Горан Весић најавио 50 нових пројеката који ће ИЗМЕНИТИ СЛИКУ БЕОГРАДА
Градски менаџер најавио 50 нових пројеката који ће да промене слику српске престонице
Градски менаџер Горан Весић најавио је данас 50 нових пројеката који ће се реализовати у српској престоници у наредним годинама, а чији је програм за уређење грађевинског земљишта усвојила Скупштина града Београда на последњој седници.
Он је подсетио да је само у 2016. покренуто 69 пројеката и отворено око 500 градилишта, док је пре три године Дирекција за грађевинско земљиште изградњу Београда имала свега три пројекта.
СРБИЈА ДАНАС ИЗ САВАМАЛЕ: Уз сирене за узбуну деактивирана бомба у Београду
- Увелико се гради „Београд на води”, почела је реализација пројекта на месту бившег Савезног МУП-а, више десетина хиљада квадратних метара. Очекује се реализација пројекта на простору бивше копманије Беко на Дорћолу. Увелико се граде хотел Хилтон, стамбени комплекс Централ гарден у Далматинској улици, завршене су нове зграде у АирПорт City као и шопинг мол у Рајићевој улици на Старом граду. Такође креће изградња стамбеног комплекса Вождове капије у Војводе степе. То су велики приватни пројекти који се финансирају из приватних средстава али јасно је да они не би могли да се реализују да град није створио услове за то као и да се не трудимо да помогнемо свакоме ко жели да инвестира у наш град. Када су у питању наши инфраструктурни пројекти којих је било 69 у прошлој години а очекујемо још 50 у овој години често нам постављају питање како је могуће да сада има толико нових пројеката, а да је не тако давно и са истим буџетом Град Београд имао само три пројекта. Одговор је једноставан, јер је сав новац био улаган само у Мост на Ади, а сада се новац грађана и од улагања инвеститора распоређује равномерно у све области, с посебним фокусом на приградска насеља и изградњу недостајаће инфраструктуре - указао је Весић, гостујући на тв Хепи.
КИНЕСКА НОВА ГОДИНА: Синиша Мали на београдској прослави (ФОТО)
Решавање проблема канализације и отпадних вода
Он је навео да је у тих 50 нових пројеката предвиђена изградња канализације у Крњачи, у дужини од 80 километара, чији недостатак представља највећи проблем људи који живе са леве обале Дунава и најавио изградњу фабрике за прераду отпадних вода у Великом селу. Весић је подсетио да се тренутно слични капитални радови обављају у Сурчину, којим је се већ поставља 54 километра канализацине мреже, и најавио сличне радове у Батајници, Малом Мокром Лугу, насељу Сунчани брег у Раковици, Улици Боре Станковића на Врачару.
- Сви пројекти које ћемо радити у нареднм годинама биће финансирани или из буџета или кроз јавна приватна партнерства као што су на пример изградња пет фабрика за прераду отпадних вода или депоније у Винчи. А све са циљем да сваки становник града има потребну инфрасртруктуру ма где год живео, или да коначно изградњом пет фабрика за прераду отпадних вода престанемо да будемо једина престоница у Европи која тај садржај испушта у своје две реке, што је недопустиво - истакао је градски менџер.
Он је најавио да ће се посебна пажња посветити замени водовних цеви које су у просеку старе између 30 и 40 година, а десетина водовода између 50 и 100 година, јер деценијама није улагано у инфраструктуру. Такође је недопустиво у лошем стању и путна мрежа чија је просечна старост око 30 година због чега, као и у случају канализаије припремамо десетогошњи план обнове за који је потребно издвојити 700 милиона евра. То је огроман новац за Град Београд, који има 1600 километара, превизирао је Весић.
Радиће се и на тунелу од Еконосмког факулетета до Панчевачког моста
Он је указао да би ти пројекти били и већи или оствариви у краћем временском року да Град није оптерећен дуговима преходне градске власти, који су се попели на 1,1 милијарду евра, као и и да се накнада за грађевинско земљииште плаћала 100, а не 10 одсто, какав је тада био случај, што је оценио као организовану пљачку градског буџета.
Весић је најавио нове велике пројекте поред река, јер поред „Београда на води” велики број инвеститора је заинтересован за тај појас, који је скоро потпуно неискоришћен. Такође да ће се радити идејно решење будућег тунела који од треба да повеже појас од аутобуске станице Економског факултета до Панчевачког моста који треба да смањи концентрацију саобраћаја за 14 одсто, што је огроман успех. А чему ће предходити проширење Старог савског моста на по још две саобраћајне траке, као и наставак реализације центра града у пешачку зону, најавио је градски менаџер.
- Фонтана на Славији биће завршена до маја, како је и најављено, а до краја године и потпуно уређену саобраћајница од Славије до Ветеринарског факултета, Такође биће уређен и парк између Славије и Краља Милутина, као и потпуно реконструисану Рузвелтову улицу са бициклистичким стазама. Настављају се радови на Обилићевом и Косанчићевом венцу, као и у Маршала Бирјузова, док се ускоро очекују и радови и на Студентском тргу - навео је Весић и најавио за 2018. почетак великих радова у Улици кнеза Милоша и и даља улагања у привредне зоне.