БЕОГРАД ДАНАС: Мистерије Чукур чесме и Улице Грчића Миленка које оживљавају прошлост!
Где је и шта представља Београд данас? Швајцарски архитекта Ле Корбизије је једном приликом изјавио: “Београд је најружнији град на свету, на најлепшем месту на свету.”. Слажемо се са делом о најлепшем месту на свету, а у оквиру пројекта “Београд данас”, даћемо све од себе да демантујемо први сегмент Ле Корбизијеове тврдње и истакнемо колико је диверзитет, који је обележио богату историју нашег главног града, важан и колико се заправо лепоте крије у шаренилу стилова, епоха и култура, које су струјале градом кроз његову хиљадугодишњу прошлост.
Београд, град са дубоком историјом, одише причама које прожимају готово сваки део града. Туристичка организација Београда је у последњих десет година открила мноштво интригантних прича о овом граду. Међу неким о којим нам говори директор Туристичке организације Београд Миодраг Поповић је она прича о најстаријим здањима кућа које су смештене на Дорћолу и Косанчићевом венцу. Такође, нам говори да је некада на Косанчићевом венцу стајала Народна библиотека, која је, нажалост, уништена у бомбардовању 1941. године.
БЕОГРАД ДАНАС: Бисер Београдског Зеленила - Ботаничка башта “Јевремовац”
БЕОГРАД ДАНАС: Кошутњак - место за бекство из града - градско излетиште за све генерације
БЕОГРАД ДАНАС: Пет најзанимљивијих позоришта у Београду - Културни бисери са широким спектром уметничких израза
Међу малим локалним причама које су прерасле у велике легенде, издваја се прича о Чукур чесми, смештеној на Дорћолу, на адреси Добрачина 31. На овој чесми стоји бронзана скулптура дечака Саве Петковића, као сећање на инцидент који су изазвали турски војници. Службено име скулптуре је "Дечак са разбијеним крчагом".
Натпис на скулптури гласи: "У спомен догађаја од 26. маја 1862. године на Чукур чесми". Према једној верзији приче, тог дана је тринаестогодишњи Сава Петровић, шегрт који је послат по воду на чесму од стране "газде Алекса", нападнут од стране турских војника који су захтевали да пију из његове посуде. Када је дечак одбио, војник га је напао бајонетом или, према другим изворима, га је ударио пуном посудом по глави. Није јасно да ли је дечак заиста убијен или рањен, али с обзиром на одсуство каснијих помена о њему у документима, претпоставља се да је преминуо на лицу места. Ова прича је значајно утицала на ток историјских догађаја.
Такође, Улица Грчића Миленка има још једну занимљиву причу. Име није добила по мушкарцу, већ по Миленији, супрузи овог човека. Била је то велика љубав двоје људи. Овај део Београда, Пашино/Лекино брдо, некада је било гробље које је Грчић свакодневно посећивао након смрти своје супруге. Када је и сам Грчић преминуо, улица је добила име онако како је данас позната. Предлог за промену имена потекао је од самих грађана који живе у овој улици, а град је прихватио њихову иницијативу.
Београдску тврђаву и данас окружују бројне непознате приче које нам пружају увид у богату историју и културу овог престоничког бисера Србије. Подигнута је у периоду од 1. до 18. века, и представља импозантан комплекс одбрамбеног карактера смештеног на брегу изнад ушћа Саве у Дунав. Данас је ова историјска тврђава преображена у музеј на отвореном, јединствено место које очарава својим богатством културне баштине. Чини је сама тврђава Београдска, која је подељена на Горњи и Доњи град, а око ње се простире парк Калемегдан.
Током шетње кроз ово историјско чудо, не смете заобићи Римски бунар, Велики барутани магацин, Војни бункер и Сахат кулу. Уживајте у обиласку разноврсних поставки које нуди Војни музеј, Кула Небојша и Галерија Природњачког музеја. Велико степениште на Калемегдану води вас до тачке с које се пружа задивљујући поглед на ушће Саве у Дунав, Нови Београд и Земун. Дуж уређених стаза, можете открити низ скулптура подигнутих крајем 19. и почетком 20. века, посвећених познатим писцима, композиторима и другим јавним личностима.
Београдска тврђава и њен околиш сведоци су богате културне и историјске баштине, чинећи Калемегдан незаобилазном дестинацијом за све љубитеље историје и уметности.
Пројекат је финансиран из буџета Града Београда. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.