"ТРЕБАМО ДА ТЕЖИМО ДА ОКОНЧАМО СУКОБ" Лавров дао услов за прекид ватре у Украјини - Русија спремна на мир, чека се потез Кијева
Сједињене Државе ће се суочити са „опасним последицама“ ако наставе да повећавају војну помоћ Украјини уместо да подрже предложено руско решење којим би Москва преузела делове територије, рекао је руски министар спољних послова Сергеј Лавров у ексклузивном интервјуу за амерички Невсвеек.
Више од две и по године након што је Владимир Путин наредио "специјалну војну операцију" против Украјине, заправо агресију на Украјину, руски министар спољних послова Сергеј Лавров рекао је да Кремљ нуди одржив план за заустављање крвопролића и обнову европске безбедносне архитектуре. Он је оптужио НАТО предвођен САД да је први посејао семе рата пре деценију и да је наставио да потпирује ватру.
- Русија је отворена за политичко-дипломатско решење које би требало да отклони основне узроке кризе“, рекао је он. „Треба да тежимо да окончамо сукоб, а не да постигнемо прекид ватре - рекао је Лавров.
Руски план предвиђа да Украјина уступи углавном, али не у потпуности, покрајине Доњецк, Херсон, Луганск и Запорожје, које је Москва формално анектирала након међународно оспореног референдума у септембру 2022, као и Крим, који је Русија заузела и анектирала сличним гласање 2014. Кијев би такође морао да одустане од чланства у НАТО савезу, сматрају руски лидери. Лавров каже да би основа за прекид ватре могли да буду преговори у Истанбулу 2022. који су укључивали одустајање од чланства у НАТО-у и признавање независности руских делова аутономних области Доњецк и Луганск, али сада каже да би нови преговори требало да се укључе у рачуна "стање на терену".
Украјина и западни савезници уместо тога захтевају безусловно повлачење Русије, док Москва каже да ескалација сукоба приближава НАТО директној конфронтацији са Русијом, која има највеће светске залихе нуклеарног оружја и једна је од две нуклеарне суперсиле, заједно са УС.
- Тренутно, колико видимо, повратак мира није део плана нашег противника. Зеленски није опозвао свој декрет о забрани преговора са Москвом - рекао је Лавров.
- Вашингтон и његови савезници из НАТО-а пружају политичку, војну и финансијску подршку Кијеву да настави рат. Они расправљају о овлашћењу украјинске војске да користи западне ракете дугог домета за удар дубоко у руску територију.
- Играње ватром у овај начин може довести до опасних последица“, упозорава Лавров.
Мере које Москва тражи, рекао је Лавров, усклађене су са путањом света који се брзо мења у коме је Русија успоставила дубоко партнерство са Кином и ојачала везе са земљама у развоју које траже већи утицај на глобалној сцени. Иако Москва сноси трошкове, он је рекао да Кијев и његове присталице могу највише изгубити у дуготрајном рату.
Одлучујући тренутак за ток рата могао би да буде и резултат председничких избора у САД 5. новембра између потпредседнице Демократске странке Камале Харис и бившег председника Доналда Трампа. Подршка Украјини била је предмет политичких сукоба у западним престоницама, а не само у Вашингтону, који је пружио најдиректнију помоћ.
Уопштено говорећи, исход ових избора за нас није важан, јер су две странке постигле консензус о супротстављању нашој земљи“, рекао је Лавров.
- У целини гледано, било би природно да се становници Беле куће, ма ко они били, баве својим домаћим пословима, уместо да траже авантуре на десетине хиљада километара далеко од америчких обала. Уверен сам да ће гласачи у САД мисле исто - рекао је Лавров.