ОД ЊЕГА ЗАВИСИ СУДБИНА УКРАЈИНЕ Тежак ударац за Зеленског долази из САД - аутогол који ће папрено да кошта (ФОТО)
Не, упркос превладавајућем мишљењу, нису Бајден и Бела кућа ти који контролишу финансије за Украјину.
Подршка САД-а Украјини ускоро ће проћи значајан тест. Ово се не одвија на позорници републиканске председничке дебате или у Белој кући, већ на Капитол Хилу, у Представничком дому под контролом нове републиканске већине, предвођене Кевином Мекартијем.
Превладавајуће стајалиште је да ће америчка подршка Украјини остати чврста све док је Џо Бајден председник, дакле барем до јануара 2025. Али ту се занемарује чињеница да је Конгрес заправо тај који контролише новчанике. Од преузимања дужности у јануару, републикански контролисани конгрес није усвојио нити један закон о финансирању Украјине. Али, треба рећи како Бела кућа то досад није ни тражила.
РУСИЈА ЈЕ ВЕЋ ПОБЕДИЛА: Стручњак назвао ЕУ главним губитником, а САД и НАТО "пецнуо" тврдњом да "Запад губи способност да покори остатак света"
"ЈЕДИНО У ЧЕМУ СМО УСПЕЛИ ЈЕ УБИСТВО УКРАЈИНАЦА" Бивши пуковник изнео неугодне ставове америчкој јавности
ЗЕЛЕНСКИ ПОЧЕО ДА ПРЕТИ ЗАПАДУ Ако нам смањите помоћ гореће Европа
Републиканска странка је, наиме, све више подељена у својој подршци Украјини, као што је јасно показано у недавној председничкој дебати републиканаца. Ово је део дубљег проблема у спољној политици, где се Трампови неоизолационисти сукобљавају с интернационалистичким и неоконзервативним школама које отелотворавају Мекејн и Реган.
Али то значи и да ће Кевину Мекартију, слабом говорнику који очајнички жели да одржи свој републикански клуб уједињеним, бити мрско да износи било какве законе који изазивају поделе - као што је финансирање Украјине.
Претходни конгрес под вођством Ненси Пелоси у децембру је усвојио огроман пакет подршке од додатних 25 милијарди долара. То је Бајденовој администрацији дало потенцијално дугу стазу финансирања за подршку Украјини, све док су се средства разумно додељивала.
Уместо да се врати у Конгрес током последњих девет месеци, администрација је пазила на свој новчаник и пажљиво управљала стопом потрошње, што је био главни ограничавајући фактор у способности администрације да осигура скупе саставе, као што су Ф-16 или АТАЦМС.
Бес Беле куће на Немачку јер их је присилила да испоруче тенкове Абрамс у фебруару није био због забринутости око ескалације или зато што није желела да Украјина има тенкове већ је великим делом проблем био трошак. Слично томе, администрација не би пружила обуку Украјинцима на Ф-16 да то није била вољна.
Подршка САД-а стога је усмерена на тренутне основне потребе Украјине, набаву муниције и другог кључног прибора Украјинцима за тренутну борбу, а не за подршку украјинским ваздушним снагама у 2025. Сада је проблем у томе што није јасно хоће ли САД моћи краткорочно да подржи Украјину. Јер новца је сада готово нестало.
Ово је коначно натерало Бајдена да се врати у Конгрес. Бела кућа недавно је тихо поднела ограничени захтев од 10 милијарди долара који би задржао тренутни темпо финансирања до почетка следеће године. Ово питање намерно није држано приоритетним надајући се да ће моћи да се провуче, не желећи да се води јавна борба која би републиканце могла да разједини.
Тренутно никако није сигурно да ће финансирање Украјине проћи кроз Конгрес. Судбину Украјине може одредити Кевин Мекарти колико и догађаји на фронту.
Наравно, америчке дипломате и званичници уверавају Украјину, као и савезнике и партнере, у њену чврсту преданост. И заиста, чак и ако републикански дом одбије да делује, администрација још увек може прерасподелити средства унутар огромног прорачуна Пентагона и да користи друге прорачунске трикове, као што је проглашавање опреме за Украјину вишком и тако прихватљивом за пренос. Али, то је бирократски теже и неизбежно ће додатно успорити темпо америчке помоћи.
Стога је императив да УК и Европа учине још више. Велика Британија увек изнова предводи у пружању нових напредних састава Украјини, попут тенка Челинџер и ракета Сторм Shadow. Европска Унија улаже у повећање количине муниције. Али, УК и Европа заједно би могле да буду присиљене да замене улоге с САД-ом, при чему ће Европа пружати већину потпоре, а САД ће учинити шта може. То ће оптеретити британске и европске снаге и обрамбену индустрију, захтевати више финансирања и политички фокус.
Али подршка Запада Украјини једнака је ономе што је потпора САД-а била за Уједињено Краљевство током Другог светског рата: сламка спаса за земљу која се супротставља тиранији. Савезничка војна помоћ Украјини од почетка рата била је изванредна по свом утицају и није укључивала неку велику жртву Запада те је одржива неограничено време.
Али, због подељене америчке политике, САД би могао да повуче свој појас за спашавање према Украјини и заузети геополитички аутогол не дајући додатна средства. Ако то учини, УК, ЕУ и други европски партнери мораће да попуне празнину.
Све вести из Украјине прочитајте ОВДЕ.