СА ВЕЛИКИХ ОБЕЋАЊА САДА ПРЕЛАЗЕ НА ДЕЛА? Ево шта Кијев добија након посете лидера Француске, Немачке, Италије и Румуније
Ноћним возом од украјинске границе у Кијев су јуче ујутро изненада стигли француски председник и председавајући ЕУ Емануел Макрон, који је тако, ненајављено, продужио посету Румунији и Молдавији, немачки канцелар Олаф Шолц и председник италијанског савета министара Марио Драги.
Придружио им се и румунски шеф државе Клаус Јоханис, па су мешовите снаге безбедности, домаће и из гостујућих земаља, имале пуне руке посла.
УКРАЈИНЦИ ДОШЛИ У ПОСЕД ТЕХНИЧКЕ ДОКУМЕНТАЦИЈЕ КРИМСКОГ МОСТА: Кијев исмева Москву да не уме да очува стратешки објекат
"РУСИЈА НИЈЕ ИЗВРШИЛА ИНВАЗИЈУ, ГАЈИЛИ СТЕ НЕОНАЦИСТИЧКИ РЕЖИМ" Лавров за BBC подсетио на изјаву Зеленског о којој нису известили
КИЈЕВ ПРИМИО ВИШЕ ОД 30 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ВОЈНЕ ПОМОЋИ: Списак наоружања које је Украјина добила од Запада од почетка рата
ПРЕДЛОГ
Украјина је јуче представницима европских земаља предала предлоге за увођење нових санкција Русији, саопштио је шеф кабинета украјинског председника Андриј Јермак. "Морамо повећати притисак на агресора, радити на седмом пакету санкција са ембаргом на гас", написао је Јермак на "Телеграму".
У Кијев су долазили многи, укључујући и председнике Европског савета Шарла Мишела и Европске комисије Урсулу фон дер Лајен, али овако, одједном, на том нивоу, у ратно доба, још се није догодило. Пут је припреман у највећој тајности.
Чим су дошли, неколико пута су се огласиле сирене за ваздушну опасност, јер је, како су саопштили медији у Француској, "руски пројектил ушао у украјински простор, али не и у близину Кијева". По изласку из воза, државници су отишли накратко у хотел "Интерконтинентал" да се окрепе, а онда су, скинувши кравате, а Макрон и сако, сели у блиндирана возила са ознакама својих земаља и кренули пут Ирпина. Обишли су рушевине, причали и о обнови, док су војници обезбеђивали терен. Поново су везали кравате, али није било видљиво да носе панцире. Организована им је и изложба ратних фотографија на отвореном.
ПРЕГОВОРИ
Главни преговарач Русије Владимир Медински саопштио је јуче да је Москва спремна да поново покрене мировне преговоре са Украјином. Медински је изјавио да је званични Кијев одговоран због застоја у преговорима, јер још није одговорио на најновије предлоге Русије. У марту су вођени повремени разговори између две стране, укључујући и састанак високих делегација у Истанбулу, а од тада су преговори између Русије и Украјине у застоју.
- Украјинска војска је зауставила руску армију која је кренула на Кијев. Треба сагледати хероизам украјинског народа. С друге стране, имате трагове варварства. У Ирпину смо, који је уништен. Руска армија је била поред многих других градова где су почињени масакри. Имамо прве трагове онога што представља ратни злочин - поручио је Макрон.
Образложио је и реч "варварство":
- Нема другог израза за жељу да се разруше градови, школе, на европском тлу. Постоје и друге речи које спадају у домен правне квалификације и које утврђују судови.
Иако су у ратно време телефоном разговарали чак 23 пута, односи између Зеленског и Макрона нису на највишем нивоу, између осталог и зато што француски шеф државе одбија да користи реч "геноцид" за рат у Украјини. Истовремено, поручује и да Русију не треба понизити. Украјинцима, уз то, нуди само "друголигашку" сарадњу с ЕУ, а не чланство. Тим поводом морао је да дода да су Француска и ЕУ недвосмислено уз Украјинце:
- Украјина треба да истраје и победи.
