Vesić ponosan: Srbija ne zaboravlja prijatelje i herojsku ulogu u Prvom svetskom ratu (FOTO)
Ovo je veliki dan za našu zemlju
Gradski menadžer Goran Vesić istakao je da se svakog novembra sa ponosom sećamo herojske uloge Srbije u Prvom svetskom ratu, a da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić predložio da jedan od beogradskih bulevara dobije ime po američkom predsedniku Vudrou Vilsonu u znak sećanja na njegove zasluge za Srbiju.
"Fontana na slaviji ponovo radi": Gradski menadžer otkrio detalje novogodišnjeg iznenađenja (VIDEO)
Beograd podržava roditeljstvo: Evo koja akcija je jedna od najkorisnijih, a pritom je BESPLATNA
- Predlog predsednika Vučića znači da Srbija više ne zaboravlja svoje prijatelje, da neguje kulturu sećanja i da se ponosi svojom istorijom", napisao je Vesić u autorskom tekstu za "Politiku" podsećajući da se 11. novembar, Dan primirja u Srbiji, kao državni praznik slavi tek od 2012. godine.
On je naveo da se Beograd podizanjem spomenika 2014. godine odužio ruskom caru Nikolaju II Romanovu, ali da smo na našeg drugog prijatelja, američkog predsednika Vilsona, na našu sramotu, zaboravili.
- Upravo zato, predsednik Vučić je predložio da sledeće godine jedan od beogradskih bulevara, na stogodišnjicu završetka Velikog rata, dobije ime po predsedniku Vilsonu, kao i obeležje, da bi nove generacije znale šta je sve ovaj divni čovek učinio za Srbiju".
Značajna podrška tokom Velikog rata
Sjedinjene države su u rat ušle 1917. godine, ali je američka javnost od početka rata bila upoznata sa patnjama srpskog naroda. Američki Crveni krst je organizovao brojne akcije za prikupljanje pomoći Srbiji, a naši iseljenici su prikupljali pomoć za srpsku vojsku i građane. Tome je najviše doprineo Mihajlo Pupin, blizak prijatelj američkog predsednika Vilsona. Pupin je bio najbolji srpski ambasador u tim teškim godinama i neko ko je predsednika Vilsona i američku javnost upoznavao sa patnjama srpskog naroda, zločinima koji su vršeni nad civilima i herojstvom srpske vojske.
Prema njegovim rečima, odavanje počasti caru Nikolaju i predsedniku Vilsonu pokazuje da Srbija konačno uči lekcije iz prošlosti i da ne ponavlja greške kojih je posebno bilo poslednjih decenija.
Inovacije u gradskom prevozu: Vožnju ćete plaćati platnim karticama
- Zato je naša spoljna politika koju danas vodi predsednik Vučić pre svega u interesu Srbije. Politika koja nas ne svađa sa svetom, politika koja nas vodi u evropske integracije, politika saradnje sa svima i poštovanje istorijskih veza. Zato je Srbija konačno našla svoje poštovano mesto u međunarodnoj zajednici i može da zaštiti svoje interese poručio je Vesić.
On navodi da je Srbija mesto među pobednicima Velikog rata zaslužila teškim žrtvama čije demografske posledice osećamo i danas.
- U ratnom vihoru izgubili smo oko 26 odsto stanovništva. Polovinu su činili radno sposobni muškarci. Od 707 hiljada mobilisanih vojnika kući se vratilo oko 160 hiljada. Od tifusa koji je harao obolelo je oko milion stanovnika od kojih je najveći broj umro, a nad civilnim stanovništvom okupator je vršio masovne zločine- piše Vesić.
On napominje da Beograd u novembru slavi još jedan dan, 1. novembar, kada je Prva armija srpske vojske pod komandom vojvode Petra Bojovića oslobodila Beograd, ali da svega nekoliko spomenika podseća na to herojstvo.
Beograd - prestonica festivala: U glavnom gradu gostuje više od 20 umetnika
-Srpska vojska je 45 dana posle proboja Solunskog fronta, koji se dogodio u noći između 14. i 15. septembra, marširajući danju i noću skoro 600 kilometara, oslobodila tadašnju Srbiju. Na našu sramotu danas nas svega nekoliko spomenika podseća na to herojstvo.
To su Kosturnica na Novom groblju, Spomenik trećepozivcima na Vračaru, Kosturnica branilaca na Beogradskoj tvrđavi i obeležje posvećeno vojvodi Petru Bojoviću kod Kalenić pijace- piše Vesić.
On ukazuje da je pobeda u Velikom ratu donela Srbiji veliki ugled u slobodnom i demokratskom svetu, a da je američki predsednik Vudro Vilson, na četvrtu godišnjicu austrougarske objave rata Srbiji, 28. jul 1918. proglasio za Srpski dan i naložio da se na svim javnim institucijama u Americi, uključujući i Belu kuću, zavijori srpska zastava.
Konačno rekonstruisan i uređen: Od novembra drvored na Platou Milana Mladenovića (FOTO)
Vesić podseća i da se Beograd 2014. godine odužio ruskom caru Nikolaju II Romanovu podizanjem spomenika na mestu gde se u 19. veku nalazilo rusko poslanstvo u Srbiji.
- Dugujemo večnu zahvalnost caru Nikolaju koji je zbog Srbije ušao u Prvi svetski rat u kome je izgubio i krunu i glavu.
- Zahvalni smo mu jer je 1915. godine spasao izmučenu srpsku vojsku, koja je čekala na obalama Albanije, tako što je Francuskoj i Velikoj Britaniji zapretio izlaskom iz rata ukoliko ne pošalju brodove- napisao je Vesić.