Дневни боравак за дементне при Геронтолошком центру почеће са радом 2023. године
При Геронтолошком центру Београд биће отворен дневни боравак за дементне особе у којем ће, како је предвиђено, бити смештено до 50 корисника, најавила је данас градска секретарка за социјалну заштиту Наташа Станисављевић.
Она је за Танјуг рекла да је у току израда пројектне документације, за коју је Град Београд одвојио средства, те додала да је планирано да дневни боравак за дементе особе почне са радом 2023. године.
- На овом пројекту веома дуго радимо, у Београду живи више од 330.000 особа старијих од 65 година, а процењује се да око 20.000 суграђана пати од неког облика деменције – рекла је Станисављевић.
Подсетила је да деменција најчешће настаје као последица Алсхајмерове болести и истакла да је пре свега важно пружити подршку најстаријим Београђанима који пате од деменције.
- Овај вид дневног боравка биће и вид превенције и институционализације. Замишљено је да дневни боравак буде посебан објекат и оно што је веома важно, када се ради са дементним особама, да просторије у којима бораве буду функционалне и да имају безбедно окружење – рекла је Станисављевић.
Она је навела да деменција подразумева губитак памћења и одређених когнитивних способности.
- Због тога је важно да сам објекат буде безбедан како се не би десиле непредвиђене ситуације у смислу да ако имате објекат у центру града који није добро обезбеђен и уколико корисник одшета из тог објекта, може доћи до лоших последица и зато је важно да пре свега имамо функционалне објекте – рекла је Станисављевић.
Она је додала да је предвиђено да у овом дневном боравку буде смештено до 50 корисника.
- Угледаћемо се на искуства града Беча који већ дуго има дневни боравак за особе које пате од деменције. Предвиђено је да свог члана породице можете довести и дневно да овде проводи време као што је случај у Бечу где не морате да га доводите сваки дан, већ када вама одговара – појаснила је Станисављевић.
Помоћник директора установе Геронтолошки центар Београд, Милица Ђорђевић, рекао је да је изузетно значајно што ће бити отворен дневни боравак за дементне особе.
Навела је да је свака друга особа старија од 80 година у ризику да оболи од деменције и додала да у свету на сваке четири секунде једна особа оболи од Alchajmerove болести.
- У установи Геронтолошки центар Београд 40 одсто корисника болује од деменције и ми смо кроз њихову борбу и подршку њиховим породицама сагледали значај овако великог пројекта – рекла је она.
Подсетила је да је код Alchajmerove болести карактеристично у почетку губитак самосталности, а касније и потпуна зависност од породице, односно особа које се о њима старају што, додала је, представља велики економски, финансијски и емотивни притисак на породице.
Ђорђевић је рекла да ће са овим дневним боравком тај притисак на породице растеретити, а са друге стране корисницима који болују од Alchajmerove болести омогућити квалитетан и достојанствен живот јер ће, истакла је, имати специјализовану целодневну негу.
„Та нега ће обухватати радно-окупационе терапије кроз одређене монтесори материјале где ће се радити на њиховим когнитивним способностима успоравањем развоја болести, успоравањем губитка способности говора и временске и просторне оријентације", додала је Ђорђевић.