УНИШТЕН БРИТАНСКИ ТЕНК У РУСИЈИ Објављени најновији снимци, Украјинци бележе велике губитке - "ЗАШТО ТО РАДЕ?" (ВИДЕО)
Ретки тенкови Challenger 2 британске производње, који су део украјинских ваздушно-десантних снага, придружили су се украјинској војној операцији у руској Курској области. Ово је најновији знак да украјинска операција у руском пограничном подручју није неки краткотрајни упад, већ стварна инвазија са дугорочним импликацијама, пише Форбес.
Први чврсти доказ да је украјинска 82. ваздушно-десантна бригада - једини оператер 14 тенкова Challenger 2 које је Уједињено Краљевство донирало Украјини прошле године - послала тенкове од 71 тону за четири особе у Курск појавио се у недељу, шестог дана инвазије, када је руска беспилотна јединица објавила видео који приказује напад дроном на један од тешко оклопљених тенкова.
Видео који је објавила руска јединица Каскад приказује Ланцет како лети и удара у Challenger 2. Наводно се ово догодило близу источног руба зоне фронта. Чини се да фотографија снимљена са земље потврђује да је Ланцет, тежак до 13 килограма, уништио стари тенк из 1990-их.
Украјинци у Русији имају значајне губитке
Ово је други потврђени губитак Challengera 2 82. ваздушно-десантне бригаде: први је изгубљен током украјинске противофанзиве у лето 2023. у јужној Украјини. Након што је отписала најмање два Challengera 2, 82. ваздушно-десантна бригада има мање од 12 тенкова у једној чети.
Елитна 82. ваздушно-десантна бригада, једна од најмање три украјинске ваздушно-јуришне бригаде које су учествовале у операцији Курск, трпи значајне губитке док се бори за проширење украјинске зоне контроле у руској области, која се тренутно простире на стотине квадратних километара. Руске трупе су објавиле фотографије и видео записе који приказују крваве последице успешних заседа на претходницу 82. ваздушно-јуришне бригаде. Чини се да је бригада, осим Challengera 2, изгубила и неколико борбених возила пешадије Stryker америчке производње.
Губици су велики с обе стране у зони сукоба и око ње. Украјинска противваздушна одбрана, укључујући беспилотне летелице (из првог лица) које први пут обављају улогу ваздух-ваздух, онеспособиле су неколико руских хеликоптера и ловца бомбардера Сухој Су-34.
У међувремену, руске ракете су уништиле ретку противваздушну одбрамбену батерију С-125 пољске производње, која је штитила украјинске снаге у Сумској области, одмах преко границе с Курском. Један од украјинских драгоцених артиљеријско-ракетних система високе мобилности америчке производње такође је погођен ове недеље, очигледно у близини Курска.
Зашто Украјинци то све раде?
То што су Украјинци вољни да ризикују своје најређе и највредније западно наоружање у Курску говори о намерама главног штаба у Кијеву. Генерали планирају заузети и држати значајан део Курска.
Питање је – зашто? „Посматрајући изјаве украјинских званичника и њихова недавна напредовања, све се више чини да Украјина жели успоставити тампон-зону која би могла послужити и као полуга за потенцијалне преговоре“, закључио је фински аналитичар Јони Аскола.
Али постоје чврста ограничења у погледу величине ове тампон-зоне. Још увек је могуће да Кремљ организује велику противофанзиву у Курску која ће зауставити украјинско напредовање.
Међутим, украјинска логистика је ограничавајући фактор. Што дубље 82. ваздушно-јуришна бригада и друге бригаде продру у Курск, њиховим логистичарима ће постајати све теже да их снабдевају храном, горивом и муницијом.
Могуће је да је 82. ваздушно-јуришна бригада напредовала око 25 километара у Курску. То би могло бити онолико далеко колико може да иде без растезања линија снабдевања и ризиковања много већих губитака. „Украјина би требало да избегава претерано ширење“, упозорио је Аскола.
Србија Данас/Index.hr