ГЛАВНИ ГРАД СРБИЈЕ ДОБИЈА ПОТПУНО ДРУГАЧИЈИ ИЗГЛЕД? Спремају се велике измене за Кнез Михаилову улицу
На сајту града Београда објављен је План детаљне регулације ширег подручја уз Кнез Михаилову улицу.
Планом су обухваћене вискошколске установе, научно истраживачки центри, зелене површине, сквер, трг, државне установе, саобраћајнице, градске и општинске управе, јавна гаража.
Циљ овог Плана је да се очува вредан грађевински фонд и карактер простора уз поштовање постојеће уличне матрице, реконструкција и рестаурација већег броја објеката строго контролисана нова изградња, као и очување, уређење и унапређење постојећих јавних простора и зелених површина, уз поштовање услова и мера заштите и споменичког статуса подручја.
План обухвата део територије Градске општине Стари град, простор између улица Кнез Михаилове, Краља Петра, Узун Миркове, Студентски трг, Васе Чарапића, Трга Републике, Сремске, Маршала Бирјузова, Царице Милице, Цара Лазара, Грачаничке и Париске.
План се доноси са циљем заштите, очувања и унапређења културно-историјског наслеђа и дефинисања правила уређења и грађења на том подручју.
Улица Кнеза Михаила ће и надаље чинити основу пешачке зоне која обухвата највећи део улица у оквиру границе овог Плана и чини његову главну карактеристику.
Планирано је и постепено увођење мреже савременог градског капацитетног шинског система. Један крак тог система је планиран подземно кроз централно градско подручје и прелази реку Саву преко планираног новог моста низводно од "Бранковог моста", непосредно уз њега. Траса овог крака шинског система се налази унутар границе предметног простора.
У улицама Краља Петра, Узун Мирковом и Васе Чарапића планиране су бициклистичке стазе.
Развој јавног граског превоза путника овог дела града, како се напомиње у Плану, планираће се у складу са развојним плановима Секретаријата за јавни превоз. За нове садржаје, како се наводи, потребно је планирати потребан број паркинг места
У оквиру границе Плана задржава се постојећа јавна гаража, на адреси Обилићев венац 14-16. Планирана гаража има 804 паркинг места за аутомобиле и 48 за бицикле.
Та гаража, како се оцењује у Плану, задовољава део потребних паркинг места на том подручју, а део потребних паркинг места решаваће се у непосредном окружењу планиране и јавне гараже Трг Републике, Студентски трг – Ректорат и Тадеуша Кошћушка.
Што се тиче регулације сквера/трга наводи се да је у случају реконструкције обавезно сачувати зелену површину у постојећим границама, као и прописати мере заштитите постојећих културно – историјских вредности.
Такође, није дозвољена изградња нових надземних и подземних објеката, а потребно је и уклонити привремене објекте, те реконструкцију извршити у стилу у којем је зелена површина подигнута.
Када се ради о плану за зелене површине додатно ће се размотрити могућност увођења додатних начина озелењавања простора (вертикално зеленило, кровно зеленило, зеленило изнад подземних објеката).
Мешовити градски центри
Што се тиче мешовитих градских центара, у оквиру границе Плана, њихова површина износи око 5.81 хектара. Мешовити градски центри подразумевају комбинацију комерцијалних садржаја са становањем.
У постојећим објектима у површинама за мешовите градске центре планира се трансформација приземља, сутерена и евентуално осталих етажа у пословне и јавне садржаје. Нова изградња на појединачним парцелама подразумева изградњу како пословних тако и стамбених објеката са обавезним пословањем најмање у приземљу.
Комерцијални објекти
Планирана површина за комерцијалне садржаје износи око 3,3 хектара. Планирани комерцијални садржаји подразумевају садржаје пословања (финансијске институције, представништва, администрација) и угоститељства (хотели, пансиони, ресторани, агенције...), уметничке галерије...
У оквиру комерцијалних садржаја није дозвољено становање, као компатибилна намена.
Високошколске установе
Укупна површина земљишта у граници Плана, планирана за високошколске установе износи око 1,11 хектара. Планирано је да се задрже постојеће високошколске установе, али и да се ради на њиховом даљем унапређивању.
На постојећим локацијама тако ће се задржати Ректорат Универзитета (у згради Капетан Мишиног здања) Филозофски факултет, Факултет ликовних уметности у Париској 16, као и Филолошки факултет.
У Плану се подсећа да је за део наставног и научноистраживачког рада Биолошког и Географског факултета, који своју делатност тренутно обављају у улици Студентски трг 3, планирано пресељење на нову локацију. Напомиње се да је у току израда техничке документације за изградњу објекта три факултета Универзитета у Београду.
Задржавају се и постојеће установе културе: Народни музеј, Коларчев народни универзитет, Београдска филхармонија, Музеј града Београда и Библиотека града Београда Змај Јовина, Музеј Југословенске кинотеке, Кућа легата, као и Шпански култуени центар.
Новина је то да је планиран нови објекат културе – музеј науке и технике у Улици Ђуре Јакшића бр. 9, на локацији на којој се тренутно налази привремени јавни паркинг.
Који су очекивани ефекти?
Неки од ефеката који се очекују од оваквог планирања су обезбеђивање урбанистичких услова за просторну и економску обнову, реконструкцију и наставак трансформације целокупног подручја Кнез Михаилове улице, као и омогућивање реализације планираних решења, стварање услова за наставак регенерације старог градског центра, остваривање садржајне везе између споменика културе и функције савременог градског живота.
Очекује се и уређење и унапређење јавних зелених површина, повећање амбијенталних вредности целине кроз уклањање постојећих објеката без посебних вредности и изградњу нових објеката.
Међу очекиваним ефектима је и уређење површина јавне намене према највишим стандардима, стварање могућности за реализацију садржаја који треба да повећају атрактивност, квалитет и ниво услуге поштујући споменички статус простора.
План је на раном јавном увиду од 25. јануара до 8. фебруара.