ПАО ДОГОВОР УКРАЈИНЕ И РУСИЈЕ! Споразум потписан у Истанбулу
Украјина и неки западни званичници оптужили су Русију да намерно спречава испоруке тако што је блокирала црноморске луке у земљи.
Украјина и Русија потписале споразум о поновном покретању извоза житарица уз подршку Уједињених Нација, што ће потенцијално зауставити претњу од катастрофалне глобалне кризе хране.
ПУТИН И ЛУКАШЕНКО ОБАВИЛИ ХИТАН РАЗГОВОР: Постигнут важан договор између двојице лидера
КРЕНУО "ЛОВ НА ВЕШТИЦЕ" У НИКОЛАЈЕВУ: Агенти СБУ проверавају везе грађана са Русијом, сумњиве шаљу у логоре
НА СПИСКУ СЛОВЕНИЈА И ХРВАТСКА: Русија проширила списак НЕПРИЈАТЕЉСКИХ земаља
Споразум би требало да одблокира извоз украјинских житарица које леже на складиштима због блокаде црноморских лука и олакша извоз руских житарица и вештачког ђубрива.
Турски председник Реџеп Тајип Ердоган и генерални секретар УН Антонио Гутереш, као и представници Украјине и Русије, учествовали су на церемонији потписивања у палати Долмабахче у Истанбулу.
Украјина је раније поручила како неће потписати директан споразум Русијом, појаснивши да ће обе земље потписати идентичан споразум, али не заједно.
Гутереш је на отварању церемоније похвалио Кијев и Москву што су пристали да нађу компромисно решење.
- Данас постоји светионик на Црном мору. Светионик наде. Светионик могућности. Светионик олакшања у свету коме је потребан више него икад. Велико хвала представницима Руске Федерације и Украјине. Превазишли сте препреке и оставили по страни разлике да бисте утрли пут за иницијативу која ће служити заједничким интересима свих - рекао је.
Уговор би требало да брзо утиче на смањење цена
Украјинске црноморске луке, донедавно главне извозне тачке за пољопривредне производе, биле су блокиране откако је Русија у фебруару започела инвазију на Украјину. Две земље су главни извозници житарица на светска тржишта. Русија је такође велики произвођач вештачких ђубрива.
Потписивање уговора између Украјине и Русије требало би брзо да смањи цене, које последњих месеци нагло расту. Као резултат тога, прехрамбена криза прети да изазове глад у великом броју земаља, посебно у подсахарској Африцие, али и у Либану и Египту.