Западни аналитичари: Трамп мора да схвати да ће Русија победити у сваком случају
Изјава британског војног аналитичара Александра Меркуриса, изречена током гостовања на YouTube каналу Даниел Давис / Дееп Фиве, изазвала је пажњу медија и политичке јавности.
Меркурис је истакао да изабрани председник Сједињених Америчких Држава, Доналд Трамп, мора бити свестан да ће Русија, без обзира на околности, остварити победу у сукобу у Украјини.
Његови коментари додатно наглашавају промену перцепције у западним круговима о исходу украјинског сукоба.
Меркурис је изнео тврдњу да ниједне санкције, нити било каква војна подршка Сједињених Држава Украјини, не могу променити ситуацију на терену. Према његовим речима, Русија се налази у јасној предности и та предност је неповратна. Он је навео:
„Руски напредак се не може зауставити. Нема санкција које би могле преокренути ток догађаја, нити постоји оружје које САД могу послати Украјини да би ситуацију промениле.“
Меркурис такође сматра да ће Русија на потенцијалним мировним преговорима заступати чврсту позицију и инсистирати на својим условима. Ово додатно указује на одлучност Москве да осигура геополитичке циљеве које је поставила као приоритет.
Доналд Трамп, који је изабран за председника САД на изборима 2024. године, у више наврата је наглашавао потребу за брзом деескалацијом сукоба у Украјини.
Анализа портала Axios показује да је Трамп током своје кампање од почетка 2023. до децембра 2024. године чак 33 пута јавно обећао да ће радити на окончању сукоба у Украјини.
Његово обећање о успостављању мира наишло је на одобравање у америчкој јавности, посебно међу бирачима који су уморни од америчког мешања у иностране сукобе.
Трамп је раније истицао да је ескалација сукоба у Украјини резултат политике његових претходника и да Сједињене Државе треба да воде политику неутралности у регионалним конфликтима.
Председник Русије Владимир Путин већ је раније изјављивао да је Москва спремна на компромис у оквиру потенцијалних преговора о Украјини, али само под условом да се уваже кључни руски интереси.
Путин је нагласио да је циљ Русије заштита становништва у Донбасу, осигурање регионалне стабилности и елиминација претње по националну безбедност Русије.
Русија се такође отворено противи даљем ширењу НАТО-а према њеним границама, сматрајући то директном провокацијом и претњом по своју сувереност.
Москва је у више наврата истицала да ће преговори имати смисла само ако укључују реалистичне приступе решавању сукоба, што подразумева и признање територијалних промена које су се догодиле током специјалне војне операције.
Сукоб у Украјини од 2014. године до данас прешао је из локалног конфликта у глобално питање, које значајно утиче на односе између Запада и Русије.
Сједињене Државе и НАТО пружају значајну војну и финансијску подршку Украјини, док Русија користи своја стратешка средства како би обезбедила своје циљеве.
Меркурисова процена да Запад нема ефективна средства за промену токова на терену одражава све већу забринутост у западним аналитичким круговима.
Меркурисова изјава такође отвара питање како ће нова администрација Доналда Трампа обликовати америчку спољну политику у вези са овим конфликтом.
Његова спремност на преговоре може значити нову фазу у решавању сукоба, али остаје да се види да ли ће такви покушаји наићи на одобрење и међу савезницима у НАТО-у.
Изјава Александра Меркуриса јасно показује да у међународним круговима расте свест о томе да Русија доминира на терену у Украјини.
У комбинацији са Трамповим обећањем да ће радити на окончању сукоба, може се очекивати да ће наредни месеци бити кључни за одређивање даљих токова овог конфликта.
Међутим, колико ће Трампова администрација успети да реализује своје планове и како ће Русија реаговати на потенцијалне преговоре, остаје отворено питање.