СПРЕЧЕН АТЕНТАТ НА ЗЕЛЕНСКОГ! Разбијена руска шпијунска мрежа у Украјини, раскол на Западу око даље подршке Кијеву, уследио и "хладан туш" из НАТО
Украјинска контраофанзива није испунила очекивања, како Кијева, тако ни западних партнера.
Још једна тешка недеља у Украјини је за нама, иако није донела значајна померања, како на фронту, тако и на политичко-дипломатском плану. Кијев и даље има значајних потешкоћа у контраофанзиви и покушава да обезбеди додатно оружје за офанзивна дејства, што је створило озбиљан раскол на Западу у вези даље подршке Украјини.
"ПУТИН НЕЋЕ ПРЕЖИВЕТИ, ДАНИ ЗЕЛЕНСКОГ ОДБРОЈАНИ" Украјина почела преговоре са САД, Москва поставила три услова за крај рата, свет тражи решења за мир
"ПОНАША СЕ КАО РАЗМАЖЕНО ДЕТЕ" Амерички медији осули паљбу по Зеленском, Путин поручио Украјинцима да следи отрежњење: За чије интересе гину ваши ближњи?
"ОХЛАДИ МАЛО, БРАТЕ": Савезници брутално одговорили фрустрираном Зеленском, Москва на ивици рата са НАТО, Вашингтон и Лондон оптужени за тероризам
Украјинска контраофанзива није испунила очекивања, како Кијева, тако ни западних партнера. То се пре свега односи на Сједињене Државе које су обезбедиле обуку, наоружање и муницију за украјинске војнике, што може да доведе до озбиљне промене у односима две земље. Ово значи и велики проблем за украјинског председника Володимира Зеленског, који умногоме зависи од САД.
Заустављање офанзиве и зимски ћорсокак имали би посебне последице у САД, јер би могли да појачају питања о подршци САД рату, и то у јеку изборне године. Американци су спремни за потенцијални окршај између актуелног председника Џозефа Бајдена и бившег председника Доналда Трампа, скептика у вези НАТО-а који се диви Путину и који је обећао да ће окончати рат за 24 сата. Чак и ако Трамп не буде кандидат на изборима 2024. године, смањење јавне подршке рату могло би наштетити Бајдену.
- Руководство Украјине је "тим ђачића" који игра против "универзитетског тима" и нема шансе против Русије - изјавио је Томи Табервил, сенатор из Алабаме.
Он је напоменуо да америчке власти "могу да дају Украјини колико хоће новца", али без слања "трупа НАТО-а и америчке војске, Украјина нема шансе за победу".
- Одлука председника Украјине Владимира Зеленског да покрене контраофанзиву без потребног наоружања довела је до великих губитака у Оружаним снагама Украјине. Као резултат контраофанзиве, украјинске снаге изгубиле су око 60.000 људи, то су сулудо високе бројке... По мом мишљењу, злочин је како су поступили са тим момцима - изјавио је бивши аналитичар ЦИА, Лари Џонсон.
Према његовим речима, Кијев од старта није имао шансе за успех у офанзивним дејствима. Истовремено, амерички политичари су једногласно убеђивали Зеленског да су Украјинци на путу ка тријумфу. Као главни узрок пораза Оружаних снага Украјине, Џонсон означава недостатак потребног броја ПВО система и артиљерије, без којих Оружане снаге Украјине не би требало да прелазе ни у офанзиву на утврђене положаје руских снага.
С друге стране, пензионисани генерал-потпуковник Марк Хертлинг истакао је да "многи аналитичари верују да Украјина не може да заустави Русију". Рекао је да Украјина води огромну офанзиву на подручју које је еквивалентно удаљености између Вашингтона и Бостона и да јој је потребно време.
- Постоји много грубих коментара о томе шта се тренутно дешава, али оно што Украјина ради је најтежа од свих мисија и потрајаће много времена - рекао је Хертлинг.
Ипак, постоји огроман притисак на дугоочекивану контраофанзиву Украјине да коначно произведе значајне продоре на бојном пољу.
У међувремену, из Москве је стигла изјава Дмитрија Медведева, потпредседника Савета безбедности Русије, да једино капитулација Украјине отвара пут ка миру.
- Људима који пате у рововима подељене земље заиста је потребна само предаја, што би можда отворило пут ка миру, али ни Вашингтон, ни Кијев не желе мир - написао је Медведев на Телеграму.
Потом је Украјина саопштила да је "демонтирала шпијунску мрежу која се састоји искључиво од жена", а која је деловала у региону Доњецка, те је наводно одавала информације руским обавештајним службама и плаћеницима Вагнер групе.
- Група се састојала искључиво од локалних жена које су подржавале руску оружану агресију на Украјину. По упутствима окупатора, њихови саучесници су прикупљали обавештајне податке о броју и размештању украјинске војне опреме у региону. Да би прикупили обавештајне податке, шпијуни су шетали у том подручју и тајно фотографисали украјинске објекте и мете - наведено је у саопштењу Службе безбедности Украјине (СБУ).
Такође, СБУ је саопштила да је недавно ухапшена жена, која је у Украјини прикупљала обавештајне податке како би покушала да сазна план пута Володимира Зеленског пре његове посете јужној Николајевској области, а све са циљем организовања атентата на председника Зеленског.
СБУ је саопштила да је Украјина била свесна завере унапред и да је увела додатне мере безбедности током посете Зеленског. Наводи се да је осумњичена помагла Русији у припреми "масовног ваздушног напада на област Николајева".
