ОВЕ ЗЕМЉЕ СУ НАЈВИШЕ ДО САДА СНАБДЕЛЕ УКРАЈИНУ НАОРУЖАЊЕМ: Зеленски тражи још, битка за Донбас се може добити само на ОВАЈ начин?
Скоро сваког дана украјински председник Зеленски тражи моћније оружје од Запада.
Сада су неке земље, укључујући САД и Немачку, најавиле да ће испоручити још система наоружања.
"БЕСМИСЛЕНО ЈЕ ПРЕГОВАРАТИ СА РУСИЈОМ ДОК ИХ НЕ ПОТИСНЕМО" Украјинци чекају америчке ракете, кад стигну, уследиће ПРЕОКРЕТ?!
ОВО СУ ТРИ ТАЈНЕ РУСКЕ ВОЈСКЕ: Познати војни аналитичар открио зашто Руси побеђују у Донбасу
ЕВО ШТА СЕ ДЕШАВА СА ЗАРОБЉЕНИМ ПУКОМ АЗОВ: Огласио се Кијев - "имамо информације"
Битка за Донбас се може добити само тешким наоружањем - то је консензус међу војним стручњацима. Да би смањили бројчану надмоћ руске војске у том погледу, западни савезници Украјине су већ испоручили хиљаде комада оружја са муницијом. Али једно је јасно: земља се не може бранити без даљих испорука оружја.
Истовремено, НАТО не жели да ризикује рат са Русијом. Москва је већ више пута наглашавала да се испоруке оружја такође могу рачунати као напад – посебно ако је оружје погодно за напад на руску територију. Зато државе које подржавају Украјину веома пажљиво вагају које системе наоружања испоручују тој земљи.
САД
То је поново постало јасно крајем маја, када је председник САД најавио да ће удовољити захтеву владе у Кијеву да се украјинским оружаним снагама испоруче мобилни ракетни бацачи.
Конкретно се вероватно радило о вишецевним ракетним бацачима типа МЛРС (Мултипле Launch Роцкет System) или лакшој верзији ХИМАРС (High Mobility Artillery Роцкет System). Обе платформе су покретне и могу да испаљују већи број различитих ракета. Главна разлика је у томе што је код ХИМАРС-а ракетни бацач монтиран на оклопни камион уместо на гусенично возило. Иако ово ограничава мобилност ван путева, возила са гумама троше знатно мање горива. Предност је и то што је за трећину лакши и може да се транспортује авионом. Оба система су способна да испаљују ракете средњег домета, од неколико стотина километара.
Међутим, америчка влада је одбила да испоручи ово наоружање. Уместо тога, украјинске оружане снаге треба да добију ракете максималног домета од 80 километара. Циљ је да се одбије руски напад на украјинску територију. Осим тога, требало би да Украјина из САД добије и радарски систем за противартиљеријску одбрану. Америчка влада каже да се Украјина обавезала да неће користити оружје за напад на руску територију.
Од почетка руског напада, САД су далеко највећи лиферант оружја Украјини. Конкретно, преносиви ракетни систем Џавелин (за противтенковске) и Стингер (против ваздушних циљева) вероватно су дали одлучујући допринос блокирању руске инвазије у раној фази. САД и друге земље НАТО су такође испоручиле јуришне хеликоптере и хаубице калибра 155 милиметара за борбу у Донбасу. Предвиђено је да се испоручи још јединица ових система наоружања.
Немачка
Украјина и НАТО партнери оптужују Немачку да оклева у испорукама оружја. Из Берлина пак поручују да се савезна влада веома прецизно придржава интерних НАТО споразума. Чињеница је да је Немачка до сада испоручила Украјини хиљаде комада оружја попут пушака, мина и противтенковских, бункерских и ваздушних ракетних бацача – укључујући неколико милиона бојеве муниције – али не и тешко наоружање.
Пре неколико недеља, савезна влада је обећала испоруку 50 повучених противавионских тенкова Гепард и седам самоходних хаубица 2000 (Панцерхаубица 2000). За разлику од пољских хаубица које вуку возила, оне могу независно да мењају положај након сваког хица.
Канцелар Олаф Шолц је сада најавио испоруку најсавременијег система противваздушне одбране ИРИС-Т и радара за праћење. Поред тога, Немачка ће такође обезбедити четири вишецевна бацача ракета из залиха Бундесвера.
Један од проблема са снабдевањем западног оружја је тај што га украјински војници углавном не познају. Иако је кратак брифинг довољан за једноставније уређаје, стручњаци кажу да обука за сложеније системе, као што је тенк типа Гепард, може трајати неколико недеља или чак месеци. То је један од разлога зашто Немачка учествује у такозваним „кружним разменама". На пример, Чешка, Словенија и Грчка испоручују Украјини тенкове и оклопне транспортере советског типа, а заузврат добијају моделе „Мардер" и „Леопард 2" из залиха Бундесвера.
Данска
Но, не воде се борбе само око Донбаса. Руска Црноморска флота такође врши опсаду југозападне обале Украјине. Украјина је до сада Одесу и друге приморске градове штитила пре свега морским минама. Међутим, обала је углавном незаштићена од инвазије са мора, пошто сама Украјина нема значајнију морнарицу.
Противбродске ракете типа Харпун за све временске прилике, које је обећала Данска, значајно би побољшале шансе за одбрану украјинске обале Црног мора. То би чак могло да прекине поморску блокаду која у великој мери одсијеца Украјину од светских тржишта.
Велика Британија
Британска влада је, како је саопштено, испоручила читав низ система наоружања Украјини. Ово укључује различите вођене ракете, попут Џевелина и Стингера, које, након кратке обуке, могу да користе пешадинци против ваздушних и копнених циљева. Али и тежи ракетни системи који се могу лансирати са возила или са земље, такође су отишли у руке украјинске војске.
Према речима министра одбране Џејмса Хепија, Украјини треба да буду испоручене и „стотине" пројектила Бримстоне-1, који могу да униште тенкове, артиљеријске положаје, али и лаке оклопне чамце. Поред тога, ту је и 120 оклопних транспортера типа Мастиф са јаким противминским оклопом и малим транспортним дроном за снабдевање позиција на фронту храном и муницијом.
Чешка
Наводи се да је Чешка већ испоручила Украјини непознат број оклопних транспортера и борбених тенкова, вишецевних ракетних бацача и хаубица, а можда и борбених хеликоптера совјетског типа. И очигледно земља жели да испоручи више тешког наоружања. Континуитет је важан, изјавила је крајем маја министарка одбране Јана Черночова.
Остали
Из различитих извора се сазнаје да и бројне друге земље планирају да испоруче Украјини артиљеријске системе, укључујући десетине хиљада метака артиљеријске муниције калибра 155 mm, укључујући Канаду, Италију, Грчку, Норвешку и Пољску. Као и Немачка, Холандија жели да испоручи неколико самоходних хаубица 2000.