"ПУТИН НЕЋЕ ПРЕЖИВЕТИ, ДАНИ ЗЕЛЕНСКОГ ОДБРОЈАНИ" Украјина почела преговоре са САД, Москва поставила три услова за крај рата, свет тражи решења за мир
Шеф Кабинета украјинског председника, Андреј Јермак, изјавио је да су разговори о мировном решењу за Украјину одржани протеклог викенда у Саудијској Арабији задали "огроман ударац" Русији.
Уз стандардне увреде и пребацивање кривице за почетак сукоба у Украјини, претходну недељу на политичко-дипломатском плану обележио је тзв. Самит у Саудијској Арабији и предлог мировног споразума између Украјине и Русије, који су усвојиле земље учеснице.
"ПОНАША СЕ КАО РАЗМАЖЕНО ДЕТЕ" Амерички медији осули паљбу по Зеленском, Путин поручио Украјинцима да следи отрежњење: За чије интересе гину ваши ближњи?
"ОХЛАДИ МАЛО, БРАТЕ": Савезници брутално одговорили фрустрираном Зеленском, Москва на ивици рата са НАТО, Вашингтон и Лондон оптужени за тероризам
"У РУСИЈИ ЋЕ ДОЋИ ДО РЕВОЛУЦИЈЕ" Кијев ликује, Кремљ бесан на Анкару, Вашингтон шаље забрањено оружје, ситуација се драстично усијава
Почетак недеље обележила је изјава украјинског председника, Володимира Зеленског, који нема дилеме око судбине која чека руског лидера.
- Владимир Путин неће преживети идућих 10 година - рекао је председник Украјине у интервју за бразилску телевизијску станицу ТВ Глобо.
Зеленски је одбацио могућност да ће рат у Украјини, попут онога у Сирији, потрајати 30 година.
- Не може. Путин неће поживети толико. Упоредите Сирију и Украјину. Он се у Сирији није борио овим темпом којим се бори против нас. Зато неће опстати 30 година. Он неће постојати, он ће умрети - рекао је украјински председник и предвидео да онемоћали Путин, који ће 7. октобра напунити 71 годину, неће доживети 80-у.
Зеленски је рекао да руски војници "дубоко у своме бићу" знају да не могу победити Украјину и да ће Путинов план да је покори пропасти.
- Све што показују на бојишту говори да Русија није способна да окупира целу Украјину и уништи нас - додао је украјински председник.
Скоро упоредо са изјавом Зеленског, бразилски председник, Луиз Инасио Лула да Силва, рекао је да његова земља ради на миру у Украјини, али да ни украјински председник Володимир Зеленски, ни руски шеф државе нису спремни да разговарају о миру
- Ни Путин, ни Зеленски нису спремни за мир - рекао је Лула страним дописницима на конференцији за новинаре, додајући како ће мировни предлози које тражи са другим неутралним земљама бити спремни када Русија и Украјина буду спремне да преговарају.
Зеленски је убрзо изјавио да се нада да би "Самит мира" могао да буде одржан ове јесени у Украјини.
- Радимо на томе да самит буде одржан ове јесени. Јесен стиже врло брзо, али има још времена за припрему самита на којем ће учествовати већина земаља света - поручио је Зеленски.
Председник Украјине и његов тим раде са савезницима на прикупљању широке подршке за мировни самит који, како наводе медији, "има за циљ обустављање руске агресије која је почела у фебруару 2022. године".
Самит би се заснивао на Плану од 10 тачака који је Зеленски раније објавио, а који подразумева потпуну обнову територијалног интегритета Украјине и потпуно повлачење руских трупа, заштиту прехрамбене и енергетске безбедности, нуклеарну безбедност, као и ослобађање свих затвореника.
У међувремену, Украјина и Сједињене Државе почеле су разговоре којима је циљ пружање безбедносних гаранција Украјини, обелоданио је шеф Кабинета украјинског председника, Андреј Јермак, након обећања земаља Г7 прошлог месеца на самиту НАТО-а.
Украјини је речено да ће земље Г7 саставити и поштовати безбедносне гаранције и помоћи у јачању украјинске војске у контексту седамнаестомесечног рата Русије и Украјине. Влада у Кијеву разговоре види као прелазну фазу у очекивању приступања НАТО.
- Симболично је да САД, наш највећи стратешки партнер, постаје прва земља с којом је Украјина почела тај процес. Овај ће процес створити успешан модел за наше партнере - написао је Јермак.
Он је поновио став Украјине да ће гаранције "ојачати Украјину на путу према будућем чланству у евро-атлантској заједници, укључујући НАТО и Европску унију". Није, међутим, споменуо где се одвијају ти разговори нити ко у њима учествује.
С друге стране, шеф руске дипломатије, Сергеј Лавров, поручио је да Русија цени све напоре за постизање праведног и одрживог мира у Украјини.
- У вези са многобројним иницијативама за решавање украјинске кризе потврђујемо да ценимо све напоре у циљу постизања праведног и одрживог мира - рекао је Лавров за спољнополитички часопис "Међународни живот".
Руски министар је истакао да се ни у једном сукобу не може доћи до мира уколико нема поштовања права националних мањина, за шта посебно нема алтернативе у Украјини где је руски језик увек био матерњи за већину становништва.
