РУСКЕ НЕМАНИ ВРЕБАЈУ У ЦРНОМ МОРУ! Украјина им ништа не може, а они су у стању да је сравне са земљом (ВИДЕО)
Током ноћи 29.03.2024. Оружане снаге Руске Федерације извеле су нове ваздушне ударе на циљеве на територији Украјине. Напад је био комбинован, прво су коришћени дронови типа Геран, а затим ракете разних типова.
Прва серија експлозија догодила се у Кијевској и Черкаској области. Према руским изворима, у близини Кијева је уништен још један противваздушни ракетни лансер. Пријављена је употреба крстарећих ракета које су лансирали стратешки бомбардери Ту-95МС.
Руске трупе су гађале и мете које припадају Оружаним снагама Украјине у Дњепропетровској области. У Каменском (бивши Дњепроџержинск) и Павлограду погођени су смештаји особља, базе за обуку и складишта муниције и војне опреме. Транзит робе и особља на линију фронта се такође одвија преко два града.
Истовремено, погођено је и једно од предузећа у Дњепру (бивши Дњепропетровск), које је било део војно-индустријског комплекса Украјине. Касније је саопштено да је обустављена испорука електричне енергије у неколико области у региону, што може указивати на даље нападе на електроенергетске објекте.
Извршена је и серија удара на мету у граду Гугујев у Харковској области, где је последњих дана пријављена активност украјинских резервиста.
Експлозије су се догодиле и у другим областима под контролом кијевских званичника. Конкретно, нападнута је велика логистичка јединица Оружаних снага у граду Коростен у Житомирској области.
Кроз њу су раније пролазили токови војне робе из Пољске у Кијев. На поменуту локацију се сјурила ракета Кинџал, те на основу овога можемо сматрати да је у питању био изузетно значајна мета.
Поново је нанет тежак ударац на западу Украјине, јединици у граду Стрију (Лавовска област). Неколико дана раније, долазак ракете изазвао је снажну детонацију на подручју овог града.
Ујутро су настављени комбиновани удари на Украјину, укључујући употребу хиперсоничних ракета Кинџал. Експлозије су забележене на циљевима у Ивано-Франковској и Черкаској области. Као резултат руских напада, пријављено је неколико нестанка струје, посебно у Ивано-Франковској и Лавовској области.
Према украјинским изворима, неколико експлозија је пријављено у областима хидроелектрана Канив и Кременчук у Черкаској и Кировоградској области. Њихова штета донеће додатне енергетске проблеме Кијеву.
Крстареће ракете Х-101 и хиперсоничне Кинџал поново доминирају нападима, Калибри се вероватно акумулирају
Према објавама на друштвеним мрежама, данашњи напад руских трупа поново је базиран на стратешким бомбардерима Ту-95МС, као и на борбеним авионима МиГ-31К опремљеним хиперсоничним ракетама Кинџал.
Полетање авиона Ту-95МС пријављено је са аеродрома Олења (Мурманска област) и Енгелс (Саратовска област). Авиони МиГ-31К полетели су са аеродрома Саваслејка у области Нижњи Новгород.
Као резултат тога, може се видети да су главне ракете које је користила руска војска поново крстареће ракете Х-101/555 и хиперсоничне ракете Кинџал.
Занимљиво је да се током руских напада последњих месеци више нису користиле крстареће ракете морнаричког базирања "Калибар" лансиране из Црног и Каспијског мора. Вероватно неактивност борбених бродова руске Црноморске флоте, који се дуже задржавају у лукама због претње украјинских поморских дронова, није оправдан разлог за ово.
Познато је да су руски бродови лансирали крстареће ракете "Калибар" директно из база за стално размештање без потребе да изађу на море. Истовремено, Русија има најмање четири подморнице у Црном мору способне да лансирају ракете овог типа, а да не могу ни детектоване, а камоли погођене украјинским површинским поморским беспилотним летелицама.
Такође, руска страна има још четири ракетне платформе "Калибар" у Каспијском мору, недодирљиве, а које су у прошлости без проблема погађале циљеве на украјинској територији.
Стога, руски званичници можда разматрају другачију стратегију у вези са крстарећим ракетама на мору. Није искључено да се они акумулирају како би се створиле залихе неопходне за велику офанзиву руске армије, која ће по свему судећи бити покренута крајем пролећа и почетком лета, односно у мају и јуну.
Извор: Србија Данас/Oružjeonline.com