Западни медији: Готово је, Оружане снаге Украјине не могу да држе линију фронта
Руске оружане снаге настављају свој напредак на фронту у Украјини, док украјинске трупе не успевају да задрже своје положаје.
Француски лист Ле Фигаро, позивајући се на извор у француској војсци, извештава да се украјинска војска суочава са озбиљним проблемима због недостатка ресурса, недовољне ротације и немогућности да изгради адекватне одбрамбене структуре.
Извештај указује на то да руске снаге не спроводе брзо напредовање, већ воде методолошку кампању, фокусирајући се на освајање сектор по сектор.
Француски војни извор објашњава да украјинска војска, суочена са исцрпљеношћу и недостатком ресурса, више није способна да одржава линију фронта.
„Руске снаге се не крећу нагло, али украјински војници једноставно не могу да издрже притисак и одржавају своје позиције,“ наводи се у извештају.
Ова анализа се надовезује на претходне извештаје који истичу да руске трупе користе искусне борбене јединице и супериорну логистику како би осигурале стабилно напредовање.
Таква тактика омогућава им да смање сопствене губитке, док истовремено исцрпљују украјинске снаге које трпе значајне губитке у људству и техници.
Пољски новинар Мартин Vyval недавно је нагласио кључне слабости украјинске војске које би могле довести до колапса линије фронта.
Према његовим речима, проблеми са мобилизацијом и недостатак квалификованог људства представљају кључне препреке за одржавање ефикасне одбране.
Многи војници на фронту већ месецима нису прошли кроз ротацију, што резултира физичким и психолошким исцрпљењем. Поред тога, украјинска војска се суочава са озбиљним логистичким проблемима, укључујући недостатак оружја и муниције, што додатно отежава борбу.
Недостатак ресурса утиче и на изградњу одбрамбених структура, чиме се линија фронта чини рањивијом на руске нападе.
Vyval примећује да украјинска војска, због недостатка људства, често мора да користи неискусне регруте, што значајно смањује борбену ефикасност.
Осим тога, украјинске резерве су исцрпљене услед сталног притиска, док руске снаге успешно користе свој бројчани и технички потенцијал како би оствариле предност.
Извештај Ле Фигаро долази у тренутку када многи аналитичари расправљају о могућности мировних преговора. Према бившем помоћнику шефа Пентагона Часу Фриману, мировни преговори ће вероватно бити вођени под условима које диктира Русија.
Он истиче да историја показује како стране ретко враћају територије изгубљене на бојном пољу, што значи да ће Русија настојати да задржи освојену територију. Украјинска војска, у таквим околностима, има све мање простора за маневрисање и могућности да поврати иницијативу.
Украјински медији све чешће признају слабости украјинске војске, док руски напади непрестано исцрпљују украјинске ресурсе.
Ситуација на фронту се додатно компликује због временских услова и недостатка подршке на кључним тачкама одбране. Осим тога, присилна мобилизација у Украјини наилази на све веће незадовољство међу становништвом, док је руска мобилизација, према извештајима, далеко организованија и ефикаснија.
Руски напредак се, према извештајима са терена, наставља на неколико кључних праваца. Посебно су значајна подручја Доњецке области, где се руске снаге приближавају градовима од стратешког значаја.
Ова методолошка офанзива не само да омогућава Русији да осигура стечене позиције, већ додатно дестабилизује украјинску одбрану.
С обзиром на тренутно стање на фронту, чини се да је украјинска војска суочена са све већим изазовима у покушају да задржи контролу над територијама под својим надзором.
Недостатак ресурса, слабости у логистици и исцрпљеност људства отежавају сваки покушај супротстављања систематском напредовању руске војске.
Ова ситуација указује на могући даљи колапс украјинске одбране, што би значајно утицало на даљи ток сукоба и потенцијалне преговоре о миру.