"ЦРВЕНИ АЛАРМ" НА ЗАПАДУ ЗБОГ ПУТИНОВОГ "РАТА ХРАНОМ" Циљ је нова дестаблизација Европе, опасност од нове мигрантске кризе
Званичници из Кијева, подсетимо, навели су недавно да је драстично смањен извоз житарица из ове земље, а ова последица руске инвазије на Украјину могла би да угрози безбедност хране за милионе људи широм света.
Рат у Украјини који траје више од три месеца изазвао је, како се чини, невиђену кризу на глобалном тржишту хране. На пшеницу која стиже из Русије и Украјине, како су саопштиле Уједињене нације, рачуна чак 36 земаља, а чињеница да је тај извоз блокиран ставио је Москву у спацифичну позицију дајући јој чак и шансу да поставља услове. Поједини западни званичници отворено говоре да руски лидер Владимир Путин храну користи као оружје, а неки иду и даље указујући да је циљ да се додатно да дестабилизује Европу, и то новом мигрантском кризом.
НАЈНОВИЈА ВЕСТ СА ФРОНТА! Руске трупе ушле у предграђе ОВОГ града - силовит напад из свих оружја
"ЧЕЧЕНИЈА ЈЕ ПРЕЖИВЕЛА ИСТИ СЦЕНАРИО" Кадиров упозорио на ЛУКАВ ПЛАН Запада, па поменуо Путина
ЛАВРОВ БЕЗ ДЛАКЕ НА ЈЕЗИКУ: Једна европска држава има водећу улогу у РАСПИРИВАЊУ украјинског неонацизма!
Званичници из Кијева, подсетимо, навели су недавно да је драстично смањен извоз житарица из ове земље, а ова последица руске инвазије на Украјину могла би да угрози безбедност хране за милионе људи широм света. Луке на Црном и Азовском мору затворене су од почетка руске инвазије због блокада, док УН процењују да је око 20 милиона тона пожњевеног жита заглављено у тој земљи. Цене пшенице су за то време достигле рекордне вредности на светским берзама.
И док је немачка министарка спољних послова Аналена Бербок оценила да Русија користи блокаду извоза житарица из Украјине као ратно оружје, некадашњи амбасадор Немачке у Русији Ридигер вон Фрич отишао је корак даље говорећи да Путин намерно покушава да изазове глад на Блиском истоку и у Африци, а онда дестабилизује Европу масовним приливом избеглица.
Осим хуманитарних забринутости, које се очекују уколико несташица заиста буде масовна, постоји бојазан да би пораст цена хране, који је последица и пандемије и јаких суша, могао изазвати грађанске немире. Аналитичари виде сличности између тренутне ситуације и растућих цена хране 2007. и 2008. године које су довеле до "нереда у вези са храном" широм света.
С обзиром на то да се и сам некадашњи руски председник Дмитриј Медведев, како пише Дојче веле, хвали тиме да су житарице руско оружје, не чуди и то што је Русије понудила да деблокира украјинске луке на Црном мору за извоз житарица у замену за ублажавање санкције које је Запад увео Москви. Наиме, заменик руског министра спољних послова Сергеја Лаврова, Андреј Руденко, рекао је како је услов за "деблокада украјинских лука за потребе извоза жита" само један - смањење западних санкција.
Аларми на Западу
Говорећи за немачки лист "Tagesspiegel", некадашњи немачки амбасадор у Русији Ридигер вон Фрич рекао је да је циљ Кремља да дестабилизује Европу масовним приливом избеглица и да Путин намерно покушава да изазове глад на Блиском истоку и у Африци.
- Путинова је замисао да ће након колапса извоза житарица из Украјине, гладни људи да беже из својих домова и кренути пут Европе попут милиона Сиријаца који су бежали од ужаса рата - рекао је он. Према његовим речима, Русија због тога блокира извоз жита из Украјине и гранатира њена складишта жита, пренео је Бизнис инсајдер.