УГРАЂУЈУ 40 КИШОМЕРА: Град започео пројекте на сузбијању и умањењу ризика од временских непогода
Град Београд започео је неколико пројеката на сузбијању и умањењу ризика од временских непогода и других катастрофа.
Један од њих јесте уградња 20 хидролошких станица, које ће јављати висину водостаја и брзину протока воде, као и 40 кишомера (мерач којим се прецизно одређује количина падавина по квадрату). Овај посао је у току, и захваљујући тим подацима, које ће обрађивати Републички хидрометеоролошки завод, моћи ће правовремено да се реагује и да се спасу људски животи и материјални ресурси.
САОБРАЋАЈКА У РАДНИЧКОЈ, 96 ИНТЕРВЕНЦИЈА: Из Хитне рекли коме је помоћ била најнеопходнија током ноћи
Станари дошли да обиђу своју зграду, један део им се срушио ПРЕД ОЧИМА: "Нека нас пусте макар на пола сата..." (ФОТО)
Огласио се извођач радова код срушене зграде на Врачару: "Немам ја ништа с тим" (ФОТО)
- У овој поменутој првој фази изабрани су сливови Топчидерске, Баричке, Барајевске реке, Грочица, Дубочајски поток, река Раља, Турија и Лукавица - рекао је заменик градоначелника Андреја Младеновић.
- Имајући у виду да је Београд као локална самоуправа надлежна за водотокове другог реда, којих има 192 на територији нашег града, урађен је пројекат "Успостављање система за рану најаву на водотоковима другог реда".
Он је објаснио да то у пракси значи да је урађен пројекат за 65 сливова у првој фази, односно за мање речице и потоке који у условима без падавина изгледају безазлено, али се након пљускова или дуготрајних киша претварају у бујице и носе све пред собом.Такође, предвиђено је хидролошко и метеоролошко осматрање.
Према проценама стручњака на територији града Београд потребно је осам акумулационих брана.
ДОЗВОЛЕ
У току је добијање дозвола за изградњу будуће ретензије бране Ресник - Сикијевац и припрема тендера за израду пројекта за ретензију Барич на Баричкој реци, најавио је помоћник градоначелника.