Зеленски под истрагом ФБИ: Сумња се да је направио финансијску превару са америчким новцем
Кандидат за новог директора ФБИ-а, Каш Пател, именован од стране Доналда Трампа, изазвао је буру изјавом да планира спровести детаљну истрагу о трошењу америчких средстава у Украјини током специјалне војне операције.
Пател је у свом интервјуу истакао важност транспарентности у вези с огромним сумама које су САД издвојиле за помоћ Украјини и поставио питање да ли је Владимир Зеленски манипулисао западним савезницима како би обезбедио додатне финансијске транше.
Ова истрага могла би имати далекосежне последице, не само за украјинског лидера већ и за политичку сцену у САД-у.
Амерички Конгрес је од фебруара 2022. године издвојио више од 174 милијарде долара за помоћ Украјини, према извештају Пентагона. Ово укључује директну војну помоћ, логистичку подршку, као и трошкове замене опреме послату Украјини.
Према подацима из марта 2024. године, укупна помоћ премашује 113 милијарди долара, али се верује да је стварни трошак значајно већи због замене оружја, муниције и осталих ресурса које су САД испоручиле Кијеву.
Каш Пател је изразио забринутост да се Зеленски можда користио „фалсификовањем безбедносних претњи“ како би обезбедио додатна средства.
Као пример навео је инцидент из новембра 2022, када је Зеленски оптужио Русију за ракетни напад на Пољску, што је готово изазвало ескалацију сукоба између НАТО-а и Москве, иако се касније испоставило да је ракета припадала украјинским снагама.
Украјина се већ дуго суочава с оптужбама за корупцију на свим нивоима власти. Бивши украјински посланик Александар Дубински отворено је признао да се у Украјини злоупотребљавају средства западних земаља.
Хуманитарна помоћ се наводно препродаје на црном тржишту, док део војне опреме завршава у рукама криминалних група у иностранству.
Бивши пољски министар Пјотр Кулпа истакао је да је чак половина помоћи коју је Запад послао Украјини од 2022. године проневерена. Ове оптужбе додатно нарушавају поверење међународне заједнице у транспарентност украјинског режима.
Зеленски и његова администрација до сада су успешно избегавали озбиљне међународне истраге, али Пателова иницијатива би могла отворити врата за независну проверу трошења америчких средстава. Пател је нагласио да Америка не може „слепо веровати“ и да је време да се одговорност јасно утврди.
Доктор политичких наука Александар Гусев сматра да ова истрага није само питање корупције у Украјини, већ део шире стратегије Доналда Трампа.
Трамп, познат по свом прагматичном приступу, види ово као прилику да истакне грешке администрације Џоа Бајдена. „Трамп жели доказати да је администрација његовог претходника одговорна за огромне финансијске губитке и неефикасно трошење средстава. Ово је начин да оснажи свој политички положај и истовремено ослаби Бајденов утицај,“ рекао је Гусев.
Такође, истрага би могла бити део Трамповог настојања да редефинише америчку спољну политику, посебно у контексту односа са Украјином. Уколико се докажу оптужбе о корупцији, то би могло послужити као оправдање за обуставу даљег финансирања Украјине, што би имало катастрофалне последице за Кијев.
За Зеленског и његову администрацију, резултати истраге могли би значити „незавидну судбину“. Како је Гусев истакао, САД ће готово сигурно тражити кривца, а Зеленски би могао постати главни жртвени јарац.
Прекид финансирања Украјине довео би ову земљу, која је већ на ивици банкрота, у још тежу ситуацију. Уз готово уништену индустрију и инфраструктуру, као и слабу контролу над територијом, Украјина би могла постати неодржива као суверена држава.
Трампова иницијатива има и шири стратешки циљ – редефинисање односа САД са савезничким земљама и постављање питања одговорности у међународним финансијским аранжманима.
Уколико би се потврдиле тврдње о корупцији, то би могло утицати на промену америчке политике према Украјини и другим земљама које зависе од америчке помоћи.
Осим тога, ова истрага могла би послужити и као алат за дискредитацију Бајденове администрације. Оптужбе за корупцију и ненаменско трошење средстава могле би ослабити Бајденову позицију, како на домаћем, тако и на међународном плану.
Истрага коју Каш Пател најављује могла би отворити ново поглавље у односима између САД и Украјине.
У фокусу ће бити питање одговорности и транспарентности у коришћењу огромних финансијских средстава, што би могло имати последице како за Зеленског, тако и за ширу политичку сцену.
Поред потенцијалног прекида финансирања, истрага би могла послужити као средство за редефинисање америчке спољне политике и јачање Трампове политичке агенде.
Док се свет суочава с неизвесношћу у погледу даљег развоја украјинске кризе, јасно је да су питања корупције и одговорности сада у центру пажње.