ОВО НИЈЕ ВИЂЕНО ОД ДРУГОГ СВЕТСКОГ РАТА: Украјинска акција какву нико није очекивао шокирала Русе, а ТРИ ФАКТОРА СУ КЉУЧНА
Руси нису очекивали да ће Украјина узвратити нападом на Курску област, што је прва окупација руске територије још од Другог светског рата. Али, чини се да успех упада у руски регион Курск није изненадио само Русе него и саме Украјинце, пише британски Гардијан у анализи акције која траје већ дуже од 10 дана.
Да су Руси знали да се украјински војни болничари тајно окупљају у удаљеном региону Суми, да је та информација стигла до Кремља, Русија би можда била боље припремљена. Присутност медицинара потребна је само ако се очекује избијање тешких борби у подручју где их није било више од две године.
"Стигли смо у понедељак прошле недеље. Опрему смо добили два дана пре тога", рекао је украјински војни хирург за Гардијан између два дима цигарете. Није прошло дуго пре него што су стигле прве жртве. Украјински болничари почели су интензивно да раде.
Украјинска дрска инвазија на Русију започела је следећег јутра. Отад болничари раде готово даноноћно.
"Имамо само неколико сати паузе дневно", рекао је други хирург.
Локалне власти нису имале појма
Ни украјинске локалне цивилне власти нису имале појма о надолазећој акцији. Володимир Артјук, гувернер региона Суми, новинарима је рекао: "Сазнао сам кад и ви." Одмах је издао налог за евакуацију 7000 људи који живе између 5 и 10 км од границе.
Што се тиче цивила, многи су видели гомилање војске па су војницима давали кромпир и друго поврће, а први који су сазнали разлог гомилања били су они чија су села била изложена интензивном бомбардовању у првим сатима након почетка напада.
Халина Денина (63) из села Крапивсчине, које се налази на главном путу од Сумија до Русије, рекла је да је "гранатирање било јако, јако гласно" и да је продавница њене кћери "бомбардована, сравњена са земљом".
Говорећи у избегличком центру у Сумију, навела је да сељане није требало пуно да уверавају да се евакуишу, за разлику од источног Донбаса, где постоји мањина тврдоглавих проруских становника који су спремни да издрже и остану.
Кључни су били тајновитост, место удара и западно оружје
Тајновитост је била кључна у нападу који је планирао командант украјинских оружаних снага, генерал-пуковник Олександр Сирски, којег је у фебруару именовао председник Зеленски након што је генерал Валериј Залужни морао да преузме одговорност због неуспеха прошлогодишње летње противофанзиве.
За успех није био важан фактор изненађења, рекли су Гардијану војници који су учествовали у нападу, него и напад на неочекиваној оси, при чему је отворен нови фронт далеко од главне битке на источном фронту, где Русија немилосрдно напредује према граду Покровску. Сирски је задњи пут покушао нешто слично у јесен 2022., кад је заповедао успешним муњевитим противнападом у покрајини Харков.
План Сирског
Користећи беспилотне летелице и сателитске снимке за извиђање, идеја Сирског била је да пажљиво мапира територије и положаје који се налазе пред украјинским снагама. Украјина више пута није успела у својим настојањима да пробије руске утврђене линије између јуна и септембра 2023., али Сирски је схватио да је одбрана слаба у Курској области иза границе, која је била "брањена" тек двоструким оградама од бодљикаве жице.
План је био да се ослоне на тенкове и бржа оклопна возила, означена обојеним или залепљеним белим троугловима. Она су прешла границу уз пут јурећи док не наиђу на отпор. Руски војни блогер Рибар сажео је тај приступ овим речима:
"Док једна трећина њих (оклопних возила, оп.а.) контролише наша упоришта, остали их заобилазе улазећи у оближња насеља и организујући заседе."
Важност западних оклопних возила
Западна оклопна возила предводила су напад. Западни савезници нису поставили ограничења на њихову употребу, а Украјинци су користили америчка оклопна возила Страјкер и немачке Мардере, који се могу кретати брзинама до 100 км/х. Недавно је потврђено да су користили и део од 13 преосталих британских тенкова Челенџер 2.
Чини се да постоје докази о коришћењу америчких вишецевних бацача ракета Химарс, а нису коришћене британско-француске ракете Сторм Шедоу, за које западни савезници кажу да имају предуг домет да би се користиле унутар Русије.
Руси кажу да је напад започело тек 300 војника
Руско министарство одбране саопштило је да је напад почео у 8 сати у уторак, 6. августа, са око 300 украјинских војника који су прешли границу носећи плаве траке око подлактица како би се разликовали од непријатеља.
Неколико десетина руских граничара, укључујући младе војнике, брзо је упало у заседу. Видеозаписи који су се појавили неколико дана касније показују неколико десетина Руса како се постројавају и предају на контролној тачки и око ње. Били су то први од више стотина руских ратних заробљеника у Курској области.
Јуриш према Суџи пре најуспешнијег напада офанзиве
Већ првог дана оклопна возила јурила су путем до западне периферије важног града Суџе, који се налази око 10 км од границе, објавили су руски војни блогери. До трећег дана стигли су до предграђа другог села, Коренева, око 20 км од границе, и настојали су да се одмакну даље од путева који воде из Суџе, пре него што су извели свој досад најуспешнији напад у офанзиви.
Између четвртка увече и петка ујутро прошле недеље украјинске снаге уништиле су руски конвој на аутопуту 40 км од границе. Прецизност напада и одсутност артиљеријских кратера сугерисали су да је напад изведен моћним америчким бацачима ракета Химарс.
У нападу је убијено десетине Руса, а Гардијан наводи да је тај удар нагласио контраст између тромости Руса, који су значајан конвој оставили на путу, и украјинске агилности у офанзиви.
Успех изненадио и самог Зеленског
Чак и узимајући у обзир припрему, успех упада у Курск готово је сигурно већи од очекивања Кијева. То произлази и из чињенице да Зеленски и други високи званичници нису званично признали шта се догађа све до викенда.
Сирски је рекао Зеленском у четвртак, што се чује у видеу који је објавио украјински званичник, да су украјинске снаге напредовале до 35 км у Русију и да су у задња 24 сата освојиле између 500 метара и 1.5 км, у поређењу са 1-2 км, колико је пријављено дан раније.
Председник је затим истакао све већу преговарачку моћ коју упад доноси. Број ратних заробљеника доступних за размену с Русијом "додатно је попуњен", рекао је.
Упад није популаран међу свим украјинским војницима
Прошло је недељу и по дана, а упад је углавном популаран међу украјинском јавношћу, али не и међу свим трупама у земљи, које су забринуте због ризика и брзог погоршања положаја на источном фронту, где Руси напредују према важном чворишту Покровску.
Путин је у међувремену обећао "значајан одговор" иако сталне предаје руских војника и губитак територије показују да Кремљ тек треба да формулише учинковит противнапад. Отприлике 200.000 руских цивила досад је евакуисано из својих домова, а у неком тренутку можда ће морати да буде повучен и део снага које тренутно Украјини покушавају да задају коначан ударац.
Србија Данас/Index