ЗАПАД СТРАХУЈЕ ДА ЈЕ ПОВЛАЧЕЊЕ РУСКЕ ВОЈСКЕ ИЗ ХЕРСОНА ЗАМКА?! Свет стрепи од следећег Путиновог потеза - подгрејане приче о "ПРЉАВИМ БОМБАМА"
Према мишљењу аутора, највише забрињава то што Русија и НАТО имају другачији приступ коришћењу тог оружја
Руски председник Владимир Путин могао би да употреби "тактички електромагнетски импулс" - моћно оружје које онеспособљује електронику и могло би да остави целу Украјину без светла, грејања, комуникацијских или саобраћајних веза, пише за Фајнаншел тајмс Роџер Пардо-Маурер, бивши помоћник заменика америчког министра одбране и ветеран ратова у Ираку и Авганистану
Министар одбране Русије Сергеј Шојгу саопштио је на састанку са генералом Сергејем Суровикиним, командантом здружених снага у зони специјалне војне операције, да војска треба да се повуче на леву обалу Дњепра.
Русија ће повући трупе из кључног украјинског града Херсона, јединог регионалног центра који су заузели од почетка инвазије, пише BBC.
Свет се досад бавио могућношћу да Русија баци тактичко нуклеарно оружје или употреби "прљаву бомбу", а страх од таквог сценарија је још већи након руског повлачења из Херсона.
КАДИРОВ ПРОГОВОРИО О ПРЕДАЈИ ХЕРСОНА: После ПОВЛАЧЕЊА руске војске генералу имао да поручи само једно
ШТА РАДИ ПУТИН ДОК СЕ ВОЈНИЦИ ПОВЛАЧЕ ИЗ ХЕРСОНА? Објављен снимак тренутка када је Шојгу издао наређење (ВИДЕО)
ШОЈГУ НАРЕДИО ХИТНО ПОВЛАЧЕЊЕ РУСКЕ ВОЈСКЕ: Генерал Суровикин добио нови задатак!
Али то није једино моћно оружје с разорним последицама које Владимир Путин има на располагању, пише Пардо-Маурер. Штавише, руски војни команданти можда су алудирали управо на ЕМП, што је скраћеница за то оружје, када су најављивали кориштење "војно-техничких мера" против Украјине.
ПТо оружје ствара моћни енергетски импулс или сметњу и доводи до кратког споја у електричној опреми попут компјутера, генератора, сателита, радара, па чак и саобраћајних семафора изнад простора на којем делује. То би значило да једним ударом може да избаци из погона украјинску војну и цивилну инфраструктуру.
Иако је Путин још на почетку рата запретио нуклеарном бомбом, искористивши страх као тактичку предност за брзо напредовање, и иако се тактичко нуклеарно оружје - мање моћна атомска бомба - спомињало у више наврата све до данас, западни обавештајци не верују да ће Путин прибећи том средству, добрим делом јер је ситуација на терену неповољна за ефекат такве бомбе на конвенционалну војну силу или герилске групе.
Међутим, коришћење тактичког нуклеарног оружја за електромагнетско ратовање је друга ствар, сматра амерички стручњак. Није, пише Пардо-Маурер за ФТ, реч о оружју које би створило нуклеарни облак у облику печурке, него би дошло до појаве необичне "електричне плавичасте кугле у облику медузе која би пулсирала у ваздуху, после чега би настала тишина". Релативно мали нуклеарни ЕМП, који би лако могао да се лансира на велику висину уз помоћ руског хиперсоничног крстарећег пројектила Циркон, вероватно не би могао да уништи зграде или да некога убију, али могли би трајно да спрже струјне кругове на подручју од најмање 2500 квадратних километара.
Практично сва одбрамбена опрема коју је НАТО испоручио Украјини, на пример радиоуређаји, ГПС и ваздушни дронови, зависе од електронике. Ако не за функционисање, онда за распоређивање, одржавање и интеграцију. Електромагнетски ефекти напада могли би да униште 90 одсто сателита над погођеним подручјем у року од три месеца. Међутим, то би сасвим извесно оставило последице и на руске информационе операције на терену.
Сједињене Америчке Државе и савезници знали су за опасности од напада ЕМП-ом и зато већина војне опреме има уграђену одбрану од таквог напада, ефикасну до неке мере. Међутим, руска одлука да се послужи таквим оружјем отвара нови фронт који поништава супериорност западних информационих система, истиче амерички стручњак и објашњава како би то изгледало у пракси:
- У Херсону би тактички ЕМП могао да онеспособи систем који управља регионалном браном, закрчи ауто-путеве и мостове километарским колонама онеспособљених возила и остави цивиле без грејања и хране. Украјина би морала да направи паузу од борби како би обновила уништени арсенал. Путин би у међувремену могао да обнови своје снаге, достави им залихе и покрене пролећну офензиву за освајање подручја која су остала без становништва.
Према мишљењу аутора, највише забрињава то што Русија и НАТО имају другачији приступ коришћењу тог оружја. Према руској војној доктрини, реч је о информационом и електронском ратовању, а не нуклеарном нападу. Због тога би коришћење таквог оружја могло да делује примамљиво Путиновим генералима који су ионако у тешкој ситуацији.
Решење је, наводи аутор, у томе да се упозори Русија против кориштења ЕМП, чак и у локализованим захватима, уз напомену да би коришћење ЕМП "изазвало колективан одговор НАТО, односно покретање члана 5. заједничке одбране". Наиме, постоји могућност да напад има последице на Земљину атмосферу, околину и сателите и становништво које се налази на подручјима низ ветар.
Друго, требало би, сматра он, помоћи Украјини да се припреми за такав напад и његово лакше преживљавање (што укључује аналогне радије, батерије и светиљке). А треће је ажурирање властитих циљева. Наиме, употреби ли Русија тактички ЕМП, то значи да није дискутабилна само будућност Украјине, него и будућност ратовања.
- Русија није једина земља с тим оружјем и не смемо пасти на њену нуклеарну уцену. Кина и Северна Кореја имају капацитете за кориштење ЕМП - закључује Пардо-Маурер.