ОДРЖАНА КОМЕМОРАЦИЈА У ЛОГОРУ MAUTHAUZEN: Украјинци дочекани уз овације, прави ослободиоци и страдалници на маргини
Комеморација у Mauthauzenu у знаку рата у Украјини
Овогодишња комеморација, којој је присуствовала и делегација Србије, поводом годишњице ослобађања нацистичког концентрационог логора Mauthauzen била је у знаку, не само сећања на жртве тог страстишта, него и рата у Украјини. Председник Mauthauzen комитета Аустрија Вили Мерњи упутио је апел да се рат у Украјини заврши.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/04/19/pjimage_0.jpg?itok=Ky4xCpED)
УКРАЈИНСКИ ЗВАНИЧНИЦИ ТВРДЕ: "Овај град ће се припојити Русији, ускоро се спрема референдум!"
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/03/23/1_0.jpg?itok=aneD6A98)
"КАТАСТРОФАЛНА ОПЕРАЦИЈА КИЈЕВА НА ЗМИЈСКОМ ОСТРВУ" Руси тврде да је убијен украјински пуковник - "Наши ловци брзо спречили напад"
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/05/15/pjimage_14.jpg?itok=IvMEzj0b)
ПРВЕ РЕАКЦИЈЕ МОСКВЕ НА ПОБЕДУ УКРАЈИНЕ НА ЕВРОВИЗИЈИ! Захарова упутила бруталну поруку, поменула Азовстаљ
- Ако по сваку цену мора бити победника, онда нека то не буду нације, велике вође, већ вредности као што су мир, слобода и солидарност - нагласио је он.
Званични мото комеморације био је "Политички отпор", у знак сећања на људе који су током Трећег рајха пружали отпор, и због тога били систематски убијани. Мерњи је истакао да је и данас важно пружити отпор. "Видимо као нашу обавезу да кажемо јасно не рату“, подвукао је он.
Председник Међународног комитета Mauthauzen Ги Докендорф подсетио је на бројне руске и украјинске ратне заробљенике, који су се у Mauthauzenu третирали као "иста категорија" затвореника.
- Они су као грађани Совјетског савеза дали допринос заједничкој борби против нацистичких агресора - укаузао је он.
На комеморацију традиционално долазе делегације из свих делова света, пошто су логораши били пореклом из више од 70 нација. Амбасадоре Русије и Белорусије су, због рата у Украјини, организатори замолили да не присуствују овогодишњем сећању, али су представници породица жртава и хуманитарних организација из те две земље биле добродошле.
Испред споменика украјинским жртвама биле су постављене фотографије које показују страхоте тренутног оружаног сукоба у Украјини, али и оне из Другог светског рата, са циљем да "укажу на сличност". Само један преживели логораш ове године присуствовао је комеморацији, 90-огодишњи Данијел Ханох, пореклом из Литваније, који данас живи у Израелу. Он је био заточен у једном од споредних логора Mauthauzen, у логору Гунскирхен.
Када је ослобођен логор, он је имао 12 година и дана данас преноси све ужасе које је као дете видео и преживео у једном од највећих нацистичких логора.
На званичној свечаности, на којој по устаљеној тардицији, представници земаља и организација полажу цвеће пред саркофаг у центру меморијалног центра, руска делегација је представљена као "Координациони савез организација руске дијаспоре у Аустрији". На другој страни украјинска делегација поздрављена је дугим и гласним аплаузом.
Делегација Србије, коју су, између осталих чинили амбасадор Србије у Аустрији Небојша Родић и секретар у Минстарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Миодраг Капор, положила је венац код споменика српским и југословенским жртвама злогласног нацистичког логора из Другог светског рата.
Mauthauzen је познат као један од најозлоглашенијих нацистичких логора. Сејао је смрт у Првом светском рату, а наставио и у Другом. Успостављен је 22. септембра 1914, а поново активиран 8. августа 1938. године. Био је активан све до ослобађања од стране америчке војске 5. маја 1945. године.
Састојао се од главног логора и 49 споредних, а до 1945. године у логор Mauthauzen и његове споредне логоре депортовано је око 200.000 особа, а више од половине њих је убијено или су умрли од последица присилног рада. Међу њима је било људи преко 30 различитих националности, а последњи логорашки број био је 139.317, издат 3. маја 1945. године. Америчке трупе су 5.маја 1945. ослободиле концентрациони логор Mauthauzen и тај дан се сваке године одржава комеморација.
Више информација о дешавањима у Украјини прочитајте ОВДЕ.