УКРАЈИНСКИ Т-72 СРАВЊЕН СА ЗЕМЉОМ! Руси га уништини најновијим оружјем огромне разорне моћи (ВИДЕО)
Руси преузели украјинску тактику "даљинског" ратовања, која даје очигледне резултате.
У сукоба у Украјини, снимљен је још један случај уништавања украјинског тенка руском лутајућом муницијом Ланцет. Овог пута жртва руског дрона био је Т-72. Инцидент се догодио у Херсонској области.
ЗАЛУЖНИ НАРЕДИО ПОВЛАЧЕЊЕ, ЗЕЛЕНСКИ ОДБИО - УСЛЕДИЛО КРВОПРОЛИЋЕ! Председник одговоран за "све ковчеге који су стигли из Авдијевке након 30. децембра"
УДАРНО! ЦРНОМОРСКА ФЛОТА ИЗГУБИЛА ИВАНОВЕЦ! Свиреп украјински блицкриг уродио плодом, тоне бисер руске морнарице (ВИДЕО)
670 ДЕЛОВА ТЕЛА ПРОНАЂЕНО НАКОН РУШЕНА ИЉУШИНА! Идентификовани посмртни остаци погинулих у паду авиона Ил-76 у Белгороду
На снимку објављеном на интернету јасно се види како је украјински тенк Т-72 заузео ватрени положај у уском шумском појасу на десној обали Дњепра.
Међутим, према тврдњама аутора снимка, борбено возило није успело да нанесе озбиљну штету руским трупама. Ланцет му је брзо ушао у траг и погодио га.
У призору се види тренутак приближавања лутајуће муниције, и уништење самог украјинског тенка и његове последице. У ствари, након што је Ланцет погодио, мало је остало од тенка. Судбина посаде борбеног возила у овом случају је очигледна.
Подсетимо, пре неколико дана, у зони сукоба у Украјини, забележен је јубилеј, у питању је јубиларно хиљадито уништавања војне опреме украјинске војске од стране дрона Ланцет.
Војници Оружаних снага Украјине у својим извештајима са линије контакта истичу да се више плаше руских ланцета него артиљеријске ватре.
Након што су Руси првобитно закаснили са употребом дронова, лутајућа муниција Ланцет већ је постала један од симбола руске операције у Украјини. Пошто се адапитрала и убрзала производњу, уз помоћ дронова руска војска уништава не само тенкове и борбена возила пешадије, већ и лансере МЛРС домаће и западне производње.
Додајмо да је последњих месеци руска индустрија значајно повећала обим производње готово свих система наоружања, посебно лутајуће муниције Ланцет.
Ланцет укратко
ЗАЛА Аеро Гроуп, подружница руског одбрамбеног гиганта Концерна Калашњиков, производи две најпознатије верзије дрона Ланцет, Изделие-52 са издржљивошћу од 30 минута и бојевом главом од једног килограма и већу Изделие-51 која има издржљивост од 40 минута и наоружан је бојевом главом тежине три килограма.
Лутајућа муниција лети ка циљаном подручју помоћу инерцијалног навигационог система уз помоћ GLONASS-a, а оператер затим користи уграђени електро-оптички систем преко двосмерне везе за пренос података да открије, прати и закључа мету.
Камиказа беспилотна летелица лута изнад оперативног подручја, лоцира и прати непријатеља, „истражује“ могуће мете како би помогла да се изаберу оне високе вредности, бира прави тајминг, правац и угао напада, а затим изводи прецизан ударац.
Ланцет има цилиндрични труп са два сета површина за контролу лета у облику слова X које се увлаче унутра за складиштење. Има електрични пропелер са две лопатице на репу и сензорску јединицу у носу. Дрон налик на ракету избацује се у ваздух једноставним катапултним системом на земљи.
На почетку сукоба у Украјини, руска војска је користила муницију Ланцет само против вредних циљева кијевских снага, попут хаубица, главних борбених тенкова, система противваздушне одбране и радара. Међутим, недавно се опсег циљева проширио на лака возила, вероватно као резултат повећања производње овог система.
Мали радарски попречни пресек и минимални инфрацрвени знак лутајуће муниције на електрични погон чине овај дрон-камиказу веома незгодним за пресретање. Украјински покушаји да зауставе Ланцет ватром противваздушне одбране, системима за електронско ратовање и противмерама до сада показали успех.
Након „невероватног успеха“ камиказа дронова класе Ланцет у Украјини, произвођач Зала Аеро је наводно развио нову генерацију камиказа дронова познатих као „Изделие 53“ (Продукт 53).
Такође, верује се да су нове руске беспилотне летелице камиказе (лутајућа муниција) породице Ланцет добиле такозвано пуњење типа „шок језгро“. Суштина опремања ове бојеве главе је да никакве мреже, решетке, “роштиљи” или друге конструкције на штићеном возилу их неће заштитити од ње.
Извор: Србија Данас/Оружјеонлине