Пентагон љут на Кијев: Потрошили су све АТАЦМС ракете и траже још (ВИДЕО)
Украјина се суочава с несташицом ракета АТАЦМС, док САД не показује спремност да обнове залихе Кијева.
Према извештају New York Тимеса, украјинска војска тренутно располаже са само 50 америчких балистичких ракета кратког домета типа АТАЦМС, док се поставља питање шта се догодило са преосталих 450 од укупно 500 ракета које су испоручене из Вашингтона.
Зашто је коришћење ракета АТАЦМС нагло опало?
Званични извештаји указују на то да је од почетка сукоба између Русије и Украјине Пентагон послао Кијеву 500 јединица балистичких ракета АТАЦМС. Према информацијама New York Тимеса, украјинска војска је до сада искористила 90% овог арсенала, остављајући свега 50 ракета на располагању.
Као што смо навикли, “анонимни званичници” Пентагона изразили су незадовољство због начина на који је украјинска војска користила ове ракете, истичући да је требало пажљивије бирати циљеве.
Велики део ракета АТАЦМС, како се наводи, искоришћен је за нападе на руске војне положаје у источној Украјини, док се такође верује да су многе ракете оборене руским противваздушним системима.
Разлике у стратегији између Кијева и Вашингтона
Изгледа да су украјински команданти често игнорисали савете америчких стратега, користећи ракете АТАЦМС за тактичке циљеве, уместо да их сачувају за стратешке нападе.
Оваква тактика довела је до исцрпљивања залиха и сада Украјина има озбиљан недостатак овог важног оружја. Ово је вероватно разлог зашто су последњих месеци лансирања ракета АТАЦМС постала ретка појава у сукобу.
Украјинско Министарство одбране сада тражи додатне испоруке ових ракета од америчке војске. Међутим, с обзиром на ограничене количине у залихама САД-а, остаје неизвесно да ли ће Пентагон одобрити будуће испоруке.
САД суочене с ограниченим залихама
У октобру 2023. године, извор из америчке војске навео је да САД располаже са укупно 2.100 ракета АТАЦМС, што је релативно мали број с обзиром на количину која је већ послата Украјини.
С обзиром на сложене логистичке и стратешке изазове, Вашингтон сада пажљиво разматра своје даље потезе, посебно узимајући у обзир потребе за сопствене залихе у случају других потенцијалних конфликата.
Несташица ракета АТАЦМС у Украјини представља озбиљан изазов за њихове војне операције, док ограничена спремност САД-а да обезбеди додатне испоруке отежава ситуацију. У питању су несугласице у стратегији и логистички проблеми који наглашавају сложеност тренутног сукоба.
Кијев ће морати да пронађе нове начине за компензацију овог губитка у свом арсеналу, док САД настављају да балансирају између подршке Украјини и својих сопствених одбрамбених потреба.
Са друге стране, Администрација председника САД-а Џоа Бајдена објавила је нови пакет војне помоћи Украјини вредан 1,25 милијарди долара, као што смо пре неколико дана најавили да ће се догодити.
Међутим, нови пакет помоћи усмерен је на јачање одбрамбених способности Украјине и укључиваће широку палету наоружања и опреме, попут муниције за системе противваздушне одбране (ПВО), артиљеријских граната и ракета.
Људи који стоје иза Бајдена су до сада инсистирали на пружању подршке Украјини „колико год буде потребно“, али будући потези, посебно након повратка Доналда Трампа на председничку функцију, остају неизвесни.