Огласио се и пољски председник, Анџеј Дуда, рекавши да руски председник, Владимир Путин, настоји да освоји Европу, заложивши се за што бржи пријем Украјине у НАТО као начин да се осујети Кремљ.
- Тренутно се руски империјализам може јефтино зауставити, јер амерички војници не умиру. Уколико се "руска агресија" сада не заустави, биће плаћена веома висока цена. Запад треба да заустави Русију сада, пре него што "амерички војници буду морали да пролију своју крв и изгубе своје животе у Европи да би вратили мир и слободу у свету - констатовао је Дуда, додавши да Путин настоји да обнови "царистичку територију".
Министар спољних послова Украјине, Дмитро Кулеба, изјавио је да Украјина може да покрене мировне преговоре са Русијом након што, како је рекао, окупатори напусте украјинску територију, али је додао да украјински председник, Володимир Зеленски, "никада неће сести за преговарачки сто са диктатором Путином".
- Тај циљ се може постићи мешавином ратовања и дипломатије. Наши генерали се баве првим делом, њихов задатак је да подстакну Русе на повлачење и убеде их да је боље разговарати него ратовати. Постоје и други дипломатски начини да се преговори воде индиректно, али јасно је да никада нећемо видети Путина и Зеленског за истим столом - рекао је шеф украјинске дипломатије.
Михаил Подољак, саветник шефа Кабинета Володимира Зеленског, објаснио је шта је циљ Украјине у рату који траје већ 18 месеци.
- Стратешки циљ Украјине, уз безусловни повратак територија, јесте стварање услова који онемогућавају понављање агресије у будућности. Територија је кључна - навео је Подољак, додајући да би било какав "сценарио замрзавања рата" у којем би се задржала територија коју су Руси тренутно окупирали и анектирала био неприхватљив.
Подољак каже да "нема алтернативе" кијевској мировној формули која гласи: "Јачање војске, убрзање снабдевања оружјем, деокупација територија, промена режима у Русији, обештећење од нове власти и обавезна ратна казна за злочинце."
Бивши саветник за националну безбедност Беле куће, Џон Болтон, сматра да су САД превише опрезне у помоћи Украјини и да много тактизирају у вези с Русијом. Неуспеси украјинске офанзиве и успеси руске војске, по Болтону, имају исти узрок - спору, нестратешку војну подршку Запада.
- Озбиљне дебате о томе треба ли обезбедити овај или онај оружани систем, стални страх да ће Русија ескалирати сукоб у рат против НАТО-а и повремено звецкање нуклеарним оружјем Кремља произвели су паралишући опрез у западним престоницама - казао је Болтон.
Болтон наводи и да руски председник Владимир Путин "блефира" и да се према сведочењима обавештајне заједнице у Конгресу, руске нуклеарне способности никада нису помериле ка оперативном статусу.
- Стидљив, насумичан приступ помоћи америчке администрације разбио је јавну подршку у САД - истакао је Болтон, додавши да је Русија војно много слабија од НАТО-а.
У изненадну посету Кијеву стигао је немачки министар финансија, Кристијан Линднер, поручивши по доласку у Кијев да "Украјина не сме да изгуби овај рат".
- Оно што је овде на улогу је будућност европског поретка мира и слободе. Разговори у Кијеву неће бити само о актуелној и тренутној ситуацији, већ и о будућности - рекао је Линдер.
На све то, реаговали су руски председник, Владимир Путин, и министар спољних послова, Сергеј Лавров.
Путин је оценио да западне земље покушавају да додатно распламсају сукоб у Украјини, те да је то пример "доливања уља на ватру" западних земаља.
- Пумпајући милијарде долара у неонацистички режим, снабдевајући га опремом, оружјем, муницијом, шаљући војне саветнике и плаћенике, чини се све да се сукоб додатно распламса, да се у њега увуку друге земље - нагласио је Путин.
У обраћању на 11. Конференцији о међународној безбедности у Москви, Лавров је изјавио да западне земље игноришу све руске сигнале упозорења о ризику да се оружје којим снабдевају Кијев може раширити по читавом свету.
- Данас САД и НАТО, као и ЕУ, да би сачували властити геополитички пројект обуздавања Русије, и поделе руског света упумпавају све више софистицираног оружја у Украјину, на тај начин распирујући конфликт и изазивајући неконтролисано ширење оружја по читавом свету - изјавио је Лавров.
Међутим, као гром из ведрог неба дошла је шок изјава из седишта НАТО, да би Украјина могла да добије чланство у Алијанси у замену за уступање дела своје територије Русији.
- Верујем да би једно од решења могло бити да се Украјина одрекне територије и заузврат добије чланство у НАТО - казао је шеф канцеларије генералног секретара НАТО, Стијан Јенсен.
Сместа је реаговао Михаил Подољак, нагласивши да Украјина неће трговати својим територијама за чланство у НАТО.
- Трговати територијом за НАТО кишобран? То је смешно. То значи намерно бирање пораза демократије, подстицање глобалног злочинца, очување руског режима, уништавање међународног права и преношење рата на друге генерације - казао је Подољак.
Подољак је додао да покушаји очувања светског поретка и Путинов тријумф неће донети мир свету већ нови рат.
- Очигледно, ако Путин не доживи потпуни пораз, политички режим у Русији се не промени, а ратни злочинци не буду кажњени, рат ће се дефинитивно вратити са руским апетитом за још. Покушаји очувања светског поретка и успостављања "лошег мира" кроз Путинов тријумф, неће донети мир свету, али ће донети и срамоту и рат - навео је Подољак.