ШТА АКО ДОЂЕ ДО НУКЛЕАРНОГ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Ово би био Путинов циљ, Запад има један КЉУЧАН проблем?
Уколико Русија одлучи да употреби нуклеарно наоружање против Украјине, постоји неколико сценарија, сматрају западни војни експерти.
Највећи проблем је, по њима, одговор Запада.
ОТКАЗАН СУСРЕТ ЛАВРОВА И БЕРБЕКОВЕ: Ово је требало да буде тема разговора!
"СЛАВА НАШИМ БРАНИОЦИМА, ХЕРОЈИ 92. БРИГАДЕ ПРЕЛЕПО ОБОРИЛИ КА-52" Објављен снимак уништења руског хеликоптера (ВИДЕО)
"УКРАЈИНА ЈЕ ПОТРОШНИ МАТЕРИЈАЛ ЗА ЗАПАД" Лавров: САД покушавају да претворе цео свет у своје двориште
Аналитичари калкулишу да би Русија вероватно активирала једну или више тактичких нуклеарних бомби снаге од 0,3 до 100 килотона. Поређења ради, бомба бачена на Хирошиму имала је 15 килотона, а САД данас имају највећу бојеву главу од 1,2 мегатона.
"Сви ћете умрети!"
Руски државни ТВ водитељи и гости упозорили су Запад да ће, ако осете да је Русија сатерана у ћошак, осигурати да "сви буду уништени".
Војни експерт Игор Коротченко и ТВ водитељка Олга Скабејева, такозвана Путинова Луткица, сложили су се да ће Русија да употреби нуклеарно оружје ако сматра да јој прети уништење. Скабејева је отворено запретила:
- Немогуће је победити Русију без нуклеарне експлозије. То не долази у обзир. Нећемо дозволити уништење наше земље. Ако покушавате да нас уништите, бићете уништени заједно са нама - рекла је она.
Тактичко нуклеарно оружје има ограничен утицај на бојном пољу у поређењу са стратешким које је дизајнирано за борбу и победу у глобалним сукобима.
Експерти оцењују да би руски циљ коришћењем тактичке нуклеарке био да престраши украјинске власти и натера их на предају, те да подели западне савезнике у ставовима о начину на који би требало одговорити Москви.
Марк Кансијан, аналитичар из Међународног безбедносног програма ЦСИС у Вашингтону, сматра да Русија вероватно неће користити нуклеарке на првим линијама фронта, већ да ће послати снажну поруку и избећи значајне жртве детонацијом изнад воде или високо изнад Украјине како би произвела електромагнетски пулс који би онеспособио електронску опрему.
Борељ: Ово је опасан тренутак
Европска унија не сме да игнорише претње о употреби нуклеарног оружја и мора да нађе одрживо дипломатско решење, поручио је високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Жозеп Борељ, додајући да се Путинова тврдња да не блефира мора схватити озбиљно.
- Свакако је ово опасан тренутак јер је руска војска сатерана у ћошак, а Путинова реакција, претња нуклеарним оружјем, веома је лоша - рекао је он.
Јон Волфстал, некадашњи стручњак за нуклеарну политику Беле куће, мисли да би се Путин могао одлучити за веће разарање и смрт, односно за напад на украјинску војну базу или урбано средиште попут Кијева, уз огромне жртве и могуће убијање политичког вођства Украјине.
Аналитичари сматрају да је још већи проблем у томе што на Западу нема консензуса на који би се начин одговорило Русији.
САД и НАТО не желе да покажу слабост пред овом претњом, али би да избегну могућност да рат у Украјини прерасте у светски, а самим тим и у атомски. Ипак, Запад би морао да реагује, али као НАТО, а не саме САД.
Истраживање: Путина подржава 80 одсто Руса
Чак 80 одсто Руса сматра да њихов председник Владимир Путин добро обавља посао, показују подаци истраживања Фонда "Јавно мњење".
Свега десет одсто сматра да он лоше ради, а остали нису одговорили.
САД у земљама НАТО имају око 100 комада тактичког нуклеарног оружја за евентуалан одговор на руски напад на неку од чланица.
Али то би водило у већу нуклеарну размену и потпуну катастрофу.