Београђани, имате месец дана до истека рока: Уколико не одаберете управника зграде, други ће то учинити за вас
Учинило тек 15 одсто стамбених заједница
Још само нешто више од месец дана (рок истиче 12. децембра) преостало је Београђанима да изаберу управника зграде, а према последњим подацима, то је до сада учинило тек 10-15 одсто стамбених заједница у престоници!
ЈКП "Паркинг сервис" гради лифт у гаражи "Пионирски парк": Бољи квалитет услуга за све кориснике
Весић поносан: Србија не заборавља пријатеље и херојску улогу у Првом светском рату (ФОТО)
Разлог за овако слаб резултат делом лежи у чињеници да све волимо да завршавамо у минут до 12, делом у неслози станара, а делом и у приличној индолентности појединих локалних самоуправа које све до пре пар недеља нису грађанима могле да доставе прецизне податке о овој акцији.
Теоретски, у случају да не буде изабран управник, општина има право да постави принудног. Међутим, таквих са лиценцом тренутно има тек неколико стотина, што не би било довољно ни за једну просечну градску општину.
Ко може да буде управник
Управник може да буде изабран из редова станара (власника станова), професионални (са списка регистрованих) или принудни (ако га постави локална самоуправа). За избор из редова станара довољно је да добије 50 одсто плус један глас, а за професионалног је неопходна двотрећинска већина.
Избор управника
Први корак је обавештење о избору, пријаве заинтересованих, а затим збор Скупштине стамбене зграде на којој се гласа. Право гласа имају власници станова или овлашћени станар са пуномоћјем власника. Код вишеспратница, решење за избор управника је да се он бира писаним путем или електронски, што је такође законом предвиђено.
Управник зграде
Ако се бира управник из редова станара, потребна је проста већина, дакле ако зграда има 60 станова, неопходно је да добије 31 глас власника стана или овлашћеног станара. Они могу да раде волонтерски или по договору са одређеном надокнадом.
Професионални управник
Откуд асфалт у Скадарлији? (ФОТО)
Ако се на јавни позив не јаве заинтересовани станари или се он не изабере, Скупштина може да ангажује професионалног управника који има лиценцу за рад што се може проверити на сајту Привредне коморе Србије. За њихов избор, међутим, потребна је двотрећинска сагласност. Дакле, од 60 станова, потребан би био 41 глас.
Принудни управник
Уколико зграда не изабере управника ни из својих редова, нити неког професионалца, локална самоуправа, односно општина може да им привремено наметне принудног управника којег би плаћали преко уплатница "Инфостана". Принудна управа траје само онолико колико станарима треба да се договоре и да изаберу управника.
Цена услуга
Процењује се да ће износити од 250 до 350 динара, зависно од управника, величине зграде, броја станова. Професионални управник уговара са Скупштином станара износ месечне надокнаде.
Докуменатација
Осим избора управника, обавеза стамбене заједнице је упис у Регистар стамбених заједница који се налази у оквиру локалних самопурава. Плаћање такси и израда печата процењује се да коштају између 2.000 и 3.000 динара.
Максимум 30 зграда
Тренутно у Србији има око 400 лиценцираних управника, од којих у Београду мање од 100. Сваки од њих могао би да се брине о максимално 30 стамбених зграда.