УКРАЈИНА И ЗАПАДНИ БАЛКАН
Француска, Немачка, Италија и Румунија сложиле су се да Украјина одмах добије статус кандидата за чланство у ЕУ, већ следеће седмице у Бриселу, саопштио је јуче Емануел Макрон на заједничкој конференцији за медије европских лидера са домаћином Владимиром Зеленским. Додао је да ће истовремено бити утврђена и мапа пута којом треба да се узме у обзир и то што је Западни Балкан већ одавно у овом процесу, што је поменуо и Марио Драги.
Подсетио је да су земље ЕУ доставиле оружје Украјини, што им је било од користи, као и финансијску помоћ. Такође, помажу јој на правном плану, а дају јој и политичку подршку, чему је служила и јучерашња посета. Најављена је и нова војна пошиљка, а тражио се и начин да пшеница стигне у Западну Европу. При доласку, Макрон је поручио да су дошли да би изразили дивљење и поштовање према украјинском народу, као и да донесу поруку "европског јединства."
У Паризу пљуште критике на рачун Емануела Макрона што је баш сада, између два круга француских парламентарних избора, кренуо у ратом захваћену земљу. Представници републиканаца сматрају да је то крајње неодговорно, лидер најјаче опозиционе формације левичара Жан-Лик Меланшон и председница крајње деснице Марин ле Пен оптужују га за политичку промоцију.
Након посете разореном украјинском граду Ирпину, италијански премијер Марио Драги обећао је да ће све што је у том граду разрушено бити обновљено. "Све ћемо обновити. Уништили су вртиће, уништили су дечја игралишта", навео је Драги.
Званична тема разговора био је и украјински захтев за чланство у ЕУ, око чега постоји велика подељеност међу државама. Наравно, горући сиже био је начин како да дође до престанка ватре. Још раније је у Паризу саопштено да ће Макрон кренути пут Украјине само уколико то буде имало конкретну корист. У овом тренутку решења се, међутим, не назиру.
После посете Ирпину уследио је разговор лидерске тројке са Владимиром Зеленским, који је пред Маријинском палатом беспрекорно елегантне госте дочекао у "својој униформи", маслинастосивој мајици. Он је јуче саопштио да је прихватио позиве за Самит Г7 и Самит НАТО, који се одржавају крајем јуна у Немачкој и Шпанији. Шолц, који председава Г7, позвао је Зеленског на Самит групе седам водећих индустријских земаља, а позив на Самит НАТО стигао је од генералног секретара Алијансе, Јенса Столтенберга.
КУКАСТИ КРСТ И ПОРТРЕТ ХИТЛЕРА
Руски истражни комитет саопштио је да су истражитељи у мобилним телефонима припадника батаљона Азов, који су се предали у фабрици "Азовстаљ" у Маријупољу, поред кукастих крстова и Хитлерових портрета пронашли и фотографије цивила који су постали њихове жртве. "Наставља се истрага против украјинских војника и припадника батаљона Азов који су се налазили на територији железаре "Азовстаљ' у Маријупољу", наводи се у саопштењу. У току је испитивање неколико стотина мобилних телефона и других уређаја који припадају "националистима", а утврђено је да се у меморији уређаја налазе фотографије које указују на приврженост власника телефона нацистичкој идеологији.
На Зеленском је да дефинише шта би војна победа могла да подразумева, казао је јуче француски дипломатски извор. Француска жели украјинску војну победу над Русијом, којом би се поново успоставио територијални интегритет земље, укључујући и Крим, који је Русија присајединила 2014. године прецизирао је западним агенцијама тај неименовани извор.
- Надам се да се лидери неће фокусирати само на подршку Украјини тако што ће је даље затрпавати оружјем. То је апсолутно бесмислено, продужиће патње људи и нанети нову штету Украјини - изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.