МАЂАРСКА УКИНУЛА САНКЦИЈЕ РУСИЈИ! Да ли ће ЕУ реаговати или ћутати?
Сијарто је први званичник једне земље ЕУ који је отишао у званичну посету Москви од 24. фебруара, кад је почео рат у Украјини.
Мађарски премијер Виктор Орбан укинуо је ЕУ санкције Русији. Он је послао свог министра спољних послова Петера Сијарта у Москву, где је са руским колегом Сергејом Лавровим, супротно диктату Брисела, договорио повећане испоруке руског гаса, као и спровођење великих заједничких пројеката, укључујући и енергетске.
СРБИЈА ВОДИ НАЈЧАСНИЈУ ПОЛИТИКУ! И западно и руско лицемерје!
НАШИ СТРУЧЊАЦИ УПОЗОРАВАЈУ! Србији прети нови корона рекорд у броју оболелих - огромно заражавање никад ближе
ОЛИВЕРОВА УДОВИЦА ПРЕСЕКЛА: Обасипали је увредама због фотографије, одлучила се на ПРЕСУДНИ КОРАК
Сијарто је први званичник једне земље ЕУ који је отишао у званичну посету Москви од 24. фебруара, кад је почео рат у Украјини. Угостио га је Лавров, који је после билатералног састанка рекао да Мађарска жели да унапреди сарадњу са Русијом, упркос европским санкцијама.
- Упркос тешкој међународној ситуацији, упркос жељи неких наших партнера да повећају притисак санкцијама на Русију, сарадња са Мађарском се наставља. Прошле године успели смо да превазиђемо рецесију изазвану пандемијом короне и да увећамо трговинску размену за 25 одсто - рекао је Лавров.
Слични ставови
Он је додао да су и Русија и Мађарска посвећене промовисању партнерства између две земље, укључујући спровођење великих енергетских и транспортних пројеката, као и сарадње у другим областима.
- Влада у Будимпешти је заинтересована за куповину додатних количина гаса из Русије, што ће Москва размотрити по хитном поступку. Сматрам посету министра Петера Сијарта веома важном и правовременом, с обзиром на то да смо разменили ставове о регионалним и међународним питањима и да имамо и даље сличну или исту позицију - казао је Лавров.
С друге стране, Сијарто је рекао да је реалност да Европа зависи од Русије и да се то не може променити.
- Реалност је реалност. Без ресурса из Русије Мађарска не може да добије додатних 700 милиона кубних метара гаса. Можете сањати и дизати куле у облацима, али ово је реалност - истакао је Сијарто, чија земља увози око 80 одсто од укупних количина гаса из Русије и око 65 процената од укупних количина нафте.
Он је отпутовао у Москву након што је мађарски премијер Орбан прошле недеље изјавио да ЕУ антируским санкцијама није пуцала себи у ногу, већ у плућа и да се сада бори за ваздух. Орбан је прогласио ванредно стање у сектору енергетике, наводећи да је струја скупља пет пута, а гас шест пута и да нема тенденција да у скорије време цене енергената падну.
Мађари разумни
Мађарска, иначе, од почетка рата у Украјини критикује политику ЕУ. Та земља је одбила да на своју територију стационира војнике осталих држава НАТО и да испоручује оружје Кијеву. Осим тога, Мађарска је забранила и транспорт оружја за Украјину преко своје територије. Та земља, такође, није пристала на ембарго на руску нафту, тако да је изузета из шестог пакета санкција ЕУ Москви. Орбан се оштро противи увођењу санкција на руски гас, наводећи да Европа нема одакле боље, поузданије и јефтиније да се снабдева тим енергентом.
Према доступним подацима, Мађарска је 2021. потписала уговор са руским "Гаспромом" на 15 година о снабдевању гасом. Тако Мађари 3,5 милијарди кубних метара гаса годишње добијају преко Бугарске и Србије и још милијарду кубних метара гаса преко гасовода из Аустрије.
Грчка, Шпанија и Португалија одбиле су препоруку шефице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен да чланице ЕУ смање потрошњу природног гаса за 15 одсто.
Портпарол владе у Атини Јоанис Оиконому изјавио је да Грчка није сагласна са предлогом Европске комисије. Он је објаснио да се 70 одсто природног гаса који Грчка увози користи за производњу електричне енергије и да би смањење потрошње за 15 одсто представљало проблем за домаћинства и предузећа.
Седми пакет санкција Ембарго на руско злато
Савет ЕУ јуче је усвојио седми пакет санкција Русији. Њиме је уведена нова забрана куповине, увоза или трансфера злата, укључујући и накит ако је пореклом из Русије и ако је извезен из Русије у ЕУ или у било коју трећу земљу.
Шеф дипломатије ЕУ Жозеп Борељ оцењује да је у питању још један важан корак у циљу смањења капацитета Русије да настави да финансира свој "агресорски рат против Украјине".
- Ефективно забрањујемо најзначајнији руски извоз после енергената - руско злато. Такође, проширујемо изузеће трансакција за пољопривредне производе, као и трансфер нафте у треће земље, а на Русији је да престане да бомбардује украјинска поља и силосе и престане да блокира црноморске луке - поручио је Борељ.
Осим економских санкција, Савет ЕУ је одлучио да на листу санкционисаних уведе додатне појединце и субјекте који се доводе у везу са подршком Кремљу и да олакша процедуре за замрзавање њихове имовине у ЕУ.