ДУНАВ ЈЕ ВЕЋИ, АЛИ САВА УМЕ ДА БУДЕ НЕЗГОДНА: Плутајући објекти су привезани и обезбеђени, грађани озбиљно схватили препоруке
Власници пловних објеката на Сави и Дунаву озбиљно су схватили препоруке Лучке капетаније и припремили се за претходне дане.
Ниједно пловило није примећено да неконтролисано плута на београдским рекама, што говори да су суграђани бринули о својој имовини, проверили везове, очистили смеће и предупредили непријатности. Засада, нема проблема, а судећи према прогнози времена за наредне дане, нема ни бојазни да ће се на водама формирати лед.
ПРОСЛАВЕ УЗИМАЈУ ДАНАК: Професор Тиодоровић открива КО ЋЕ БИТИ НА УДАРУ
"ЋАЛЕ ЧЕКА НА ИНФЕКТИВНОЈ, ЈЕДАН ПАЦИЈЕНТ УПРАВО УМИРЕ" Потресна сцена испред Инфективне клинике у Београду кружи интернетом (ФОТО)
ТРАГЕДИЈА НА ВОЖДОВЦУ: Мушкарац преминуо испред ковид амбуланте
Сави и Дунаву потребне се екстремно ниске температуре, које би потрајале дужи период, да би се заледиле. У односу снага, Дунав је "рањивији", јер Саву "чува" Термоелектрана у Обреновцу. Како нам објашњава шеф Лучке капетаније Милан Николић, наредна четири дана, београдске реке имају тенденцију пада водостаја. Будући да ће и вредности ваздуха бити више, леда неће бити, те су плутајући објекти безбедни. Да је тако, и Николић се уверио приликом јучерашње контроле.
- Власници су предузели мере за наступајући зимски период. Плутајући објекти који имају привредну делатност имају стручни надзор све време, смеће око објеката је очишћено, а примећујемо и да редовно проверавају стање водонепропусних преграда, челичних ужади, сајли и сидара. Углавном сви чамци су, по препоруци, привучени уз обалу, док су они мањих габарита извучени на обалу и привезани уз плутајуће објекте. Власници сплав-кућица дотежу или попуштају ужад у складу са висином водостаја - каже шеф Капетаније.
Ситуација после ових снежних падавина много је другачија него када је пао први снег у децембру. Како каже наш саговорник, петнаестак сплавова тада се потопило јер власници нису обилазили објекте, нису чистили снег, па је услед оптерећења и продора воде кроз понтоне дошло до потапања.
- Власници пловила имају свест о понашању на води и рачунамо на њихово искуство. Они морају да чувају своју имовину, а ми смо ту да превентивно делујемо, упозоримо на последице и дајемо препоруке. Скоро свакодневно смо у контакту са грађанима - каже Милан Николић.
Апел
Милан Николић каже да је Дунав већа и моћнија река, али да Сава уме да буде незгодна због бујичних токова.
- Вода се мора поштовати. Апелујем на власнике пловила да прате висину водостаја на сајту Републичког хидрометеоролошког завода и да се понашају у складу са тим. Поготово када су лошији временски услови - истиче он.