У Украјину стиже Кимов "Олујни корпус": Најелитније јединице 11. армије имају само један задатак (ФОТО/ВИДЕО)
Стотине севернокорејских војника снимљене су у војним базама на руском Далеком истоку, припремајући се за укључење у руски рат против Украјине, према кијевским, јужнокорејским и западним изворима.
Севернокорејске трупе прерушене у Бурјате и Јакуте, етничке мањине из Сибира, део су снага од 12.000 војника које су послате у помоћ Русији првенствено да врати регију Курск, коју Украјина делом држи од августа и упада у Русију, пише ФТ.
Тај контингент означава прво распоређивање стране војске у рату откако је руски председник Владимир Путин наредио инвазију на Украјину 2022. иако се Москва такође обратила савезницима, укључујући Сјеверну Кореју и Иран, за доставу оружја као одговор на западну војну подршку Украјини.
Помоћ руским трупама
Пјонгјанг је раније снабдевао Русију артиљеријском муницијом и другим оружјем, попут балистичких ракета КН-23, које су пратили севернокорејски официри послати да надгледају њихову употребу на бојном пољу.
Севернокорејске снаге су вероватно премалене да потпуно преокрену ток рата, јер би Русија требало да удвостручи свој контингент од 50.000 војника у Курску како би потиснула украјинске трупе, али и спровела нови талас мобилизације како би у потпуности остварила планиране успехе дуж украјинског фронта.
Али способност Северне Кореје да помогне да се надокнади бројност Русије могла би Украјини да узрокује више проблема, рекао је Џек Ватлинг, виши научни сарадник за копнено ратовање на Институту Ројал јунајтед сервисес.
"Они имају прилично добру кохезију и могли би да помогну Русима који тренутно имају доста потешкоћа у напредовању", рекао је Ватлинг.
Севернокорејска појачања долазе усред знакова да се Русија бори с попуњавањем својих снага. Број руских војника погинулих или рањених у Украјини премашио је наводно бројку од 100.000. Путин избјегава да уведе додатну мобилизацију јер се боји реакције у руској јавности.
"Олујни корпус"
Стога се Русија ослања на плаћенике, а сада и на трупе из иностранства.
"Северна Кореја је нови најбољи пријатељ Русије", додао је један од западних званичника.
Севернокорејски војници који иду у Русију су из једанаесте армије Северне Кореје, елитне јединице познате као Олујни корпус, према Националној обавештајној служби Јужне Кореје. "Ово нису обични севернокорејски војници, од којих већина никада није прошла одговарајућу борбену обуку", рекао је Го Мјонг-хјун, виши сарадник јужнокорејског Државног института за стратегију националне безбедности у Сеулу.
"Ово је добро опремљена, високо обучена мобилна лака пешадија."
Севернокорејске снаге стићи ће баш кад је Русија потиснула украјинску војску у Курску, смањујући површину територије коју Украјина држи на између 600 и 700 квадратних километара у октобру, у поређењу с око 1000 квадратних километара крајем августа.
За разлику од украјинске линије бојног поља, где се јединице бране и нападају с утврђених положаја, у регији Курск линија бојног поља није дефинисана. То значи да Русија не може да користи своје методе: непрекидне пешадијске нападе, пропраћене јаком артиљеријом.
Кључан разлог доласка севернокорејских војника
Ипак, Руси користе своју ваздушну надмоћ у тој регији, а украјинске трупе су у тешкој ситуацији.
"Сваки положај и насеље тамо су час руске, а час украјинске, и то по неколико пута дневно", рекао је Серхиј Кузан, директор Украјинског центра за безебдност и сарадњу у Кијеву.
"Имамо значајне губитке и сталну ротацију и попуну, а с обзиром на то да се ово догађа, можемо оценити да су борбе прилично интензивне", рекао је Кузан, који је недавно посетио украјинске резервне положаје надзирући операцију из Сумија, одмах с друге стране границе.
Циљ Русије је, притиском на неколико различитих тачака дуж линије, присилити Украјину у положај у којем је задржавање ширине фронта неодрживо, рекао је Ватлинг. "За Украјину постоји стални трошак држања те територије у регији Курск", додао је.
Ту долазимо до најважнијег разлога распоређивања севернокорејских снага. Оне би заправо требало да буду кључне у потискивању Украјинаца из Курска те поновном потпуном пребацивању борбе на украјинску територију, где је и досад Украјина била у незавидном положају. Подсетимо, Украјинци се суочавају с тешком ситуацијом у све четири регије које је Русија анектирала 2022. Луганск је готово у потпуности окупиран, док се најтеже битке воде у Доњецку, где Руси напредују из више праваца.
Кимова рачуница
Односи између Москве и Пјонгјанга интензивирали су се откако је започео рат у Украјини, а њихова сарадња се продубљује кроз војни и стратешки споразум. У јуну 2023. руски председник Владимир Путин и севернокорејски лидер Ким Џонг-ун потписали су споразум о међусобној помоћи, који укључује клаузулу за "тренутну војну и другу помоћ" у случају рата.
Тиме је Ким добио формални оквир за подршку Москви, а Пјонгјанг је био међу првим државама, уз Сирију, које су признале руску анексију дела украјинске територије.
Ким Џонг-ун има јасне стратешке интересе и рачуницу у овом савезу. Према јужнокорејском аналитичару Го Мјонг-хјуну, распоређивање севернокорејских трупа у Украјину могло би Киму дати значајнију преговарачку позицију према Москви, потенцијално му омогућујући приступ софистицираној руској војној технологији која би могла унапредити севернокорејске ракетне, свемирске и нуклеарне програме. Русија би такође могла да осигура Пјонгјангу нужну финанцијску и хуманитарну помоћ, као и енергенте који су Северној Кореји изузетно потребни због међународних санкција.
Реакција Јужне Кореје
Према Александеру Габуеву, директору Карнеги Русија Еуроазија центра, Москва би могла додатно да награди Северну Кореју преносом напредних војних технологија, као што су ракетни дизајни и подводна ратна технологија, а сарадња између руских и севернокорејских научника могла би додатно да оснажи Пјонгјангове капацитете.
Овај савез изазива забринутост у Јужној Кореји, која је досад оклевала с директном војном помоћи Украјини због страха од руске реакције, која би могла да укључује повећану војну сарадњу с Пјонгјангом. Јужна Кореја би, подстакнута овом претњом, могла да ревидира свој став и повећа подршку Украјини као одговор на ову нову осовину Москва-Пјонгјанг.