неће решити проблем минских поља и руске одбране. То ће закомпликовати руску логистику, али то није једини нити главни проблем с којим се Украјинци суочавају - додао је Самјуел Чарап.