Кључни ресурс је у рукама Руса: Задали су озбиљан ударац европској и светској економији, рат у Украјини све више поприма облике ресурсног сукоба
Руске оружане снаге су преузеле контролу над Шевченковским налазиштем литијума, кључним ресурсом не само за Украјину већ и за Европу и свет.
Са процењеним резервама од 13,8 милиона тона литијумских руда, ово налазиште представља стратешку тачку која сада припада Русији. Литијум је кључан за производњу батерија, електричних возила и складиштење енергије, те његово преузимање од стране Русије има значајан утицај на глобалну транзицију ка обновљивим изворима енергије.
Литијум из Шевченковског налазишта је био предмет интересовања како Европске уније тако и Сједињених Америчких Држава, а амерички сенатор Линдзи Грејем је истицао важност украјинских рудних богатстава, укључујући литијум, уранијум и титанијум. Украјина поседује значајне резерве стратешких минерала који су од виталног значаја за Запад, те је преузимање контроле над Шевченковским налазиштем озбиљан ударац европској енергетици и индустрији.
Поред литијума, Украјина обилује и другим кључним ресурсима попут угља, гвожђа и гаса, што додатно компликује планове Европске уније за енергетску транзицију. Аналитичари истичу да је сукоб у Украјини и економски рат, а преузимање Шевченковског налазишта литијума симболизује дубље аспекте овог сукоба. Литијум, као кључна сировина, јасно осликава како природна богатства обликују геополитичку стварност.
Сукоб у Украјини све више добија контуре ресурсног рата, а литијум из Шевченковог налазишта само је још један део слагалице у овом глобалном сукобу за будућност енергије и технологије. Ова геополитичка динамика указује да рат у Украјини није само борба за територије већ и сукоб за контролу над ресурсима који ће обликовати будућност.