СПОРАЗУМ О ЖИТУ ОБУСТАВЉЕН, КОЈЕ ОПЦИЈЕ ИМА УКРАЈИНА? Турска би да настави да буде посредник, али ОВЕ ЗЕМЉЕ ПРАВЕ ПРОБЛЕМ
Пољска, Румунија, Бугарска, Мађарска и Словачкаће данас заједнички тражити од Брисела да продужи забрану увоза украјинског жита
Нова рута за транспорт украјинских пољопривредних производа, након повлачења Москве из Црноморске иницијативе, могла би да пролази кроз територијалне воде Бугарске и Румуније, изјавио је украјински амбасадор у Турској Василиј Боднар.
ПРЕСЕК СТАЊА У УКРАЈИНИ: Велики конвој Вагнероваца стигао у Белорусију, Кијев у паници, Чечени у Бахмуту?!
ОГЛАСИЛА СЕ МОСКВА "СВИ ЦИЉЕВИ ПОГОЂЕНИ" Руси стравичним нападима покварили планове Украјинаца за ОДМАЗДУ КРИМСКОГ МОСТА
СТАВЉАЈУ НА ЦРНУ ЛИСТУИ 10.000 УКРАЈИНАЦА: Кијев обелоданио планове за будућност Крима након деокупације
Споразум о житу је обустављен у понедељак када је Руска Федерација обавестила Турску, Украјину и УН о свом приговору на његово продужење. Руски председник Владимир Путин раније је приметио да услови споразума са Русијом нису испоштовани, упркос напорима УН, јер западне земље неће испунити своја обећања.
- Став Турске у овој ситуацији, односно спремност да даље преговара са Руском Федерацијом, је део политике земље у циљу задовољења својих интереса. Турска настоји да настави посредничке услуге, јер је као посредник 'sporazuma о житу' покушавала да пронађе 'златну средину' и минимизира ризике - рекао је новинарима Боднар, преноси Интерфакс-Украјина.
Према његовим речима, Русија можда неће прибећи извршењу свих претњи о којима је говорила, али да оне остају и да то утиче на рад бродарских компанија, осигурање итд.
- Будимо искрени. Русија је, након повлачења из споразума о житу, изјавила да не гарантује безбедност. А то значи да ће гранатирати луке, инфраструктуру и, могуће, бродове. То је ризик - рекао је украјински амбасадор.
Боднар је подсетио да је Украјина формирала фонд за осигурање ових ризика, али да постоје одређени услови.
- Имамо могућност да привучемо бродове и компаније. Са наше тачке гледишта, то се може реализовати и без коришћења ове трасе, која је већ договорена, него кроз територијалне воде Румуније и Бугарске. То је такође могућа опција за минимизирање ризика - објаснио је украјински министар.
Истовремено, Боднар је истакао потребу за одговорношћу међународне заједнице, како би, с једне стране, помогла Украјини да спроведе такав сценарио, а са друге стране, извршила притисак на Русију да спречи своје могуће нападе.
Пољска, Румунија, Бугарска, Мађарска и Словачкаће данас заједнички тражити од Брисела да продужи забрану увоза украјинског жита и после 15. септембра, саопштио је мађарски министар пољопривреде Иштван Нађ.
Он је прецизирао да ће Пољска, Румунија, Бугарска, Мађарска и Словачка тражити да се продужи забрана увоза украјинске пшенице, кукуруза, уљане репице и семена сунцокрета, да би се избегли поремећаји на тржишту, преноси Ројтерс.
Мађарски министар је навео да ће ове земље размотрити и могућност да појединачно траже од ЕУ да забрани одређене производе. ЕУ је 2. маја дозволила да Бугарска, Мађарска, Пољска, Румунија и Словачка забране продају украјинске пшенице, кукуруза, уљане репице и сунцокрета на домаћем тржишту, да би заштитиле своју пољопривредну производњу, пренела је раније британска агенција. Ова забрана је почетком јуна продужена до 15. септембра.