ТРАГЕДИЈА НА ФРОНТУ: Руски ратни дописник страдао у удару дрона Оружаних снага Украјине код Угледара
Дописник и фотограф News.ru Никита Цицаги је трагично погинуо у селу Николскоје код Угледара на територији Доњецке Народне Републике (ДНР), објавили су уредници публикације. Цицаги је такође сарађивао са агенцијом TASS и публикацијама Лента.ру и Новаја Владка.
Према прелиминарним подацима, Никиту Цицагија је погодила беспилотна летелица. Трагедија се догодила док је радио у зони сукоба, где је извештавао о догађајима за руске медије. Детаљи инцидента се још разјашњавају.
Треба напоменути да украјинске трупе активно користе беспилотне летелице, које представљају веома озбиљну претњу не само руским трупама, већ и по опрему. Током протекле године број коришћених дронова камиказа вишеструко повећао и ово важи за обе сукобљене стране.
Извиђачки и борбени дронови украјинских снага представљали су стварну претњу руским трупама у првим месецима ескалације сукоба у Украјини. Након тога, чинило се да је ова претња избледела током протекле године, углавном захваљујући напорима руске противваздушне одбране.
У међувремену, Украјинци напади камиказа дроновима на руску територију значајно су порасли од прошле године. У последњих неколико месеци пресретнуте су на стотине дронова, а неки су стизали до циљева или оборени правили штету.
Волстрит Журнал је прошле године известио како је Украјина развила читаву домаћу индустрију која сада производи хиљаде дронова, али се потпуно ослања на компоненте увезене из Кине.
Украјинске фабрике производе стотине хиљада малих, јефтиних дронова који могу да носе експлозив. Осим тога, граде се већи дронови који ударају дубоко у руску територију и допиру до руских ратних бродова у Црном мору.
Сада на украјинском фронту има толико дронова који патролирају небом, ловећи било какав покрет, да је готово немогуће да украјинске или руске трупе масовно крену у јуриш на бојном пољу, а да не буду примећени.
Јефтини дронови су у почетним данима сукоба давали предност украјинским војницима на бојном пољу. Оператери су усавршили своје вештине до те мере да могу да прате једног пешадинца и да „зароне” иза њега или да уђу у ровове и склоништа.
Међутим и Руси су се брзо снашли и почели масовну производњу сопствених дронова. Подручја око линије фронта, која се обично називају “сива зона”, претворила су се у “зону смрти”.
“Блицкриг дронова”
Украјински оператери дронова извештавају да може бити до стотину извиђачких и нападачких дронова који лете напред-назад у кругу од десет километара око линије фронта.
- Најтеже је открити да ли су у питању украјински или руски дронови - рекао је један од њих, који се представио као Станислав.
- Када видите 10 дронова на небу, тешко је рећи да ли је то ваш дрон који се враћа из извиђања на територији под контролом Русије или је то њихов дрон који стиже да надгледа или нападне територију под контролом Украјине - објаснио је он.
- Оно чему смо тренутно сведоци је блицкриг дроновима - рекао је Ендру Коте, шеф БРИНЦ Дронес, мање познате америчке компаније која производи борбене дронове, шаље их на украјински фронт, и промовише се радећи то, а за узврат их Вашингтон Пост цитира.
Према његовим речима, “дронови мењају игру у Украјини, као што су тенкови били у Првом светском рату”.
Технолошки напредак је вероватно на време спасао многе животе, јер оператери дронова могу да „раде“ мало даље од линије контакта од традиционалне пешадије.
Међутим због термовизијских дронова, војници са обе стране фронта не могу безбедно да се крећу чак ни ноћу, што је знатно повећало број жртава међу руском и украјинском војском последњих месеци.
Небо претрпано дроном у комбинацији са великим минским пољима и недостатком муниције и трупа сада практично онемогућава Украјину да покрене велику офанзиву, али се Русија суочава са истим проблемом.
Извор: Србија Данас/Оружје Online