РУСИ СПРЕМНИ, НАТО НЕЋЕ ИМАТИ ВРЕМЕНА ЗА РЕАКЦИЈУ! Преузеће кључни коридор: Испливали детаљи војних планова
Све је више спекулација да би се руске снаге могле спремати за преузимање коридора Сувалки.
Реч је о уском појасу копна који повезује руску енклаву Калињинград и Белорусију.
АМЕРИКА БЕСНА ЗБОГ ПОТЕЗА УКРАЈИНЕ "Уместо да се фокусирате на контраофанзиву, само узалудно трошите ресурсе"
"РУСИЈА СВЕ БОГАТИЈА, А АМЕРИКА СИРОМАШНИЈА ЗА БИЛИОНЕ" Пукла брука, санкције Запада НИСУ УСПЕЛЕ: Доста је било новца за Украјину
ОТКРИВЕНА НАЈМРАЧНИЈА ПУТИНОВА ТАЈНА! Најстрашнији кошмар Украјине се остварио, ово ће променити ситуацију на ФРОНТУ!
Како пише ексклузивно за Новају газету, независни руски опозициони лист, познати руски политиколог Јуриј Федоров, у руским војним круговима већ неколико месеци расправља се о томе како се одбрани калињинградска ексклава и да ли је њена одбрана уопште могућа.
Пре отприлике месец дана о томе је говорио Андреј Картаполов, руски посланик у Думи и бивши заменик министра одбране, који је изјавио да је пребацивање плаћеника Вагнера у Белорусију "суптилан потез" у режији Владимира Путина, чији је крајњи циљ заузимање коридора Сувалки, који се граничи с Пољском и Литванијом.
Иако две суседне земље не показују знакове да га заузму, те су владе неизбежно већ размотриле како би могле да реагују у случају напада Русије.
Канал на Телеграму Тајне Кремља у марту је објавио непроверене тврдње да је због људских губитака у Украјини број руских војника стационираних у Каљињинграду смањен за отприлике половину. Исти канал у мају је известио да се број борбених војних јединица у Каљињинградском региону "знатно смањио", коментаришући да је "свако са имало борбеног искуства послат у Украјину".
Истовремено су почеле гласине о развијању два војна сценарија за успостављање копненог коридора између Белорусије и Каљињинграда кроз Литванију или Пољску, а укључују напад на границу и пребацивање војне опреме из Белорусије.
Само неколико дана пре побуне Вагнер групе, исти канал на Телеграму открио је да је извештај групе војних, економских и политичких стручњака кружи међу московским званичницима. У документу су наведени потенцијални потези у случају успешне контраофанзиве украјинских оружаних снага.
Пре свега, Абхазија, непризната отцепљена регија Грузије коју Москва подржава одраних 90-их, могла би бити проглашена делом Русије, што би проширило руску територију и за бираче створило привид о томе како Руси „не остављају своје“.
Друго, руске трупе би се могле вратити у Нагорно-Карабах. То је, оцењује Газета, идеја коју би могао смислити само генерал јер Русију доводи у проблеме и са Азербејџаном и с Турском, ствара озбиљне проблеме са војним базама у сиријском Хајмиму и Тартусу. И најгоре, то би могао бити почетак отварања "другог фронта", о чему се већ чуло с руске стране.
Постоји и трећа опција. А то је да се натера Белорусија да постави коридор до Каљињинграда кроз такозвани Сувалкијев јаз, уз пољско-литванску границу. Заслужни за идеју чак су узели у обзир чињеницу да су те две земље чланице НАТО-а и да би инвазија на њихову територију могла довести до рата са Северноатлантским савезом.
Али према ауторима наводног извештаја, ако би пробој био брз и одлучан, НАТО једноставно не би имао довољно времена за реакцију, а када се коридор постави, биће прекасно.