Чувена америчка агенција Мудис: Београд је испред Загреба по готово свим фискалним параметрима
Београд има боље фискалне параметре и изгледе од Загреба, према најновијој упоредној анализи кредитног рејтинга два града за 2018. и 2019. годину, коју је објавила агенција Мудис.
- Порески приходи Београда значајно расту, док су далеко променљивији за Загреб, наводи се у извештају објављеном на званичном сајту агенције.
- Градови Загреб (Ба2 стабилан) и Београд (Ба3 стабилан) побољшаће свој фискалне резултате у 2018. и 2019. години, како економски раст у Хрватској и Србији буде подстицао пореске приходе, иако ће ови приходи бити далеко променљивији за Загреб, уз позитиван кредитни рејтинг - пише у извештају.
На Савском венцу 1. јануара Парк отвореног срца и подела новогодишњих пакетића
Та рејтинг агенција истиче, такође, да Београд има знатно бољу ликвидност и далеко мањи укупан нето директни и индиректни дуг него главни град Хрватске.
- Месечне готовинске резерве Беогада покривају 2,7 пута сервисирање дуга који треба да доспе на наплату у наредних 12 месеци, док расположива готовинска средства Загреба покривају око 26 одсто расхода по основу сервисирања дуга у истом периоду - констатује Мудис.
Агенција додаје да се директни терет дуга Београда констатно смањује у последње четири године, након врхунца од 87 процената у 2014, и да ће се вероватно стабилизовати на нивоу између 45 и 50 одсто пројектованих оперативних прихода до 2019, будући да град планира ново задуживање ради делимичног финансирања капиталне потрошње у истом периоду.
МИРНА НОЋ У БЕОГРАДУ! Ово се дуго времена није догодило - БЕЗ ИЈЕДНОГ саобраћајног удеса!
Директни дуг Београда, прецизира се у анализи, чине банкарски кредити Европске инвестиционе банке (25,9 милијарди динара), Европске банке за обнову и развој (12,7 милијарди динара) и Уникредит банке (милијарду динара). Мада директни дуг Загреба износи 21 одсто пројектованих оперативних прихода у 2018. години, Мудис напомиње да је индиректна изложеност хрватске престонице према повериоцима, због дугова предузећа која су у власништву града, далеко виша него код Београда и да достиже чак 87 одсто пројектованих прихода.
- Када се у обзир узме индиректна изложеност према повериоцима градског комуналног предузеће које је стопроцентно у власништву града, као и предузећа за јавни превоз, дуг Загреба је знатно виши од нето директног и индиректног дуга Београда (НДИД) - пише у извештају.
Загребачки НДИД у 2018. години је пројектован на 87 одсто оперативних прихода, док индиректне обавезе Београда, по основу кредита његовог предузећа за јавни превоз, износе око 15 посто укупног дуга града, тако да се укупан НДИД процењује на око 50 одсто очекиваних оперативних прихода у 2018. години, закључује Мудис. У анализи се, такође, процењује да ће хрватска привреда вероватно порасти за 2,7 одсто ове и за 2,4 процентра идуће године, док ће раст српске привреде, по Мудису, у 2018. години вероватно бити 3,5 посто, а у наредној години 3,3 одсто.
Желите промену амбијента - на кратко и повољно? Ово место у Земуну је прави избор (ФОТО)
Раст националних економија, како се додаје, утицаће на повећање укупних пореских прихода Загреба за 9,0 одсто, а Београда за 10 процената, у том периоду.
- Оба града такође ће генерисати здраве бруто оперативне билансе, повећати свој капацитет за самофинансирање и ограничити акумулацију дугова. Међутим, кредитни профили оба града су ограничени притисцима који произилазе из њихових комуналних предузећа и предузећа за јавни превоз, која не могу себе да издржавају - пише у анализи.
Према мишљењу Мудиса, Загреб ће имати већу капиталну потрошњу него Београд, с обзиром на то да ће "посебно имати користи од финансирања Европске уније, што ће му омогућити да повећа трошкова за инфраструктурне пројекте, без додатног притиска на буџет".
- Потенцијално повећање капиталних трошкова може довести само до благог раста загребачког дуга, имајући у виду институционална ограничења и конзервативан приступ града према задуживању. Очекује се да коефицијент директног дуга према оперативним приходима до 2019. године неће премашити 25 одсто - пише у анализи.
БОНУС ВИДЕО: Српски војници приказали нову опрему