Од пролећа путовања у ЕУ неће бити иста: Држављане Србије чекају промене, а ево колико ће то да кошта и како ће функционисати
Наши грађани би током ове године, највероватније на пролеће, могли да се суоче са новинама које се тичу уласка у Европску унију, а њих доноси електронски систем ЕТИАС за пријављивање за улазак у ЕУ, изјавио је директор Националне асоцијације туристичких агенција Србија (YUTA) Александар Сеничић.
Он је рекао да се заправо ради о систему где ће људи који желе да путују у ЕУ морати да се региструју преко одговарајуће апликације када први пут улазе у ЕУ и да ту регистрацију плате.
Према његовим речима било је најава да ће из ЕУ бити уведена два система, један је ЕЕС, систем улазака и излазака, а други ЕТИАС односно Европска електронска ауторизација за путовање.
- Први од ова два система је требало да заживи у новембру прошле године, али се од тога одустало, бар за сада. Најава је да ће можда кренути на пролеће, међутим тада би требало да крене нови ЕТИАС систем који ће за нас бити основни систем који ћемо морати да попуњавамо да бисмо ишли у Европску унију. Како је најављено, његова примена би могла да почне крајем марта или почетком априла - истакао је он.
У најкраћем, систем ЕТИАС ће значити да се без пријаве у апликацији неће моћи путовати у ЕУ, да ће путна дозвола која се пријављивањем добија коштати седам евра, што се неће тражити једино од млађих од 18 година и старијих од 70 година, који неће морати да плаћају поменуту суму, али ће морати да се пријаве у систем.
Сеничићев савет онима који намеравају да путују у ЕУ јесте да се региструју чим се апликација за регистрацију појави.
- За одговор је потребно минимум два дана и да се не би десило да неко има обавезу да следећег дана буде на некој дестинацији у ЕУ, а није се пријавио, због чега не би могао да отпутује, најбоље је пријавити се чим се апликација појави - појаснио је он.
Додао је да увек када је о оваквим решењима реч, постоји шанса да се од њих одустане и да зато ваља сачекати и видети када ће и да ли ће оно бити примењено.
Када је реч о очекивањима од туристичке 2025. године, истакао је да би она требало да буде добра, нарочито када се говори о доласцима страних туриста и да се предвиђа нови раст долазака и прихода.
- И часопис Форбс је уврстио Србију на листу светских дестинација које би било неопходно посетити у 2025. години, што је свакако добра вест - нагласио је он.
Ова година, према његовим речима, вероватно неће променити навике наших туриста када је реч о дестинацијама, па ће они путовати тамо где су већ навикли да иду, а наставиће се и тренд да се за време годишњих одмора, путује више пута на мање дана.
Што се цена тиче, за очекивати је да оне буду нешто веће. За колико, још је рано говорити, али како каже, поскупљења су, с обзиром на глобални ниво инфлације која је владала због сукоба и политичких тензија, постала неминовност.
- Поскупљење животних намирница доводи до повећања и саме улазне цене и хотела и превозника, што неминовно утиче на коначну цену која се продаје самим путницима. Вероватно ће неких поскупљења бити, али то зависи од глобалне економске ситуације. Прошле године смо се зауставили на око 10 до 12 одсто повећања цена у односу на претходну годину, а колико ће бити ове године још не можемо да предвидимо - истакао је Сеничић.
Србија Данас/Телеграф Бизнис