Београђани, ово је данас омиљено место за изласке, а не знате какву КРВАВУ ТАЈНУ крије (ФОТО)
Ужасан крај
Београд је европски град који је у својој историји највише пута рушен и изнова грађен, а само tokomm ратова претрпео је огромне губитке. Увек је изнова подизан из пепела, али су болне успомене још увек остале и чувају се, неке у уџбеницима историје, неке само у причама.
Ови момци заслужују АПЛАУЗ: Фотографија са Калемегдана тера нас да кажемо СВАКА ЧАСТ (ФОТО)
Упркос увреженом мишљењу да је Први светски рат почео у Сарајеву, први меци у овом сукобу су заправо испаљени у Београду, у ноћи између 28. и 29. јула 1914. године.
Истог дана, 28. јула 1914. године по новом календару, када је Аустроугарска телеграмом обавестила Србију да се од сада налази у ратном стању, отпочео је напад на Београд.
Сава и Дунав били су 1914. државна граница, а српска престоница била је караула. Тако је и дошло до тога да први меци у Великом рату буду испаљени управо ту, у Савамали, у данашњој улици браће Крсмановић. И прва крв у највећем сукобу који је Европа до тада видела потекла је београдским улицама.
Први удар на обали Саве примили су војни одреди састављени од жандара, цариника, обичних Београђана, чак и деце.
Један од њих био је и Душан И. Ђоновић, шеснаестогодишњи ученик другог разреда Краљевске трговачке академије који се с пушком у руци придружио четницима војводе Јована Бабунског. Управо он постаће прва жртва у Првом светском рату.
Да ли сте знали да је на Авали постојао град Жрнов? Уништио га је краљ Александар, а ево и због чега
Душан је страдао у пушкарању насталом након што су престонички браниоци срушили стари железнички мост преко Саве, једину оновремену везу Београда и Земуна. Недалеко од њега, те исте ноћи, у чамцу на Сави са ког је покушан десант на Београд, погинуо је и Мађар Иштван Балохи поставши тако прва жртва са непријатељске стране.
Након што је 1915. године аустроугарска војска окупирала Београд, Иштвану је на Новом гробљу podignnuta спомен-плоча. Да Душан Ђоновић добије признање и сећање чекало се пуних девет деценија! Поводом обележавања 90 година од почетка Првог светског рата, 2004. године, младом добровољцу је постављена спомен-плоча у Првој економској школи у Београду.
Те ноћи, после Душана и Иштвана, настрадало је још око 1.000 војника и цивила. У наредне четири године, широм Европе, погинуло је још 37 милиона, у сукобу тако крвавом и страшном да га је засенио само Други светски рат. Што се Србије тиче, она је изгубила преко 1.200.000 војника и цивила или скоро трећину становништва – читаву једну генерацију чији нестанак никада није успела да надокнади.