ПРОПАО ПЛАН НЕМАЧКЕ ЗА УКРАЈИНУ? Једна ствар засметала чланицама НАТО пакта, стигле ОШТРЕ критике
Док су САД, Британија и Пољска слали оружје Кијеву, Немачка имала други, бољи план.
План је био примамљив: Украјину брзо снабдети оружјем које може одмах да користи, без дуготрајне обуке.
Али до сада није финализована ниједна такозвана "кружна размена", а договор са Пољском је пред крахом, пише Дојче веле.
"РУСИЈА НАМЕРНО ПОГОРШАЛА КРИЗУ ХРАНЕ И ЕНЕРГЕНАТА" Столтенберг упутио ОШТРЕ РЕЧИ - ово је његово мишљење о крају сукоба
"УКРАЈИНА КАО ДРЖАВА ВИШЕ НЕ ПОСТОЈИ" Началник Херсонске области изнео шокантне информације - "Запад је то дозволио"
СВЕ ЦРНО НА БЕЛО! ЛАВРОВ НЕ КРИЈЕ НИШТА! Открио зашто Москва помаже Украјинцима да свргну режим Зеленског
Кружна размена оружја
Критичари су оптуживали немачку владу да Украјини не испоручује довољно оружја.
Кружном разменом Немачка је планирала да индиректно испоручује више тешког наоружања преко партнера. Немачка би била донатор, постојао би "партнер за размену" док је Украјина земља прималац.
Намера је била да се Украјини достави бивше руско или совјетско тешко наоружање које украјински војници могу одмах да користе, за разлику од нових западних система за које им је потребна дуготрајна обука и вежба.
На пример, Украјинци би добијали тенкове које имају неке јужне и источне чланице НАТО попут Пољске, Чешке, Словачке, Словеније и Грчке. Оне би, пак, заузврат добиле савремену немачку опрему.
Чему све то?
Аргумент немачке владе био је да су Украјинци најбољи у руковању тенковима совјетске производње, да их не треба обучавати и да за њих имају резервне делове. Истовремено, Влада а нарочито канцелар Олаф Шолц, желели су по сваку цену да избегну да се у Украјини користе немачки борбени тенкови Леопард или оклопни транспортери Мардер. Разлога је више - који су одлучујући, може се само нагађати, пише DW.
Да немачки тенкови никада више не смеју да пуцају на руске била је једна од лекција научених из нацистичке прошлости Немачке и Другог светског рата. Осим тога, постоји бојазан да би Москва директне испоруке тенкова видела као прелазак црвене линије, што би довело до опасне ескалације ситуације.
Немачка влада се званично позива на усмени договор међу НАТО партнерима, на основу ког нико није испоручио такву западну ратну опрему.
Зато је за Немачку крајње неугодно кад Шпанија инсистира управо на томе и најављује да планира да пошаље Леопарде у Украјину. Да ли ће до тога стварно доћи, остаје да се види.
Шта је до сада постигнуто?
Ништа.
Пре готово три месеца Бундестаг је великом већином гласова одлучио да савезна влада такође треба да подржи Украјину тешким наоружањем. До сада је, међутим, испоручено само седам самоходних хаубица из залиха немачке војске, стоји на списку испорученог оружја који је влада објавила на интернету.
Осим тога, немачка индустрија наоружања требало би да почне са испорукама противаздушних тенкова до краја јула, али је испорука оружја на процесу кружне размене.
Земље попут Пољске и Чешке већ су Украјини испоручиле борбене тенкове Т-72 и борбена возила БМП1. Немачка влада тада је најавила да ће свом НАТО партнеру Чешкој ставити на располагање 15 тенкова Леопард 2 из индустријских залиха као компензацију. Али, размјена још није реализована, баш као ни слични планови са Пољском, Словачком, Грчком и Словенијом.
Зашто то све траје тако дуго?
Кратак одговор је: зато што земље укључене у размену нису задовољне немачком понудом. То се види на примеру Словеније. То је прва земља са којом су преговори започели још у априлу. У замену да Словенија испоручи Украјини борбене тенкове и оклопне транспортере (Т72 и БМП1), Берлин је понудио борбено возило Мардер и оклопни транспортер Фуш - оба модела су стара око 50 година. Уместо тога, Словенија је желела ново борбено возило Пума и тенкове типа Леопард, дакле модерно оружје.
Слично натезање око размене постоји и с другим земљама партнерима. Зато су ти кругови у ствари још недовршени полукругови. Успут, још једна необичност: Бундесвер је одбио да испоручи Украјини оклопни транспортер Фуш уз аргумент да би тиме била угрожена оперативна спремност немачке војске - али су били спремни да га предају Словенији, наводи Дојле веле.
Како стоје преговори с Пољском?
Према пољским изворима, у прва два месеца рата у Украјини, Варшава је Кијеву испоручила до 240 тенкова Т-72 и неколико десетина оклопних возила. Ова земља се сматра главним савезником Украјине.
Још у мају, пољски председник Анџеј Дуда критиковао је немачку владу што Варшави није испоручила обећану замену за старе совјетске тенкове. И Пољска је тражила немачле тенкове Леопард 2. Преговори су запели, а према информацијама немачког јавног сервиса АРД-а, прети им коначни крах.
Недавно је заменик пољског министра спољних послова рекао је да нема "праве понуде Немачке која би могла да се размотри".
Према речима стручњака за међународне односе Родериха Кисеветера савезна влада недавно је понудила Пољској 20 обновљених тенкова Леопард 2. Намера је да се од априла 2023. испоручује један тенк месечно, а од октобра три месечно.
То, изгледа, Пољацима није довољно. Преговори ипак још нису окончани. У међувремену се сазнаје да је Пољска од САД-а добила први од укупно 366 борбених тенкова типа Абрамс.
Критика поступка кружне размене
Критичари се не слажу с изреком да "за добар прстен треба времена". Углед и кредибилитет Немачке код савезника, нарочито у источној Европи, били би озбиљно нарушени уколико би се све превише одуговлачило, упозорава опозиција.
Осим тога, многи опозициони политичари, али и неки из владине коалиције, не схватају зашто Немачка Украјину директно не снабдева савременом опремом из својих залиха, већ инсистира на старим совјетским оружјем, кад се већ у Украјини брани и слобода Запада.
Министарка обране Кристин Лабрехт у више наврата је истакла да су резерве оружја које на располагању има немачка војска исцрпљене. Међутим, најновије писмо Шолцу које му је упутила председница Одбора за обрану немачког парламента Мари-Агнес Страк-Цимерман, иначе чланица Либералне странке, јасно је показало да би и неки унутар коалиционе владе такође желели да се испоруке оружја убрзају.
За сада, Шолц то јасно одбија и без много расправе.
БОНУС ВИДЕО: Лансирање руских ракета на украјинске војне циљеве у луци Одеса