РУСИЈА И УКРАЈИНА НА КОРАК ДО СПОРАЗУМА? Ердоган мири Путина и Зеленског: Кијев прихватио понуду, на реду одлука Кремља
У саопштењу након разговора Кремљ је навео да се он одиграо "уочи предстојећег руско-турског самита у блиској будућности".
Председници Русије и Украјине одржали су у понедељак одвојене разговоре са турским колегом Реџепом Тајипом Ердоганом у вези планова поновног отварања безбедних рута за превоз житарица бродовима преко Црног мора.
Телефонски разговори са Владимиром Путином и Володимиром Зеленским подстичу наде да Ердоган напредује у посредовању споразума који би омогућио настављање испоруке житарица бродовима из украјинских лука, пренео је "Политико".
РУСИ РАЗОТКРИЛИ АМЕРИКАНЦЕ, ПА ИМ ПОРУЧИЛИ: "Време је да признате шта сте урадили!"
ОГЛАСИЛИ СЕ БРИТАНСКИ ОБАВЕШТАЈЦИ: Открили најновији план руске војске - удариће на неколико градова!
"НИСМО УСПЕЛИ У ЈУГОСЛАВИЈИ, КАКО ЋЕМО У УКРАЈИНИ...." НАТО у паници! Једна ствар на фронту екстремно ЗАБРИЊАВА
- Председник Ердоган је указао да је време за Уједињене нације да предузму акцију у вези плана који се тиче формирања безбедносних коридора преко Црног мора за извоз житарица - наводи се у турском саопштењу везаном за његов разговор са Путином.
"Руска делегација у Истанбулу"
Руска делегација стигла је у Истанбул, где би данас требало да буде одржана нова рунда преговора Русије, Украјине, Турске и Уједињених нација о извозу жита из Украјине, јавиле су РИА Новости позивајући се на неименовани дипломатски извор.
Како наводи неименовани извор, велики су изгледи да ће се на данашњим преговорима, који се одржавају на тајној локацији, постићи консензус по питању извоза украјинског жита.
Шеф украјинске дипломатије Дмитриј Кулеба изјавио је данас да су Украјина и Русија на корак од постизања договора о извозу жита.
- Украјина је спремна да извози своје жито на међународно тржиште. На корак смо од постизања договора са Русијом. У завршној смо фази, а сада све зависи од Руске Федерације - рекао је Кулеба у интервју за шпански лист "Паис", а преноси агенција РИА Новости.
Милиони тона жита у складиштима
"Политико" наводи да Русија блокира украјинске луке откако је Путин одлучио да покрене рат крајем фебруара. Украјина, некад позната као житница Европе, велики је пољопривредни извозник и велики део њених житарица традиционално се шаље у земље зависне од њиховог увоза, попут Египта, Туниса и Алжира. Сада су милиони тона украјинског жита заглављени у складиштима.
УН и Турска покушавају да посредују у разговорима о поновном покретању кључног украјинског извоза житарица. Али, тензије расту услед оптужби Кијева за крађу украјинских залиха, што Русија пориче.
Украјинско Министарство спољних послова процењује да су руске снаге заплениле најмање 400.000 тона жита у земљи откако је почела инвазија.
Један од примера је случај брода "Жибек Жоли" који је Турска запленила у својој луци Карасу, а који је превозио наводно украдено украјинско жито. Брод је, међутим, након неколико дана напустио Карасу.
У саопштењу након разговора Кремљ је навео да се он одиграо "уочи предстојећег руско-турског самита у блиској будућности", што указује да је Путин спреман на разговоре у четири ока са Ердоганом. Додаје се да је "настављена размена погледа на ситуацију око Украјине, укључујући у контексту координисања напора да се осигурају безбедност пловидбе Црним морем и извоз житарица на светска тржишта".
Страхови Кијева
Ердоган је о безбедним коридорима на мору такође разговарао са Зеленским, наводећи да Турска "наставља да ради на плану УН усмереном да осигура да житарице из Украјине дођу на светска тржишта".
Зеленски је након разговора "твитовао" да су двојица лидера разговарала о "важности деблокирања (украјинских) лука и наставку извоза житарица". Додао је да две стране "треба да спрече Русију да узима наше жито (са привремено окупираних територија)".
Ово говори да је Кијев забринут да ће Москва успоставити нове трговачке руте из окупираних украјинских лука попут Берђанска и извозити жито за које Украјина каже да је украдено у места попут Турске. Ипак, чињеница да су се и Путин и Зеленски јавно ангажовали са турским лидером по том питању истог дана вероватно ће подићи наду да је напредак ка склапању споразума могућ.
Ердоган миротворац
Председник Турске је у априлу изразио уверење да је само званична Анкара у стању да помогне да се постигне напредак у текућим преговорима између Русије и Украјине.
- Турска је данас једина земља која је способна да две стране држи у непосредном контакту и обезбедити постизање одређеног напретка путем приближавања супротстављених страна - рекао је Ердоган, додајући да Анкара "дубоко осећа последице руско-украјинске кризе, посебно у погледу цена хране и енергије".
Два месеца касније он је оценио да је Европа "у паници" због сукоба у Украјини.
- У време када се наша земља већ 11 година успешно носи са илегалном миграцијом из Сирије, у Европи посматрамо панику због руско-украјинске кризе. Молимо се за брзи излазак света из овог критичног периода који доживљава - поручио је Ердоган са конгреса владајуће Партије правде и развоја.
Ердоган, који је пре нешто више од годину дана понудио да Турска ради на мировној резолуцији између Украјине и Русије услед повећања насиља у региону Донбас и гомилања руских трупа на граници, овог месеца је поручио да намерава да интензивира преговоре са сукобљеним странама у нади да ће се постићи договор о плану УН за извоз украјинског жита.
Дунав као спас
У међувремену, Украјина је кренула да обнавља и проширује неке од својих давно затворених речних лука на Дунаву како би олакшала извоз житарица због руске блокаде Црног мора.
Пре рата, украјинске речне луке на Дунаву су ретко коришћене, а неке од њих су биле потпуно запуштене. Али након руске инвазије и њене контроле излазних рута ка Црном мору, Кијев оживљава своје старе речне луке како би избегао морску блокаду и убрзао извоз пшенице из земље.
Кијев планира да прошири своје речне луке са најмање два нова силоса и специјалним паркинг просторима за камионе који ће брже утоварити камионе за превоз жита, али остаје чињеница да су то само хитне мере за одржавање пошиљки жита. Украјински званичници су свесни да је отварање Црноморске руте једини начин да се ублажи глобална глад.
- Истина је да нема алтернативе морским лукама. Морамо одмах да их деблокирамо. Свет може да нађе начин да натера Русију да пристане на ово. Не само да желимо да Русија нешто обећа, већ желимо да пристане да деблокира наше морске луке у оквиру одлуке Генералне скупштине УН. Ако Русија пристане на то, неће моћи да се повуку ни корак назад од споразума - изјавила је Ала Стојанова, шефица одељења за пољопривредну политику Одеске области.
Украјина је данас објавила да су бродови почели да пролазе кроз ушће Дунава.
- У последња четири дана 16 бродова прошло је кроз ушће Бистре. Планирамо да држимо тај темпо - навео је заменик министра инфраструктуре Јуриј Васков у саопштењу у уторак.