Зоран је осмислио феноменалан начин да помогне људима: Сви могу да се укључе, а поступак је веома једноставан!
Припадници удружења “Чеп за хендикеп” баве се прикупљањем чепова, а затим продају рециклерима и од добијеног новца купују ортопедска помагала и помажу онима којима је помоћ најпотребнија.
Оснивач удружења и покретач целокупног пројекта је Зоран Мартинов, који је и сам особа са инвалидитетом, али га то не спречава да помаже другима и олакша им живот. Несебично и неуморно ради са својим тимом на прикупљању чепова и промоцији акције како би могли да помогну што већем броју људи. На идеју је дошао угледајући се на сличне пројекте који се успешно реализују дуги низ година у свету.
Светислав је НАЈМЛАЂИ ДОКТОР НАУКА у историји Физичког факултета, а пре 24 године био је у ИЗБЕГЛИЧКОЈ КОЛОНИ
Глобалне селидбе из срца Београда: Посао за младе и шанса за развијање предузетничких идеја (ВИДЕО)
Знате ли ко су БУРЕК БЕБЕ у Србији? За њих је заслужан Зоран Фофић, а његов пример треба сви да следимо (ФОТО)
- Живим у Дому за стара лица где има велики број старих лица чија деца живе у иностранству, у земљама где се кампања прикупљања чепова примењује већ дужи низ година и ја сам видео да то функционише веома лепо. Посматрао сам како им родитељи скупљају чепове и онда кад им дођу у посету понесу и њих са собом. Тако сам дошао на идеју да то покренем и у Србији. Кренуло је стидљиво 2011. године, када сам сам на бициклу ишао по продавницама, бутицима, кафићима и молио да сакупљају чепове, а резултати нису одмах били добри. Тада сам за недељу дана прикупљао једну кесу чепова, а онда се та количина повећала. Те 2012. године приступио сам послу озбиљније у сарадњи са једном организацијом и већ те године смо прикупили 360 килограма. Колико се прикупљање увећало, сведочи и чињеница да смо 2018. године прикупили 83 тоне чепова - рекао је за наш портал Зоран Мартинов.
Целокупан просес пројекта има неколико акције у којима учествује велики број људи. Ипак, на крају ланца осмех особе која је добила ортопедско помагало надмашује све препреке и проблеме.
- Организовани смо тако да сви чепови који се прикупљају широм Србије, било да их лично преузимамо, шаљу нам их поштом или преко курира и они се сви складиште у Зрењанин. Они се потом сортирају, у једном селу где има десетак породица које живе од надница и управо те породице сортирају прикупљени материја. Тако сортиране их даље продајемо рециклеру и за новац који добијемо купујемо ортопедска помагала. Свако ко преда чепове уписује се у регистар, тако да све иде према прописима како не би дошло до злоупотреба - поручује Зоран.
Велики је број људи којима је неки вид помоћи неопходан, а како би помоћ добио онај ко то стварно и заслужује, у удружењу “Чеп за хендикеп” побринули су се да приликом селекције не долази до злоупотреба и превара. Здравље је најбитније и не би било у реду да неко искористи акцију коју спроводе ради личне користи.
- Како бисмо одредили коме је и да ли му је потребно ортопедско помагало, у оквиру организације имамо стручну комисију која је у саставу два лекара из једне приватне клинике, имамо неуролога и физијатра. Они на основу захтева који лица подносе дају своје саветодавно мишљење да ли тај захтев релевантан или није. Ту не стајемо, већ имамо још једну контролу, а то су сарадници ортопедских кућа који волонтирају у нашој организацији, тако што су они добро упознати са правилником РФЗО-а и они одлазе код подносиоца захтева, проверавају на терену ситуацију, како не би дошло до превара. Направили смо две врсте контроле и процес је веома брз, тако да се сваки захтев решава у року од седам дана. Такође, помажемо свим подносиоцима да уколико могу остваре могућност да им помогне и РФЗО - каже Зоран Мартинов.
"Латинско значење имена РЕНАТО ми је одредило пут, а самоубиство Бранка Ћопића ЗАУВЕК ПРОМЕНИЛО ЖИВОТ"
Они својим радницима који добију дете дају 100.000 ДИНАРА, а када сазнате шта се крије иза тога ОДУШЕВИЋЕТЕ СЕ
ХУМАНОСТ НА ДЕЛУ: Маша, Милица и Милош доносе класику у посету за бољи дан! (ФОТО)
Број прикупљених чепова из године у годину расте, а тако расте и број помагала које ово удружење додељује људима којима су она неопходна. Не одустају од своје идеје и иду напред, са жељом да се укључе и други и покажу да имају довољно велико срце као и целокупан тим удружења "Чеп за хендикеп".
- У 2018. године смо доделили 25 ортопедских помагала, то је за једно помагало више него претходне године. Ми спроводимо политику “Сваке године по један центиметар више”. Све што смо урадили сами смо урадили, не добијамо ни од кога новац и све смо успели својим радом. Наравно, значило би нам да се укључе и људи из дијаспоре и да се на том пољу активирамо, да нам помогну и новчано, ако не могу у чеповима због транспорта, јер бисмо тако могли да помогнемо многима, доделили бисмо већи број ортопедских помагала. Такве донације би нам помогле у спровођењу ове акције, али ја сам задовољан и оним што имам и ониме што смо постигли и живим за то да помогнем другим људима, јер сам и сам особа са инвалидитетом - рекао је за наш портал Зоран Мартинов.