"Отвара се Пандорина кутија" Долазак Трампа на власт за Зеленског значи само једно: " До сада је ултимативно постављао захтеве..."
"Мислим да ће се он наћи под великим притиском Трампове администрације, поготово ако Путин пристане на преговоре"
Постоји ли икаква шанса за предлог украјинског председника Зеленског који нуди компромис око окупираних територија у замену за чланство Украјине у НАТО-? Како ће се поставити Русија и утичу ли на њу уопште бројне санкције уведене још на почетку инвазије?
Божо Ковачевић, бивши амбасадор Хрватске у Москви је, на изјаву председника Украјине Володимира Зеленског да је Украјина спремна за крај рата у замену за чланство Украјине у НАТО-у рекао како је то знак да украјински председник полако увиђа да Запад неће, као што ни досад није, безрезервно подржавати амбиције украјинских власти.
- Рат у Украјини с позиције Запада води се ради остваривања западног циља, а то је нанети стратешки пораз Русији. Остваривање тог циља не значи у потпуности сагласност са свиме што Украјина хоће. До сада је председник Зеленски ултимативно постављао захтеве Европској унији, НАТО-у и Сједињеним Америчким Државама. У Сједињеним Државама је, осим у ретким изузецима, углавном наилазио на подршку. Сад је схватио да се расположење међу западним политичким елитама мења. Председник Зеленски свестан је и чињенице да ће нови амерички председник Доналд Трамп променити политику - рекао је Ковачевић.
Трамп планира да одложи чланство Украјине у НАТО-у на неодређено?
- Трампов план предвиђа одлагање украјинског чланства у НАТО-у на неодређено време, док Зеленски обећање о чланству у НАТО-у поставља као нужан предуслов за свој пристанак на преговоре. Мислим да ће се он наћи под великим притиском Трампове администрације, поготово ако Путин пристане на преговоре - рекао је Ковачевић.
Додао је како је Трамп и сам рекао да није нужно да Украјина буде у НАТО-у и зато сматра да ће се Зеленски наћи под притиском америчке администрације да одустане од захтева да Украјина уђе одмах у НАТО јер би то значило обавезу свих чланица да помажу Украјини у ослобађању окупираних територија, на шта највероватније нису спремне.
И Русија и Украјина желе замрзавање сукоба
Роберт Барић са Факултета политичких наука рекао је на ХРТ-у да су обе стране у таквом положају да ће само гледати како у 2025. години да замрзну сукоб.
- Русија је у тешком положају због губитака који досежу рекордне нивое, а економски више не може да води рат. Са друге стране, Украјина је због грешака Зеленског и украјинског политичког врха у стању да ће такође пристати на неку врсту замрзавања сукоба - истиче Барић.
Што се тиче о изјаве Зеленског о чланству у НАТО-у, Барић је скренуо пажњу на три кључна проблема.
- Први, какав би био статус украјинских територија које су Руси окупирали? Да ли би Кијев рекао: у реду, ми одустајемо од војних операција да их вратимо, али не признајемо руско вођство, или би Русији препустио територије неким споразумом? Ту се отвара Пандорина кутија, ако се догоди друго решење, Хелсиншки споразум одлази у историју. Свима се даје пример да се границе могу мењати на силу - рекао је и додао да Путин жели да Украјина буде "Белорусија 2".
Србија Данас/Јутарњи лист/Блиц