11 СТВАРИ КОЈЕ МОРАТЕ ДА ЗНАТЕ О БЕОГРАДУ: Кафа се пије по цео дан,а ово никако не смете да радите
У овом духовитом тексту Београд је представљен онакав какав заиста јесте - са подељеном личношћу, целодневним послом испијања кафе и град који је осетљив на своју историју јер сви Београђани добро памете ратове.
Магазин "Роадс анд кингдомс" објавио је на свом сајту текст "Ствари које треба да знаш пре него што кренеш у Београд".
1. Београд је увек био иза ћошка
Београд је озбиљно стар и видео је пар ствари. Београд је највећи град у Србији и њен глави град, али "бели град" се променио много пута од кад је основан 50.000 до 20.000 година раније. Заваљући стратешкој локацији на ушћу Саве и Дунава и његово пресецања Западне и Оријенталне Еропе, око Београда су се борили у 115 ратова и срушен је до земље 44 пута - пише овај сајт и након тога набраја владавину Турака, као и пропадање Југославије.
"Срби су познати по свом национализму, али многи Београђани су још "југоносталгични" и жале за мултукултурализмом и порозним границама из социјалистичке ере" - пише Роадс & Кингдомс.
2. Београд има подељену личност
Преполовљен реком Сава, Београд је град са две половине: стар и нов. Нови Београд је направљен током социјалистичке ере. Дефинитивно вреди истражити ову област како би стекли утисак овог важног дела његове историје, али већина акције дешава се на старој страни града. А опет, на истој страни Саве, где је и Нови Београд, налази се и Земун. Он је раније био одвојен град од Београда - чињеница на коју ће те Земунци стално подсећати - пише магазин и додаје да се обавезно треба попети на Гардош и јести морску храну у кафани, јер то ствара "мали предах од метрополе".
3. Никако не спомињите рат
Ово је трећи савет који је овај онлајн магазин дао будућим посетиоцима Београда.
"Прошетајте кроз Немањину улицу и брзо ћете схватити зашто је блиска историја Београда и даље присутна у главама становника - огромне деструкције које су направиле НАТО бомбе доминирају овом улицом" - пише магазин.
Такође, додају да ни послератне године "нису биле љубазне према Београду".
"Иако многи причају да економија Србије напредује због обећања прикључења Европској Унији, просечна плата је мала, незапосленост велика, поготову међу младима. Политичка тензија која траје резултирала је дубоком сумњом у власт" - пише магазин.
РАЗГОВАРА САМО СА МАЧКОМ И ПСОМ: Овај Рус је ЈЕДИНИ ЧОВЕК у малом сибирском селу (ФОТО)
4. Али Београд зна како да се проводи
"Упркос миленијуму мрака, људи у Београду воле да се забављају. Кафеи и барови су пуни дању и ноћу и терасе пуне људи подсећају на Италију и Грчку. Кафа се овде веома озбиљно схвата, али када сунце зађе еспресо се замењује пивом и шприцером (омиљени коктел овог града). Барови су углављени свуда где има простора - изнад, на, испод нивоа улица - пише Роадс & Кингдомс.
5. Испијање кафе је озбиљан посао
Овај магазин се позабавио и константно пуним кафићима у Београду, па је испијање кафе назвао "озбиљним послом".
6. Пијаца је ту где јесте
"Ако желите да осетите срце Београда, онда се упутите на зелену пијацу. Највећа је Каленић, али немојте избећи Зелени Венац: луду архитектуру града, феноменалан поглед и централну локацију. Ту можете купити и ајвар, кајмак, чили, мед и домаћу ракију (опасну, али укусну) - пише магазин и упозорава да нико на пијацама не прича енглески, али да ће продавци записати цену за странце.
7. Морате да пробате ракију
Магазин је набројао све врсте ракија које постоје, али посебно споменуо Шљивовицу.
"Многи Срби се куну да ћете бити здравији ако уз кафу и воће свако јутро попијете и ракију" - пише магазин.
8. Бурек за доручак је нови бурито
"Прави београдски бурек је права лепота - постоји разлог зашто се они продају по својој тећини. Рећићете себи да не можете да поједете цео, али онда ћете ипак то урадити" - шаљиво објашњава аутор.
9. Српска храна - свињетина, сос, па испочетка
"Балканска кухиња није рај за вегетеријанце, осим ако можете да живите на буреку. Традиционална храна им је пуна јаких укуса и свих врста меса. Сосеви су велики, од кајмака до ајвара. А не можете да одете из Београда а да не пробате пљескавицу - хамбургеровог брата" - пише магазин.
10. Удахни свеж ваздух и задржи га у себи
Магазин се нашалио и са правилима да је пушење дозвољено у свим ресторанима и баровима.
"Пробијање кроз дим у ресторану је свакако новина, али постаје проблематично када не желиш да конзумираш дим са својом храном. Али искористите јефтине перионице како вам одећа не би смрдела и сутрадан" - пише магазин.
11. Овде је "партијање" водени спорт
"Журке су током целе године на спавовима на рекама. Пре него што се одушевите, запамтите да је турбо-фолк и даље популаран у Београду" - пише магазин
Магазин даље набраја барове у Београду у којима се служа џез музика, а детаљно описује Дорћол и осећај да нема никога по његовим улицама, као и Скадрлију и Улицу Страхињића Бана.
"Дуга улица пуна локалаца и туриста и стерилних барова и ресторана, као и превише скупих салона лепоте. Ова улица је добра само за посматрање људи "- пише магазин о Улици Страхињића Бана.