Најспретнији украјински пилоти прешли на тактику "ДИВЉИХ ЛАСИЦА" - Руска ПВО на екстремном тесту принуђена да привремено угаси радаре (ВИДЕО)
Деценијама стару америчку тактику користило је украјинско ваздухопловство у покушају да елиминише руске противваздушне радаре и системе, пише Business Инсидер са седиштем у Њујорку.
Ради се о тактици званој "дивља ласица", коју су измислили амерички пилоти током рата у Вијетнаму.
"Дивља ласица", према Бизнис Инсаједру, укључује "веома ризичне мисије које спроводе украјински пилоти". Они изводе летове за мамце и лете на ивицу фронта како би "у акцију" повукли противваздушну одбрану непријатеља, која се показала изузетно активном.
Основна намена је да се сазнају положаји руских циљаних радара које ће непријатељ активирати да открије украјинску летелицу. Међутим, ово ће заузврат открити њихов положај и пилоти могу да их неутралишу.
Према Бизнис Инсајдеру, украјински пилоти сада покушавају да опонашају овај приступ тако што "допуштају руским системима да открију њихове летелице", а затим прате радарске таласе назад до извора како би одредили положај руских радара. Следећи корак, наводи публикација, је употреба антирадар ракета АГМ-88 ХАРМ.
Америчка ракета АГМ-88 ХАРМ је део наоружања борбених авиона Ф-16, али је интегрисана и у совјетске авионе Украјинаца, Су-27 и МиГ-29, о чему смо писали у више наврата.
Руси: "ХИМАРС и Сторм Shadow имају "прозор" да побегну од руских противваздушних система"
Према Бизнис Инсајдеру, рБизнис Инсајдеру се сада више користе за "узнемиравање" руске противваздушне одбране него за њихово уништавање. Али њихова улога је посебно важна, а покушали су да објасне зашто.
- Пројектил ХАРМ приморао је руске оператере противваздушне одбране да искључе своје радаре и крену како би избегли да буду погођени пројектилима - надовезао се Џастин Бронк из Royal Унитед Сервицес Институте (РУСИ), са седиштем у Лондону.
- Ово ствара кратак период у коме други системи као што су ХИМАРС или ракете Сторм Shadow могу да достигну руске циљеве са много мањим ризиком да буду пресретнути од стране руске противваздушне одбране - додао је он.
Твитер налог близак западним службама даје опис уз видео: Нови снимак (из 2022. године), приказује рану украјинску СЕАД мисију користећи интегрисане АГМ-88 ХАРМ које је испоручио САД. Украјински Су-27 летели би близу нивоа крошње дрвећа иза фронта пре него што би лансирали своје ХАРМ-ове.
Међутим, најновије ракете ваздух-земља ХАРМ могу лоцирати и активирати непријатељски радар чак и након што је оператер онемогућио своје системе. Пројектил тежак 350 килограма са дометом од око 150 километара може тада потпуно уништити радар.
Међутим…
Међутим, нису све ове ракете погодиле своје предвиђене циљеве, није чак ни пола, што је мало уколико узмемо у обзир ризик који предузимају пилоти. Како би навели пример успешности горе поменутих тактичких маневара, не морамо да идемо у 2022. годину.
13. маја, олупина једне од ових ракета пронађена је на периферији Нехотејевке у Белгородској области. Ракета је покушала да нападне један од система противваздушне одбране, али је "изгубила циљ".
Ове мисије се класификују као изузетно ризичне, с обзиром на напредни систем противваздушне одбране који тренутно користе руске снаге. Ови системи испаљују противваздушне ракете након што се закључају на авион пре него што може да побегне.
Ово чини мисију "Дивље ласице" екстремно опасном јер су украјинске ваздухопловне снаге драстично бројчано надјачане од руских.
Тешко је и предвидети ефикасност ових мисија у овом тренутку јер би то у великој мери зависило од електромагнетног окружења које преовлађује у линија фронта.
Међутим, неколико војних аналитичара на друштвеним мрежама сматра да би долазак ловаца Ф-16 појачао мисије тактиком "Дивлих ласица". Очекује се да ће Украјина добити прву серију својих Ф-16 за око месец дана, међутим, ситуација се из часа у час мења за већ преко годину дана обећаване авионе.
Један оптимистични западни аналитичар је рекао да ће "Ф-16 наоружан ХАРМ-ом пронаћи и десетковати сваки радар распоређен у домету пројектила и радара летелице". Неки ипак нису тако оптимистични.
Читава поента овог ризика је да се елиминише руска противваздушна одбрана како би украјинско ратно ваздухопловство могло да створи "прихватљиво окружење" за деловање својих авиона.
Подсетимо, америчка амбасадорка у Украјини Бриџит Бринк рекла медијима да Вашингтон не "омогућава нити подстиче" Украјину да користи оружје америчке производње на циљевима унутар Русије.
Дакле, с обзиром да се регион Белгорода граничи са Харковом, Ф-16 када и ако стигну ће готово сигурно циљати руску територију у мисијама "Дивљих ласица".
"Дивља ласица"
"Дивља ласица" је прастара тактика коју су измислиле и прве користиле америчке ваздухопловне снаге у Вијетнамском рату за сузбијање непријатељских система ПВО.
Иако Вијетнамски рат није нешто чиме би америчка војска и пропаганда требало да се поноси, а камоли промовише као што ради, тактика "дивље ласице" је заиста од тада постала једна од најцењених тактика борбе.
Тактика "дивље ласице" се модернизовала од рата у Вијетнаму. Коришћена је у оба ирачка рата 1991. и 2003. а последњи пут наводно у Либији 2011. године. Мисије "дивљих ласица" поред вештине пилота, директно зависе од целокупне тактике, електронског ратовања и адекватног оружја.
Извор: Србија Данас/Oružjeonline.com