Путин спрема још један напад на Кијев, Украјина губи на свим пољима, а Зеленски има само једну ствар на својој страни: Да ли се рат завршава следеће године?
Без обзира на исход америчких председничких избора, рат у Украјини се врло вероватно завршава следеће године. И Украјина и Русија суочавају се с недостатком војника и са потешкоћама у мобилизацији младих мушкараца за борбене линије. Та стварност указује на то да ће 2025. бити година преговора, пише "New York Тимес".
Победа Доналда Трампа убрзаће почетак тих мировних преговора. Током кампање, Трамп је обећао да ће окончати рат у Украјини чак и пре своје инаугурације. Можда је то била претерана изјава, али јасно је да жели да преговори започну што пре.
То није добра вест за Украјину. Руске снаге напредују на истоку. Повратиле су и део територије коју је Украјина освојила прошлог лета. Украјина и даље поседује оружје, али њене трупе су распршене и исцрпљене. Обавештајне агенције предвиђају да би ускоро могла остати без војника.
Украјински званичници тврде да су спремни да наставе борбу. Но, републиканци у америчком Конгресу нерадо одобравају додатну помоћ Украјини, а у Кијеву су свесни да ће без знатно веће помоћи борбе завршити ускоро.
На недавном НАТО самиту савезници су израдили план за логистичку подршку Украјини који би био "отпоран на Трампа". Ипак, званичници администрације Џоа Бајдена сумњају да Европа може преузети ту улогу. Економску моћ долара, која Вашингтону омогућује вођење великих прорачунских дефицита ради финансирања одбране, Европа не може да испрати. Када америчка подршка нестане, Европи ће бити тешко осигурати да осигура довољно муниције и новца како би Украјина могла да настави да ратује.
Судбина територија под руском контролом
Без додатног оружја и војника, Украјина можда неће успети да поврати територију који је изгубила. Председник Володимир Зеленски то зна. Недавно је признао да ће дипломатија, а не садашњи "врући рат", бити кључ за повратак територије.
Током председничке кампање, Џеј Ди Венс предложио је замрзавање сукоба, допуштајући Русији да задржи територију освојен силом. Руски председник Владимир Путин тренутно не показује намеру да освоји додатну територију, али исто тако не даје знакове да је спреман да се повуче с украјинске територије који контролише. Једини преговарачки адут Украјине је Курск, руска регија коју су украјинске снаге делимично заузеле у августу.
Администрација Бајдена покушава Украјини да осигура најбољу преговарачку позицију. Бела кућа шаље Украјини што више оружја. Недавно је дала допуштење Кијеву за упорабу америчких далекометних пројектила унутар Русије како би задржала Курск. Ако то успе, можда ће Русија пристати на размену дела украјинске територије за Курск. Али Кијев вероватно неће повратити већину изгубљене територије.
Безбедносне гаранције и будућност Украјине
За Украјину, победа или пораз не зависе искључиво од територије. Кључни су договори које би могла постићи с Европом и Америком за дугорочну безбедност и економску интеграцију са Западом. НАТО чланство, најснажније могуће јемство, није опција. Трамп га не би понудио, а Сенат предвођен републиканцима то не би одобрио.
Џеј Ди Венс предложио је неутралност Украјине, што је кључни Путинов захтев. Трамп није изнео јасан став о овом питању. Мало је вероватно да би подржао војну одбрану Украјине у случају будућег напада, али можда би желео да постигне договор с Путином. Један од могућих уступака могао би укључивати допуштање Украјини да оствари економску интеграцију с Европом, што би Путину било прихватљивије од уласка Украјине у НАТО.
Могућност напада на Кијев
Овде се страхови Зеленског и Трампа можда преклапају. Украјинци дуго тврде да ће, ако сада постигну договор, Путин искористити прилику да само консолидује снаге и поновно нападне Кијев касније.
Трамп је више пута критиковао повлачење председника Бајдена из Авганистана и вероватно не жели сличну оставштину: руско заузимање Кијева које би демократама дало прилику да га оптуже за губитак Украјине. Преостали републиканци који подржавају Украјину тврде да Трамп не воли да изгледа слабо и неће пристати на договор који Путину оставља слободне руке. Тешко је замислити да би Путин дао обећање о ненападању које би Кијев могао сматрати веродостојним. Заштита Кијева биће најтежи и најважнији део Трампових преговора.
Србија Данас/Index