PAO DOGOVOR UKRAJINE I RUSIJE! Sporazum potpisan u Istanbulu
Ukrajina i neki zapadni zvaničnici optužili su Rusiju da namerno sprečava isporuke tako što je blokirala crnomorske luke u zemlji.
Ukrajina i Rusija potpisale sporazum o ponovnom pokretanju izvoza žitarica uz podršku Ujedinjenih Nacija, što će potencijalno zaustaviti pretnju od katastrofalne globalne krize hrane.
PUTIN I LUKAŠENKO OBAVILI HITAN RAZGOVOR: Postignut važan dogovor između dvojice lidera
KRENUO "LOV NA VEŠTICE" U NIKOLAJEVU: Agenti SBU proveravaju veze građana sa Rusijom, sumnjive šalju u logore
NA SPISKU SLOVENIJA I HRVATSKA: Rusija proširila spisak NEPRIJATELJSKIH zemalja
Sporazum bi trebalo da odblokira izvoz ukrajinskih žitarica koje leže na skladištima zbog blokade crnomorskih luka i olakša izvoz ruskih žitarica i veštačkog đubriva.
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan i generalni sekretar UN Antonio Gutereš, kao i predstavnici Ukrajine i Rusije, učestvovali su na ceremoniji potpisivanja u palati Dolmabahče u Istanbulu.
Ukrajina je ranije poručila kako neće potpisati direktan sporazum Rusijom, pojasnivši da će obe zemlje potpisati identičan sporazum, ali ne zajedno.
Gutereš je na otvaranju ceremonije pohvalio Kijev i Moskvu što su pristali da nađu kompromisno rešenje.
- Danas postoji svetionik na Crnom moru. Svetionik nade. Svetionik mogućnosti. Svetionik olakšanja u svetu kome je potreban više nego ikad. Veliko hvala predstavnicima Ruske Federacije i Ukrajine. Prevazišli ste prepreke i ostavili po strani razlike da biste utrli put za inicijativu koja će služiti zajedničkim interesima svih - rekao je.
Ugovor bi trebalo da brzo utiče na smanjenje cena
Ukrajinske crnomorske luke, donedavno glavne izvozne tačke za poljoprivredne proizvode, bile su blokirane otkako je Rusija u februaru započela invaziju na Ukrajinu. Dve zemlje su glavni izvoznici žitarica na svetska tržišta. Rusija je takođe veliki proizvođač veštačkih đubriva.
Potpisivanje ugovora između Ukrajine i Rusije trebalo bi brzo da smanji cene, koje poslednjih meseci naglo rastu. Кao rezultat toga, prehrambena kriza preti da izazove glad u velikom broju zemalja, posebno u podsaharskoj Africie, ali i u Libanu i Egiptu.