Хорор у Београду - лекари падају од посла: "Нашли смо жену у снегу, младићу отказала једна страна тела"
Бурна ноћ за лекаре Хитне помоћи у Београду.
Прилично бурна ноћ је иза екипа Хитне помоћи. Иако није било превише интервенција у односу на дан, било је доста посла када је у питању тежина случајева са којима су се лекари сусретали. Много падова и код младих и код старих, али и реанимација у кућним условима, истакла је за медије докторка Данијела Јефтић.
Др Данијела Јефтић из Завода за хитну медицинску помоћ истиче да је било падова и код младих и код старих.
- Падали су људи свих узраста од најмлађих до најстаријих. Било је оних који су излазили до самоуслуге са чак оба кука оперисана, који очигледно нису били довољно свесни ризика и опасности. Укупан број позива износи око 1.400, а оно што упада у очи јесте да је било доста болова у грудима, много хипертензија и нерегулисаних хипертензија који су ишли и преко 200 - каже др Јефтић.
Она је замолила пацијенте, поготово оне који имају хипертензију да увек имају нешто од лекова за брже снижење притиска, како би лекари могли да дају то као додатну терапију.
- Имали смо пад и повреде лица и главе код млађег мушкарца као последицу стомачне инфекције гастроентеритиса. Када је један млађи мушкарац тако реаговао, можете мислити како би старији одреаговали. Можемо да кажемо за све, поготово за особе које су под терапијом да буду веома пажљиви, да лагано устају, да се лагано крећу, да поседе на ивици кревета, да заузму хоризонтални положај са издигнутим потколеницама - саветује др Јефтић.
Мушкарац је затекао жену у снегу која није одговарала
Др Јефтић је издвојила још један необичан случај:
- Господин је звао због једне жене у снегу, која није одговарала. На сву срећу давала је знаке живота и одвезена је токсикологију на ВМА. Имали смо и јаке астматичне нападе. Још један у низу необичних случајева је и шлог код млађег мушкарца испод 40 година, отказивање једне стране тела и болови у грудима - истиче др Јефтић.
Ноћ су обележиле и реанимације у кућним условима, истиче докторка. Она је упутила и савет грађанима да обрате пажњу на кретање, и то поготово ван станова.
- Особе које имају притисак треба да буду посебно опрезне, јер притисак може да буде подлога уз бол у грудима, за срчани и мождани удар. Значи притисак да се држи у границама, а треба редуковати и исхрану која може довести у стање хипертензије - каже др Јефтић за РТС.