Да ли сте знали? Данашња боемска четврт крије страшну трагедију која је довела до ослобођења Београда
Час историје
Дечак Сава Петковић,шегрт за сарачки занат, спарног поподнева 3/15.јуна 1862.године дошао је до извора да напуни тестију ( бокал) са водом. Један турски војник отео Сави тестију из руку и он поче да се брани, што је веома наљутило Турчина па га је он убио бајонетом, по једној верзији, по другој га је ударио тестијом у главу и Сава паде окрвављен поред чесме.
Мистерија скривене собе на Калемегдану: Шта се крије испод споменика Победнику?
Српски жандари су одмах дошли са турским посредником Симом Нешићем ( по коме је названа Симина улица) и ухапсили убице. У сукобу са турцима је Сима Нешић убијен а и жандарм Ђорђе Нишлија. И заповедник српске страже Ивко Прокић је убијен са леђа од турских војника након што је пустио турке како би смирио борбе које су се распламсавале.
Није дуго требало да се вест прошири Београдом о смрти дечака па се сукоб проширио на цео Београд. Један од догађаја који је довео борбе до врхунца се одиграо код данашњег Студенског парка (некада Велика пијаца).
Срби су се тада сви дигли и почели полако да заузимају цео Београд а вест о великом устанку у Београду проширила се Србијом. Кнез Михаило налазио се тада у Шапцу па је послао ултиматум Турцима да до осам сати увече напусте Београд. Следећег дана настао је мир али само привидан јер је 17.04 почело бомбардовање Београда из 56 топова са Калемегдана. Срби су подигли барикаде како би се одбранили.Погинуло је око 50 грађана и војника, изгорело је 20, а уништено око 357 кућа.
Убиство дечака Саве Петковића довело је до осуде турака широм света па су јула 1862.године у Канлиџи поред Цариграда започети су преговори о независности Србије, на којима су учествовали Француска, Енглеска, Русија и Аустрија. Донета је одлука да турци напусте Србију. У наредних годину дана исељено је више од осам хиљада Турака. На интервенцију страних конзула, пре свега британског конзула Лонгворта, тада је закључемо примирје које су потписали Ашир-паша и министар Илија Гарашанин, као и представници страних сила.
Турци су полако губили борбе а и дипломатски преговори нису довели до великог успеха па једини излаз из свега је била предаја градова. Први град који је пред „на чување кнезу Михаилу“ био је Београд.
Године 1867. кнез Михаило је добио кључеве Београдске тврђаве.
У Добричиној улици подигнут је споменик дечаку Сави Петровићу . На споменику пише да се догађај одиграо 26.маја 1862.године али извори говоре да се догађај одиграо 15.јуна 1862.године па није познато због чега је стављен тај датум.
Спомен чесма је подигнута 1931. године из средстава задужбине трговца Томе Ванђела, а аутор је био српски академик и скулптор Симеон Роксандић. Модел за спомен чесму био је Властимир Петковић Кепа, некад телефониста Радио Београда, а пре тога познати фудбалер БСК-а (сада ОФК Београд) и репрезентативац Југославије. Од 5. фебруара 1965. године је проглашена за споменик културе.