БЕОГРАД ДАНАС: Светионик православне вере и вечно почивалиште Патријарха Павла - Манастир Раковица
Где је и шта представља Београд данас? Швајцарски архитекта Ле Корбизије је једном приликом изјавио: “Београд је најружнији град на свету, на најлепшем месту на свету.”. Слажемо се са делом о најлепшем месту на свету, а у оквиру пројекта “Београд данас”, даћемо све од себе да демантујемо први сегмент Ле Корбизијеове тврдње и истакнемо колико је диверзитет, који је обележио богату историју нашег главног града, важан и колико се заправо лепоте крије у шаренилу стилова, епоха и култура, које су струјале градом кроз његову хиљадугодишњу прошлост.
У срцу Београда, на необично мирном и скровитом месту, уздиже се манастир Раковица, историјско благо које пркоси вековима и сведочи о богатој прошлости српског народа. Иако његов тачан настанак може бити обавијен тајном и легендом, писани трагови указују на дубоко укорењен статус у историји.
Нераскидива спона са завичајем и непролазна уметност једног од највећих Зајечараца у историји - Зоран Радмиловић и његов родни Зајечар
ШАБАЧКО ЈЕВРЕМОВО ЗЛАТНО ДОБА: Петнаест година културног, економског и медицинског процвата града
МИОНИЧКИ КРАЈ ЧУВА ХЕРОЈСКО НАСЛЕЂЕ НАШЕГ ВЕЛИКОГ ВОЈВОДЕ: Отварамо врата родне куће Живојина Мишића - иза себе оставио часно име и још понешто (ФОТО)
Историја овог манастира прати путање векова, па се тако спомиње још у путопису Феликса Петанчића из 1502. године као "Ранауиценце монастериум". Такође, турски попис из 1560. године бележи овај манастир, називајући га међу црквама и манастирима околине Београда. Документи указују да је овај манастир имао своју улогу и у војвођанским повељама влашког војводе Константина Бранкована Бесарабе.
Иако је током векова претрпео више рушења и премештања, манастир Раковица је остао симбол издржљивости и вере. Прво је био смештен у околини села Раковица, да би током 16. века пронашао своје садашње место, скривено у близини шуме. Трагедије и ратови нису га мимоишли - током аустријско-турских ратова, манастир је разаран, а монаси су излагани тешким неправдама.
Манастир Раковица није само сведок прошлости, већ и трајно место од изузетног значаја за српски народ. У њему су сахрањени чланови краљевске породице Обреновић, али и један од вођа Првог српског устанка, Васа Чарапић. Бивши српски патријарси Димитрије и Павле такође су изабрали манастир Раковица као своје последње почивалиште.
Патријарх Павле, међу народом један од омиљених поглавара српске православне цркве, оставио је неизбрисив траг како на овом свету, док је био међу нама, тако и након што је примио Царство небеско.. Након његовог одласка са овог света, према његовој жељи, његови посмртни остаци сахрањени су баш унутар зидина овог светог храма. Његова присутност додатно обогаћује духовни значај овог манастира и привлачи вернике и посетиоце из свих крајева, који у формама ходочашћа долазе да посете ову светињу и гроб једног од најбољих и највољенијих људи у историји нашег народа.
Овај манастир није само храм, већ и чувар духа прошлих векова. Кроз своју богату историју, он је преживео бројне изазове и промене, постајући светионик вере и традиције. Данас, његове тајне и лепоте привлаче посетиоце и истраживаче, који могу уживати у његовој архитектури и уметничким драгоценостима.
Манастир Раковица, измештен из буке и вреве града, пружа мир и спокој онима који посете његове светиње. Кроз своју причу о опстанку и обнови, манастир Раковица нас подсећа на важност вереи и упорности, док истовремено постаје мост између прошлости и будућности Београда.
Пројекат је финансиран из буџета Града Београда. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.