- Нико ни у Вашингтону, ни у Лондону, Паризу, Бриселу ни реч није рекао поводом јасно и више пута изнетог става кијевског режима: "Узећемо Крим, Донбас и друге наше земље и уништити тамо све руско" - навео је Лавров.
Он је, такође, рекао да су афричке државе на недавно одржаном самиту "Русија‒Африка" у Санкт Петербургу показале интересовање да разумеју природу кризе у Украјини и перспективе за излазак из ње.
Уследио је напад украјинског дрона на руски танкер "Сиг" у Керчком мореузу, а тим поводом се огласио заменик шефа Савета безбедности Русије, Дмитриј Медведев, рекавши да Украјини очигледно није довољно удара на Одесу и Измаил и да разуме само суровост и силу.
- Копилад и дегенерици разумеју само суровост и силу. Очигледно, није им довољно удара на Одесу, Измаил. Ако кијевски олош хоће да уприличи еколошку катастрофу у Црном мору, мора је добити на оном делу своје територије који ће ускоро припасти Пољској и који ће смрдети вековима после тога - написао је Медведев на Телеграму.
Потом је као бомба одјекнула вест да САД, према речима бившег оперативца ЦИА, Лерија Џонсона, намеравају да физички уклоне украјинског председника Зеленског и окриве Русију за његову смрт.
- Запад на овај или онај начин жели да елиминише Зеленског, а потом за то окриви Русију како не би преузео одговорност за његово убиство - сугерисао је бивши оперативац ЦИА и одсека Стејт департмента за противтероризам Лери Џонсон.
Према његовим речима, украјинском лидеру није остало још много времена на положају председника.
- Његови дани су одбројани - додао је Џонсон.
У Саудијској Арабији у суботу су почели разговори о руско-украјинском сукобу. Више од 40 земаља, укључујући Кину, Индију, Сједињене Америчке Државе и представнике земаља чланица ЕУ, али не и Русије, учествовали су на скупу у Џеди, као део дипломатског притиска којим званични Кијев покушава да придобије подршку земаља које нису међу кључним западним савезницима Украјине.
На преговорима у Џеди представљен је могући мировни план, који су развиле саудијске власти и још неколико земаља. Према писању медија, о иницијативи је обавештена и Русија.
Део алтернативног плана који се разликује од такозваног "мировног плана Зеленског" је интегритет Украјине и прекид ватре на свим фронтовима, почетак мировних преговора под окриљем Уједињених нација и размена заробљеника.
Портпаролка Министарства спољних послова Русије, Марија Захарова, коментаришући разговоре у Џеди, истакла је да је доношење одлука о украјинској кризи на политичком нивоу без учешћа Москве апсурдно и бесмислица. Ипак, делегати имају "пун простор за креативност" да разговарају о овом питању, нагласила је она.
Руски министар спољних послова, Сергеј Лавров, раније је рекао да је главни циљ овог састанка о Украјини "покушај да се убеде представници глобалног југа да бар донекле подрже 'формулу мира' Зеленског, што је апсолутно неприхватљиво и неперспективно".
Дмитриј Медведев, коментаришући наведени састанак, написао је на Телеграму да је "тешко осудити жељу за окончањем рата", али да је "немогуће расправљати о тачкама Повеље УН, с обзиром да поред суверенитета постоји и право нација на самоопређељење".
- Предлози о миру имају шансе за успех, ако се испуне три кључна услова: Учешће обе стране у сукобу, чега нема; Историјски контекст, то је да Украјина као никада није постојао пре 1991, била је део Руске Империје. Тренутна реалност, а она је да је Украјина у фази полураспада, а део њених територија се вратио Русији. Тај посредник који је спреман да призна ове очигледне ствари има шансе за успех. Сви други, никакве - написао је Медведев.
Шеф Кабинета украјинског председника, Андреј Јермак, изјавио је да су разговори о мировном решењу за Украјину одржани протеклог викенда у Саудијској Арабији задали "огроман ударац" Русији.
Јермак је на брифингу за новинаре у Кијеву рекао да су све земље које су биле присутне на преговорима у Џеди у потпуности подржале украјинску независност и територијални интегритет. Ипак, он је признао да учесници нису постигли договор о неким тачкама украјинске мировне формуле не желећи да прецизира о којим тачкама је реч. Према његовим речима о тим тачкама се још разговара, а учесници су се ангажовали изради нацрта оквирног документа који би могао да буде усвојен на следећем мировном самиту.
Уследила је претња Зеленског да ће Русија остати без бродова ако настави да блокира поморски коридор на Црном мору након повлачења из прехрамбеног споразума.
- Након блокирања прехрамбеног коридора Украјина мора да тражи обилазне путеве за извоз производа. Ако Русија настави да доминира Црним морем, испаљујући ракете, Украјина ће се бранити... Русија мора да схвати да ако настави у истом духу, неће јој остати ниједан брод до краја сукоба - рекао је Зеленски у интервјуу за аргентински "Насион".
Стигао је својеврстан одговор председника руске Думе, Вјачеслава Володина, да се судбина америчких и европских марионета увек завршава на сити начин, те да ће Зеленски поновити судбину бишег председника Грузије, Михаила Сакашвилија, који је ухапшен.
- Сакашвилија су запамтили само по ижваканој кравати. Он је одбачен и ухапшен. Зеленски је следећи - написао је Володин.