"ПРИГОЖИН У БЕЛОРУСИЈИ НЕШТО ШТО ЗАБРИЊАВА" Да ли би шеф Вагнера могао да предводи нови руски напад на Кијев?
Чланице НАТО-а Пољска, Летонија и Литванија упозориле су да би Вагнеров долазак у Белорусију могао да представља проблеме за њих као суседе.
Рат у Украјини букти и даље, а након покушаја побуне у Русији, неке ствари би могле да се промене и то тако да не иду на руку Кијеву. Тако би на пример Јевгениј Пригожин могао да предводи руско напредовање из Белорусије на Кијев.
"КИЈЕВ ИМА СВЕ ШТО ЈЕ ПОТРЕБНО ДА УСПЕ" Вашингтон најавио додатну помоћ Украјини
"КИЈЕВ ПРЕУЗЕО СТРАТЕШКУ ИНИЦИЈАТИВУ" Главнокомандујући украјинских снага захвалио Вашингтону на помоћи
ПРИГОЖИН ЈЕ У БЕЛОРУСИЈИ: Зеленски управо добио важне информације са севера Украјине од своје војске!
Раније је објављено да је авион повезан са вођом Вагнера слетео у близини Минска, а потом је и председник Белорусије потврдио да је Јевгениј Пригожин заиста стигао у Белорусију.
Како каже војни експерт Шон Бел, последице неуспелог "Марша за правду" Вагнера према Москви протеклог викенда изазивају више питања него одговора.
- С обзиром на Пригожиново искуство, тешко је поверовати да би кренуо на Москву са намером да свргне председника Путина, што поставља питање зашто је то урадио? Једно од објашњења је да Путин унапред поставља Пригожина и његову Вагнерову групу плаћеника, спремних да прате њихов успех, иако спор и уз велику људску цену, у заузимању Бахмута, спроводећи нови талас напада на Кијев - каже Бел за Скај Њуз.
Како је рекао, Белорусија је ближа Кијеву него Русији, па би напад одатле могао да понуди већи елемент изненађења. Међутим, иако ово објашњење Пригожинове судбине има неких основа, оно пре игнорише неке сурове реалности, каже он.
- Прво, да је Путин желео да премести Вагнерову групу у Белорусију, могао је то да уради релативно лако и под радаром, што би задржало елемент изненађења – суштински састојак успешних војних операција. Друго, Пригожинова растућа фрустрација руским војним руководством и његов каснији "Марш на Москву" били су дубоко штетни по ауторитет председника Путина. Први пут смо видели Путина рањивог, и то је био шок не само за руску војску и општу популацију, већ и за самог Путина. Треће, ако је ово режирано, зашто би руска војска отворила ватру на конвој Пригожина и зашто би руско ваздухопловство изгубило седам хеликоптера и до 13 авијатичара у том процесу? Често постоји опасност да превише размишљамо о позадини таквих сценарија - сматра аналитичар.
Према његовим речима, највероватнији сценарио је да је Пригожин пустио да се прелије фрустрација због предстојећег рока да његове снаге буду укључене у редовну руску војску и да је одлучио да свој гнев истресе на војно руководство шефа генералштаба Валерија Герасимова и министра одбране Сергеја Шојгуа.
- Коцкао се да ће га подржати редовна руска војска, што су бар у почетку чинили, али када је постало очигледно да ће његове акције бити узалудне, био му је потребан излаз. Ту је посредовао белоруски председник Лукашенко. Можемо само да спекулишемо о подстицајима који су понуђени Пригожину, на крају крајева, Путин би учинио скоро све да задржи власт. Али, пошто му је Пригожин опекао прсте, тешко је замислити да би Путин поново направио исту грешку. Међутим, цела епизода оставља многа питања без одговора, а претпостављам да нисмо чули последње о Јевгенију Пригожину - закључио је Бел.
Иначе, Русија је, пре побуне, већ пренела тактичко нуклеарно оружје у Белорусију последњих недеља, а председник Путин је рекао да ће оно бити употребљено само ако руска територија буде угрожена.
Украјина би требало да ојача своју одбрану од потенцијалног напада који би предводи Пригожин на Кијев из Белорусије, изјавио је у недељу бивши начелник Генералштаба британске војске генерал Ричард Денат.
- Чињеница да је отишао у Белорусију је нешто што забрињава - рекао је генерал за Скај њуз.
Он је додао да ако је Пригожин "задржао ефикасне борбене снаге око себе, онда он поново представља претњу украјинском крилу најближем Кијеву", где је рат почео.
Денат је рекао да је сасвим могуће да Русија може употребити Вагнерове снаге да поново покуша да заузме украјинску престоницу.
Иначе, од границе Белорусије и Украјине до КИјева има око 150 километара.
Било како било, наводно се већ граде кампови за борце Вагнера широм Белорусије, а то се Западу нимало не свиђа.
Чланице НАТО-а Пољска, Летонија и Литванија упозориле су да би Вагнеров долазак у Белорусију могао да представља проблеме за њих као суседе.
Саветник председника Литваније рекао је да су плаћеници опасни, јер су могли да учествују у операцијама саботаже и инфилтрације.
Литвански председник Гитанас Науседа рекао је на конференцији за новинаре да ће се суседне земље суочити са "још већом опасношћу од нестабилности", ако Вагнер распореди своје "серијске убице" у Белорусији.
Шеф НАТО-а Јенс Столтенберг рекао је да је Алијанса спремна да се брани од било какве претње из Москве или Минска и да ће пристати да ојача своју одбрану на састанку у Литванији следеће недеље, фокусирајући се посебно на нације које се граниче са Белорусијом.
- Послали смо јасну поруку Москви и Минску да је НАТО ту да заштити сваког савезника и сваки педаљ територије НАТО - рекао је он.
Лукашенко је само рекао да би Вагнеровци могли да помогну белоруској војсци, преносећи своја искуства са тактиком и оружјем.