ЦЕНТАР БЕОГРАДА "КРСТИЛА" ЈЕ ЈЕДНА НЕМИЦА: Да ли знате по чему је Зелени венац заправо добио име?
Урбано насеље Зелени венац, жаргонски "Зелењак" налази се на територији општине Савски венац
Туда сте прошли сигурно безброј пута. Име "Зелени венац" носила је једна кафана, а данас се тако зове не само пијаца која се ту налази већ и читав део центра Београда. Ипак, мало људи зна ко је "кумовао" свима њима и где је био тај - зелени венац.
ПОТРЕСНА ИСПОВЕСТ ватрогасца чија је слика РАСПЛАКАЛА Србију: Стефан открио на ШТА ЈЕ ПОМИСЛИО када је пао на колена!
ЊУ НЕ ЗАНИМА НИ АЈФОН, НИ ЛЕТОВАЊЕ У ГРЧКОЈ: Снежа нема ни маму ни тату, има само ЈЕДНУ ЖЕЉУ (ФОТО)
ОТКРИВЕН УЗРОК ПОЖАРА У БЛОКУ 70: Ево због чега је Кинески тржни центар ИЗГОРЕО ДО ТЕМЕЉА!
Урбано насеље Зелени венац, жаргонски "Зелењак" налази се на територији општине Савски венац и мањим делом Стари град у самом центру главног града. Повезује га Призренска улица са Теразијама и Бранков мост са Новим Београдом.
Читав крај име је добио по кафани која се налазила на месту данашњег ресторана Мекдоналдс. А и та кафана је имала необичну причу - први закупац је била једна Немица, госпођа Херман. Она је са мужем шеширџијом и троје деце дошла у Србију у потрази за бољим животом.
- Нажалост, муж јој се успут разболео и умро. Храбра и јака, госпођа Херман га је сахранила и наставила даље. Како је од мужа научила шеширџијски занат, покушала је да се од тога издржава у Београду. Није јој ишло, па је закупила кафану од познатог политичара и уставобранитеља - Алексе Симића.
По природи вредна, ова Немица је од кафане направила угледно место које су посећивали сви београдски боеми, али и многе значајне личности тог времена. На спрату је држала собе за ноћење. Уместо назива, она је истакла лимену таблу са венцем од зелено обојеног лишћа. И, тако је "рођен" - Зелени венац.
О томе зашто је госпођа Херман изабрала баш венац постоји неколико легенди, али једна од најлогичнијих има везе са гробљем које се некада налазило близу ње. Војин Пуљевић пише: "На месту где је некада било гробље, на Зеленом венцу, остала само стара гробљанска кафана, која је и добила име по венцима, којима су кићени гробови".
Када је 1920. поред отворена једна од најмодернијих пијаца тог времена било је логично да је "крсти" оближња кафана, а исто име понео је и читав крај.
Кафана је преживела оба светска рата, а срушена је тек шездесетих година прошлог века да би се ту подигла аутобуска окретница, а касније и Мекдоналдс.